Հայաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսի «օմիկրոն» շտամի նոր ենթատեսակ, որը ոչ պաշտոնապես անվանվում է «ստրատուս», այդ մասին հայտնում է առողջապահության նախարարությունը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նախարարությունից հաղորդել են, որ ներկայումս երկրում կորոնավիրուսային իրավիճակը գնահատվում է կայուն։ Միևնույն ժամանակ, «Օմիկրոն» XBB.1.5 ենթատեսակը, որը հայտնի է որպես «Կրակեն», շարունակում է շրջանառվել հանրապետությունում՝ սկսած 2023 թվականից։
Ինչ վերաբերում է սուր շնչառական վարակներին, ապա այստեղ ևս ակտիվություն չի արձանագրվել, սակայն հայտնաբերվել են ռինովիրուսի, պարագրիպի, ադենովիրուսի հարուցիչներ։
«Ստրատուսը» բնորոշվում է բարձր վարակելիությամբ և արագ տարածմամբ աշխարհում, սակայն նախորդ տարբերակների համեմատությամբ՝ առայժմ չի առաջացրել հիվանդության ավելի ծանր ընթացք։ Այդ իսկ պատճառով ներկայումս հանրային առողջության վրա դրա ազդեցությունը գնահատվում է որպես ցածր ռիսկային։
SARS-CoV-2 XFG նոր տարբերակը, որը ճանաչված է «Ստրատուս» անունով, առաջին անգամ հայտնաբերվել է Կանադայում՝ 2025 թվականի հունվարի 27-ին։ 2025-ի հունիսի վերջին Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը «Stratus XFG»-ը ընդգրկել է «հսկողության ներքո» համարվող կորոնավիրուսային տեսակների ցանկում։ Այս դասակարգման նպատակը մասնագետների կողմից դրա տարածման և հնարավոր բարդությունների դիտարկումն է։

13 Октябрь 2025 - 06:54 AMT
В Армении зафиксирован новый подвариант коронавируса, неофициально называемый «Стратус», сообщают в Министерстве здравоохранения. При этом в стране оценивают ситуацию с коронавирусом как стабильную.
Подвариант XBB.1.5 (Кракен) Omicron, циркулирующий с 2023 года, продолжает оставаться распространённым в республике. Что касается острых респираторных инфекций, заметной активности не отмечается, однако выявлены возбудители риновируса, парагриппа и аденовируса передает Sputnik Армения.
«Стратус» характеризуется высокой заразностью и быстрым распространением в мире, но по сравнению с предыдущими вариантами пока не показал тенденции к более тяжёлому течению болезни. Поэтому в настоящий момент его влияние на общественное здоровье считается низким риском.
Новый вариант SARS‑CoV‑2 XFG, известный как «Стратус», впервые обнаружен в Канаде 27 января 2025 года. В конце июня 2025 года Всемирная организация здравоохранения включила «Stratus XFG» в список вариантов, подлежащих наблюдению, чтобы специалисты могли отслеживать его распространение и возможные осложнения.