Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ֆրանսիական ALAN թվային առողջապահության համակարգի հիմնադիր Ժան-Շառլ Սամուելյանին և Flagship Pioneering ընկերության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանին։ Նա ողջունել է նրանց այցը Հայաստան և նշել, որ կառավարությունն աստիճանաբար մոտեցել է առողջապահության ապահովագրության համակարգի ներդրմանը։
Նիկոլ Փաշինյանը, կարևորելով առողջապահության ոլորտում իրականացվող համակողմանի բարեփոխումները, ընդգծել է, որ ապահովագրական համակարգի ներդրումն ունենալու է վճռորոշ ազդեցություն թե՛ ոլորտի զարգացման, թե՛ հասարակության համար։
Ժան-Շառլ Սամուելյանը ներկայացրել է ALAN թվային առողջապահական համակարգի գործունեության հիմնական ուղղությունները, առավելությունները և հնարավորությունները, որոնք միտված են ոլորտի թվայնացմանը, ինչպես նաև ծառայությունների մատուցման գործընթացների հեշտացմանն ու կատարելագործմանը։
Փաշինյանը կարևորել է առողջապահության լիարժեք թվայնացումը և մատուցվող ծառայությունների արդյունավետության բարձրացումը։
Այս համատեքստում, զրուցակիցները քննարկել են հնարավոր հետագա համագործակցության հարցեր։ Վարչապետը առաջարկել է շարունակել փոխգործակցության վերաբերյալ երկխոսությունը ՀՀ առողջապահության նախարարության հետ՝ համագործակցության ուղիների ճշգրտման նպատակով։
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հայտնել է, որ առողջության ապահովագրության ներդրմամբ 2026թ.-ի ընթացքում առաջին փուլով համակարգ ներառվելու են 65+ տարիքի անձինք և նրանց ապահովագրավճարը փակելու է պետությունը:
Կառավարությունը 2023–ին հաստատել էր առողջության համապարփակ ապահովագրության ներդրման հայեցակարգը, ըստ որի` 2027-ից նախատեսվում է ունենալ պարտադիր ապահովագրության ամբողջական ծածկույթ ՀՀ բոլոր քաղաքացիների համար, իսկ 2025–ից այն պետք է գործեր թոշակառուների համար, սակայն դա տեղի չունեցավ։

15 Октябрь 2025 - 07:19 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял основателя французской цифровой платформы ALAN Жан-Шарля Самуеляна и соучредителя компании Flagship Pioneering Нубара Афеяна. Премьер поприветствовал их в Армении и отметил, что правительство постепенно движется к внедрению системы медицинского страхования.
Пашинян, подчеркнув важность комплексных реформ в сфере здравоохранения, отметил, что внедрение страховой системы станет ключевым шагом как для развития отрасли, так и для пользы общества.
Жан-Шарль Самуелян представил основные направления деятельности цифровой платформы ALAN, ее преимущества и возможности, направленные на цифровизацию сферы здравоохранения, а также на упрощение и совершенствование процесса предоставления медицинских услуг.
Пашинян особо отметил важность полной цифровизации здравоохранения и повышения эффективности предоставляемых услуг.
В этом контексте стороны обсудили возможное дальнейшее сотрудничество. Премьер-министр предложил продолжить диалог с Министерством здравоохранения Армении с целью уточнения возможных направлений взаимодействия.
Министр здравоохранения Армении Анаит Аванисян ранее сообщила, что в 2026 году первый этап внедрения системы медстрахования охватит граждан старше 65 лет, а все расходы покроет государство. В 2023 году правительство утвердило концепцию всеобщего медицинского страхования, предусматривающую полное обязательное страхование всех граждан с 2027 года. Изначально запуск для пенсионеров был намечен на 2025 год, но был отложен.