Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ֆրանսիական ALAN թվային առողջապահության համակարգի հիմնադիր Ժան-Շառլ Սամուելյանին և Flagship Pioneering ընկերության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանին։ Նա ողջունել է նրանց այցը Հայաստան և նշել, որ կառավարությունն աստիճանաբար մոտեցել է առողջապահության ապահովագրության համակարգի ներդրմանը։
Նիկոլ Փաշինյանը, կարևորելով առողջապահության ոլորտում իրականացվող համակողմանի բարեփոխումները, ընդգծել է, որ ապահովագրական համակարգի ներդրումն ունենալու է վճռորոշ ազդեցություն թե՛ ոլորտի զարգացման, թե՛ հասարակության համար։
Ժան-Շառլ Սամուելյանը ներկայացրել է ALAN թվային առողջապահական համակարգի գործունեության հիմնական ուղղությունները, առավելությունները և հնարավորությունները, որոնք միտված են ոլորտի թվայնացմանը, ինչպես նաև ծառայությունների մատուցման գործընթացների հեշտացմանն ու կատարելագործմանը։
Փաշինյանը կարևորել է առողջապահության լիարժեք թվայնացումը և մատուցվող ծառայությունների արդյունավետության բարձրացումը։
Այս համատեքստում, զրուցակիցները քննարկել են հնարավոր հետագա համագործակցության հարցեր։ Վարչապետը առաջարկել է շարունակել փոխգործակցության վերաբերյալ երկխոսությունը ՀՀ առողջապահության նախարարության հետ՝ համագործակցության ուղիների ճշգրտման նպատակով։
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հայտնել է, որ առողջության ապահովագրության ներդրմամբ 2026թ.-ի ընթացքում առաջին փուլով համակարգ ներառվելու են 65+ տարիքի անձինք և նրանց ապահովագրավճարը փակելու է պետությունը:
Կառավարությունը 2023–ին հաստատել էր առողջության համապարփակ ապահովագրության ներդրման հայեցակարգը, ըստ որի` 2027-ից նախատեսվում է ունենալ պարտադիր ապահովագրության ամբողջական ծածկույթ ՀՀ բոլոր քաղաքացիների համար, իսկ 2025–ից այն պետք է գործեր թոշակառուների համար, սակայն դա տեղի չունեցավ։

Prime Minister Nikol Pashinyan met with Jean-Charles Samuelian, founder of the French digital healthcare platform ALAN, and Nubar Afeyan, co-founder of Flagship Pioneering. Welcoming them to Armenia, Pashinyan noted that the government is steadily progressing toward implementing a health insurance system.
Highlighting comprehensive reforms in the healthcare sector, Pashinyan emphasized that introducing an insurance-based system will be a pivotal step for both the sector’s development and public benefit.
Jean-Charles Samuelian presented ALAN’s core operations, its advantages, and the potential it offers for healthcare digitalization, including streamlined and improved service delivery processes.
Pashinyan stressed the importance of fully digitizing healthcare and improving the efficiency of services provided.
Within this context, the parties discussed possible avenues for future collaboration. The Prime Minister proposed continuing the dialogue with Armenia’s Ministry of Health to further define areas of cooperation.
Health Minister Anahit Avanesyan recently announced that the first phase of the health insurance system will begin in 2026, initially covering citizens aged 65 and older with costs fully paid by the state. In 2023, the government approved a comprehensive health insurance roadmap aiming for full mandatory coverage for all Armenian citizens by 2027. A 2025 rollout for pensioners was initially planned but did not take place.