Վերջին 14 օրվա ընթացքում Հայաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 70 դեպք (հ.ց. 2.4 դեպք ըստ 100,000 բնակչության), ինչը նախորդ նույն ժամանակահատվածի համեմատ (72 դեպք, հ.ց. 2.4 դեպք ըստ 100,000 բնակչության) նվազել է 2 դեպքով, հայտնում է Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման Ազգային կենտրոնը։
Թեստավորման դրական արդյունքների մասնաբաժինը վերջին 14 օրվա ընթացքում կազմել է 23.3%, այնինչ նախորդ 14-օրյակում՝ 27.7%:
«Ստրատուս» շտամով վարակվածների մոտ հաճախ դիտվում է ձայնի խռպոտություն՝ որպես հիվանդության բնորոշ նշան։
Ներկայումս առկա տեղեկատվության համաձայն՝ ծանր դեպքերն ու հոսպիտալացումները հիմնականում դիտվում են խոցելի խմբերի շրջանում, մասնավորապես՝ տարեցների և ուղեկցող հիվանդություններ ունեցող անձանց մոտ։
Նոր շտամը հայտնաբերվել է 38 երկրում, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ում և Եվրոպական մի շարք պետություններում։ Այն առավել ակտիվ տարածում է գտել Հարավարևելյան Ասիայում։

За последние 14 дней в Армении зафиксировано 70 случаев заражения коронавирусом (2,4 случая на 100 000 населения), что на 2 случая меньше по сравнению с аналогичным предыдущим периодом (72 случая, 2,4 случая на 100 000 населения), сообщает Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний.
Доля положительных результатов тестирования за последние 14 дней составила 23,3%, тогда как в предыдущие две недели — 27,7%.
У инфицированных новым штаммом COVID-19 под названием «Стратус» часто наблюдается охриплость голоса как характерный симптом заболевания.
Согласно имеющимся данным, тяжелые формы болезни и госпитализация преимущественно встречаются у уязвимых групп населения — пожилых людей и лиц с сопутствующими заболеваниями.
Новый штамм выявлен в 38 странах, включая США и ряд государств Европы. Наиболее активное распространение зафиксировано в Юго-Восточной Азии.