ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ վերաբացվել է Վանաձորի Ստեփան Զորյանի տուն-թանգարանի մշտական ու ժամանակավոր ցուցադրությունը՝ ներկայանալով նոր գեղարվեստական տեսքով և համապատասխանեցված ժամանակակից չափանիշներին։
Վերաբացումը իրականացվել է «Աջակցություն մշակութային ժառանգության պահպանմանն ու հանրահռչակմանը» դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում։
Ծրագրի նպատակն է նպաստել Ստեփան Զորյանի գրական կերպարի հանրայնացմանը, ձևավորել թանգարանային նոր միջավայր, որն ամրապնդում է կապը այցելուների և մշակութային ժառանգության միջև։
«Արդիականացված ցուցադրությունը Ստեփան Զորյանի կյանքի և գործունեության ճանաչման ու բացահայտման նոր հարթակ է հանրության համար»,- նշված է պաշտոնական հաղորդագրության մեջ։

14 Октябрь 2025 - 12:44 AMT
При поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении в Ванадзоре вновь открылась постоянная и временная экспозиция дома-музея Степана Зоряна, оформленная в новом художественном стиле и приведённая в соответствие с современными стандартами.
Открытие состоялось в рамках грантовой программы «Поддержка сохранения и популяризации культурного наследия».
Цель проекта — способствовать популяризации литературного образа Степана Зоряна и формированию новой музейной среды, укрепляющей связь между посетителями и культурным наследием.
«Обновлённая экспозиция представляет собой новую платформу для общественного ознакомления с жизнью и деятельностью Степана Зоряна», — говорится в официальном сообщении.