Շիրակի մարզում տրանսպորտային միջոցների գրանցման և հաշվառման վճարների մի մասի չփոխանցման դեպքեր են բացահայտվել՝ պետությունը զգալի վնաս է կրել։
ՆԳՆ ներքին անվտանգության և հակակոռուպցիոն վարչության ծառայողները ձեռնարկած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզել են, որ Շիրակի մարզի հաշվառման-քննական բաժնի գլխավոր մասնագետը, կատարելով տրանսպորտային միջոցների պետական գրանցման և հաշվառման գործառույթներ, մի շարք տրանսպորտային միջոցների գրանցման ու հաշվառման գործողությունները կատարել է համապատասխան վճարումները պետական հաշվեհամարին կատարված չլինելու պայմաններում։
Պարզվել է նաև, որ նա մի շարք տրանսպորտային միջոցների գրանցման և հաշվառման գործողությունների համար սահմանված պետական վճարումների գումարները ստացել է քաղաքացիներից, սակայն դրանք կա՛մ չի փոխանցել պետական հաշվեհամարին, կա՛մ փոխանցել է մասնակի, հայտնում է ՆԳՆ–ն։
Գլխավոր մասնագետի ապօրինի գործողությունների արդյունքում պետբյուջե 1 միլիոն 132 հազար դրամ պակաս է վճարվել:
Կազմված փաստաթղթերն ուղարկվել են Հակակոռուպցիոն կոմիտե, որտեղ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով և նույն օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ․ կատարվում է նախաքննություն։

In Shirak Province, cases of untransferred vehicle registration and licensing fees have been uncovered, resulting in significant financial losses to the state.
According to Armenia’s Ministry of Internal Affairs, its internal security and anti-corruption department discovered through operative-intelligence measures that a chief specialist at the region’s vehicle registration and examination division conducted registration operations without depositing the required payments into the state treasury.
The investigation revealed that the official collected the full amounts due for vehicle registration and licensing from citizens, but in many cases either failed to transfer the funds to the state account or only transferred a portion of them.
As a result of the official’s illegal actions, the state budget was underpaid by 1,132,000 drams.
The documentation has been forwarded to the Anti-Corruption Committee, which has initiated a criminal case under Article 255, Part 2, Clauses 2 and 3, and Article 441, Part 1 of Armenia’s Criminal Code. A preliminary investigation is underway.