Նուբարաշենի աղբավայրում այս պահին կրակ չկա, սակայն հրդեհի օջախները շարունակում են ծխալ, Երևանի մթնոլորտում նկատելիորեն խտացել է ծխի պարունակությունը։
Քաղաքացիական ակտիվիստ Էդուարդ Հայրումյանը ֆեյսբուքյան իր էջում լուսանկար է հրապարակել և գրել. «Մասիսից վերև ամպերն են, իսկ ներքևի «մառախուղը»՝ Նուբարաշենի վառվող աղբավայրի ծուխը»։
Ըստ նրա՝ հրդեհի կադրերը տեսնելով, պարզ էր, որ դա մի օրում հանգցնելն անհնար է։
«Իմ պատկերացրած նորմալ երկրում պետք է քաղաքապետը երեկվա ելույթում ներողություն խնդրեր ժողովրդից ու ասեր, որ կանենք ամեն ինչ, հնարավորինս շուտ հրդեհը մարելու համար, իսկ ելույթը կշարունակեր առողջապահության նախարարը՝ հորդորելով Երևանի և հարակից շրջանների բնակիչներին լուսամուտները փակ պահել, որևէ դեպքում դրսում սպորտով չզբաղվել, և այլն, և այլն:
Բայց չէ՛, պետք է ասել՝ «հրդեհը մարված է, իսկ ԱԱԾ-ն փնտրում է նախկիններին» ու օդապարիկներ բաց թողնել օդ, ու մարդիկ ծուխը չեն նկատի։ Տպավորությունա, որ էս ելույթները Ֆրանսիայում կամ Ռոստովում ապրող հայերի համար են, իսկ Երևանի բնակիչները ո՛չ շնչում են, ո՛չ էլ ֆեյսբուք են մտնում»,-գրել է նա։
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտնել է, որ տվիչներից ստացված տվյալներով օդի աղտոտվածության արժեքը կազմել է 105, ինչը դասվում է անառողջ միջակայքում՝ զգայուն խմբերի համար։
Նրա խոսքով՝ մայրաքաղաքի մյուս հատվածներում օդի որակը համեմատաբար բավարար է։
«Թեև ընդհանուր բնակչության առողջության վրա այս ցուցանիշը կարճատև ժամանակահատվածում բացասական ազդեցություն չի առաջացնում, շնչառական խնդիրներով անձանց շրջանում այն կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ։ Ուստի շնչառական խնդիրներ ունեցող անձանց խորհուրդ է տրվում սահմանափակել դրսում գտնվելու ժամանակը։ Խորհուրդ չի տրվում դրսում զբաղվել սպորտով»,-նշել է նա։

Despite the absence of open flames, smoldering fire pockets at the Nubarashen landfill continue to emit heavy smoke, significantly increasing air pollution in Yerevan.
Civic activist Eduard Hayrumyan posted a photo on Facebook with the caption: “Above Masis are clouds, but the ‘fog’ below is smoke from the burning Nubarashen landfill.”
He noted that it was obvious from early footage that such a fire couldn’t be extinguished in a day.
“In any normal country, the mayor would have apologized to the public and promised to do everything possible to extinguish the fire swiftly. The health minister would have taken over the briefing, urging residents to keep windows shut, avoid outdoor activity, and more,” he wrote.
“But instead, we’re told the fire is out, the NSS is chasing ‘the former ones,’ and balloons are released into the air as if residents won’t notice the smoke. It feels like these speeches are meant for Armenians in France or Rostov—not those actually breathing this air in Yerevan,” Hayrumyan added.
According to Yerevan Mayor Tigran Avinyan, air quality data from sensors showed a pollution index of 105, classified as unhealthy for sensitive groups.
He emphasized that while the general population won’t be affected by short-term exposure, individuals with respiratory issues should limit time outdoors and avoid physical activity.
Municipal officials also reported that over two days, 248 truckloads of soil were delivered to the landfill to cover and suppress smoke-emitting hotspots.