Նուբարաշենի աղբավայրում այս պահին կրակ չկա, սակայն հրդեհի օջախները շարունակում են ծխալ, Երևանի մթնոլորտում նկատելիորեն խտացել է ծխի պարունակությունը։
Քաղաքացիական ակտիվիստ Էդուարդ Հայրումյանը ֆեյսբուքյան իր էջում լուսանկար է հրապարակել և գրել. «Մասիսից վերև ամպերն են, իսկ ներքևի «մառախուղը»՝ Նուբարաշենի վառվող աղբավայրի ծուխը»։
Ըստ նրա՝ հրդեհի կադրերը տեսնելով, պարզ էր, որ դա մի օրում հանգցնելն անհնար է։
«Իմ պատկերացրած նորմալ երկրում պետք է քաղաքապետը երեկվա ելույթում ներողություն խնդրեր ժողովրդից ու ասեր, որ կանենք ամեն ինչ, հնարավորինս շուտ հրդեհը մարելու համար, իսկ ելույթը կշարունակեր առողջապահության նախարարը՝ հորդորելով Երևանի և հարակից շրջանների բնակիչներին լուսամուտները փակ պահել, որևէ դեպքում դրսում սպորտով չզբաղվել, և այլն, և այլն:
Բայց չէ՛, պետք է ասել՝ «հրդեհը մարված է, իսկ ԱԱԾ-ն փնտրում է նախկիններին» ու օդապարիկներ բաց թողնել օդ, ու մարդիկ ծուխը չեն նկատի։ Տպավորությունա, որ էս ելույթները Ֆրանսիայում կամ Ռոստովում ապրող հայերի համար են, իսկ Երևանի բնակիչները ո՛չ շնչում են, ո՛չ էլ ֆեյսբուք են մտնում»,-գրել է նա։
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտնել է, որ տվիչներից ստացված տվյալներով օդի աղտոտվածության արժեքը կազմել է 105, ինչը դասվում է անառողջ միջակայքում՝ զգայուն խմբերի համար։
Նրա խոսքով՝ մայրաքաղաքի մյուս հատվածներում օդի որակը համեմատաբար բավարար է։
«Թեև ընդհանուր բնակչության առողջության վրա այս ցուցանիշը կարճատև ժամանակահատվածում բացասական ազդեցություն չի առաջացնում, շնչառական խնդիրներով անձանց շրջանում այն կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ։ Ուստի շնչառական խնդիրներ ունեցող անձանց խորհուրդ է տրվում սահմանափակել դրսում գտնվելու ժամանակը։ Խորհուրդ չի տրվում դրսում զբաղվել սպորտով»,-նշել է նա։

11 Октябрь 2025 - 09:46 AMT
На свалке Нубарашен открытого огня уже нет, однако тлеющие очаги продолжают выделять густой дым, что привело к значительному загрязнению воздуха в Ереване.
Гражданский активист Эдуард Айрумян опубликовал на Facebook фото с подписью: «Над Масисом — облака, а “туман” внизу — это дым с горящей свалки в Нубарашене».
По его словам, уже по первым кадрам пожара было понятно, что потушить его за один день невозможно.
«В нормальной стране мэр извинился бы перед людьми и пообещал бы сделать всё возможное для скорейшего тушения. Брифинг продолжил бы министр здравоохранения, призвав жителей держать окна закрытыми, не заниматься спортом на улице и т. д.», — написал он.
«А у нас говорят, что “пожар потушен”, СНБ ищет “бывших”, запускают воздушные шары, будто бы дым никто не заметит. Такое ощущение, что эти выступления адресованы армянам во Франции или Ростове, а не жителям Еревана, которые дышат этим воздухом», — добавил Айрумян.
Мэр Еревана Тигран Авинян сообщил, что по данным датчиков, уровень загрязнения воздуха в центре города составляет 105, что считается опасным для чувствительных групп.
Он отметил, что для большинства населения этот уровень кратковременно не представляет угрозы, но людям с заболеваниями органов дыхания рекомендуется ограничить пребывание на улице и воздержаться от физической активности.
В мэрии также сообщили, что за два дня на свалку доставлено 248 грузовиков с землёй для покрытия тлеющих очагов и устранения дыма.