Ֆուտբոլի Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Եղիշե Մելիքյանը Դուբլինում Իռլանդիայի թիմի հետ աշխարհի առաջնության ընտրական հանդիպումից առաջ ասել է, որ լավ հասկանում են իռլանդացիների մոտիվացիան՝ շատ դժվար է լինելու:
«Գիտենք, որ վաղը շատ դժվար է լինելու մեզ համար այստեղ, որովհետև Իռլանդիայի թիմը պարտվել է և հասկանում է, որ վերջին շանսերից է, որ մեզ հաղթի և պահպանի հնարավորություն։ Շատ լավ հասկանում ենք մրցակցի մոտիվացիան։ 100 % տարբերվելու է առաջին խաղից։ Պետք է մենք ճիշտ պատրաստվենք հոգեբանորեն և տակտիկապես»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա ընդգծել է, որ ազգային թիմը խաղում է ամբողջ հայության համար։
«Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականը խաղում է հայերի համար՝ երբ մենք դրսում ենք խաղում, ավելի շատ սփյուռքի մասին ենք մտածում, որ նրանք օտար երկրում իրենց ավելի լավ զգան, հպարտ լինեն»,- ասել է Մելիքյանը:
Նա նշել է, որ զգում է մեծ պատասխանատվություն, քանի որ հավաքականի հետ աշխատանքն ունի նաև հոգեբանական առանձնահատկություններ։
«Բացի հոգեբանությունից, տարբերություն կա նաև աշխատանքի մեջ, քանի որ ակումբում ֆուտբոլիստն ունի պայմանագիր, իսկ հավաքականում հայրենասիրության, նվիրվածության և պատասխանատվության ուղղությունը պետք է բռնես և աշխատես»,–ասել է գլխավոր մարզիչը։
Հոկտեմբերի 14–ին աշխարհի 2026թ. առաջնության եվրոպական գոտու որակավորմանլ փուլի F խմբի 4-րդ տուրում Հայաստանի հավաքականը Դուբլինի «Ավիվա» մարզադաշտում կմրցի Իռլանդիայի ընտրանու հետ։
Սեփական հարկի տակ Հայաստանի հավաքականը 2:1 հաշվով առավելության հասավ Իռլանդիայի նկատմամբ՝ առաջին հաղթանակը տոնելով աշխարհի 2026 թվականի առաջնության ընտրական մրցաշարում:

Главный тренер национальной сборной Армении по футболу Ехише Меликян на пресс-конференции в Дублине перед матчем отборочного этапа чемпионата мира против сборной Ирландии отметил, что команда хорошо осознаёт мотивацию соперника, и предстоящая игра будет крайне трудной.
«Мы знаем, что завтра нам будет очень тяжело. Ирландия проиграла и понимает, что это один из последних шансов победить нас и сохранить шансы на выход. Мы прекрасно понимаем мотивацию соперника. Этот матч будет совершенно другим по сравнению с первым. Мы должны правильно подготовиться — как психологически, так и тактически», — заявил Меликян, передаёт Panorama.am .
Он подчеркнул, что сборная Армении играет для всего армянского народа.
«Национальная сборная играет для всех армян. Когда играем за пределами страны, особенно думаем о диаспоре, чтобы армяне в других странах чувствовали гордость и поддержку», — отметил тренер.
По его словам, работа с национальной сборной требует особого подхода и высокой ответственности.
«В отличие от клубов, где у футболистов есть контракты, в сборной нужно делать акцент на патриотизме, преданности и ответственности», — сказал Меликян.
14 октября сборная Армении сыграет с Ирландией на стадионе «Авива» в Дублине в рамках четвёртого тура группы F европейской зоны квалификации к чемпионату мира 2026 года.
В первом матче Армения на своём поле обыграла Ирландию со счётом 2:1, одержав первую победу в текущем отборочном цикле.