«Մի դրամի ուժի» հոկտեմբեր ամսվա շահառուն «Իմ անտառ Հայաստան» ՀԿ-ն է իր բացառիկ ու հատկանշական «Սիմֆոնիկ անտառ» ծրագրով։ Անտառապատման գաղափարը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի ղեկավար Սերգեյ Սմբատյանինն է, և Սիմֆոնիկն այս յուրօրինակ կերպով է նշում իր 20-րդ հոբելյանական համերգաշրջանը։
Այս տպավորիչ ու հիշարժան իրադարձությունից առաջ գործընկերներն IDBank-ի հարկի տակ ստորագրել են համագործակցության հուշագիրը։
Համագործակցության արդյունքում երկրում կստեղծվի նոր անտառ, որը կդառնա կյանքի շարունակականության ու արվեստի հավերժականության խորհրդանիշը։ Անտառտնկման գործընթացն իրականացնելու է «Իմ անտառ Հայաստան» ՀԿ-ն։
«Անտառ ստեղծելը տասն անգամ ավելի դժվար է, քան տասհարկանի շենք կառուցելը։ Այս համագործակցությունը շատ սիմվոլիկ, բայց շատ լավ գաղափար է, և մենք շատ ուրախ ենք այս ամենի մասը կազմելու համար», – նշել է «Իմ անտառ Հայաստան» հասարակական-բնապահպանական կազմակերպության հիմնադիր տնօրեն Անտրէ Գումուշճեանը:
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի համար սա կարևոր պահ է՝ իրականություն է դառնում մի գաղափար, որի շուրջ երկար է խորհել:
«Շատ ուրախ եմ, որ իմ շատ լավ ընկերները՝ IDBank-ը և Իդրամը, միացան այս գաղափարին, որովհետև «Սիմֆոնիկ անտառ» ասվածը շատերի մոտ հարցեր էր առաջացնում, բայց շուտով անտառը կլինի և մարդիկ կտեսեն, թե ինչպես կարող է անտառը սիմֆոնիկ նվագախմբի պատկերով լինել»,-ասել է նա։
IDBank-ի վարչության նախագահ Մհեր Աբրահամյանը նշել է․ «Մի դրամի ուժի» գաղափարն այն է, որ նույնիսկ ամենափոքր մասնակցությունը կարող է մեծ փոփոխություն բերել։ «Իմ անտառ Հայաստան» ՀԿ-ի հետ ունենք կյանքի կոչված մի քանի հրաշալի համագործակցություն, որոնց արդյունքում Հայաստանում տնկվել է ավելի քան 30,000 ծառ։ Այս անգամ ծառեր ենք տնկելու «Սիմֆոնիկ անտառում»՝ ի նշանավորումն Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի 20-րդ համերգաշրջանի։ Շատ ուրախ ենք, որ մասն ենք կազմում այս չափազանց գեղեցիկ, կարևոր ու հիշարժան իրադարձության, որովհետև «Սիմֆոնիկ անտառը» համատեղում է ոչ միայն բնությունն ու դասական երաժշտությունը, այլ նաև հիանալի օրինակ է, թե ինչպես կարելի է միավորել կարևոր գաղափարներ, որոնց արդյունքում շահելու են մեր սերունդներն ու մեր հայրենի բնությունը։
Իդրամ ընկերության տնօրեն Արսեն Քդենյանի համար գաղափարն ինքնին հրաշալի է և այն, որ «Մի դրամի ուժի» շնորհիվ անտառում ավելանալու է մոտ 6000 ծառ՝ խոսում է ոչ միայն բնապահպանության, այլ նաև հանրային պատասխանատվության ու միասնականության կարևորության մասին։
«Մենք հավատում ենք, որ յուրաքանչյուր ներդրված դրամ, յուրաքանչյուր տնկված ծառ, յուրաքանչյուր քայլ դեպի կանաչ Հայաստան ունի երկարաժամկետ ազդեցություն»,–ասել է նա։
Հոկտեմբերի 23-ին նվագախումբը, ի նշանավորումն նոր անտառի հիմնադրման, ունենալու է համերգ, որի հովանավորը ևս IDBank-ն է։ Հանդիսատեսը, գնելով տոմս, տնկում է ծառ «Սիմֆոնիկ անտառում»: Յուրաքանչյուր գնված տոմս դառնալու է առնվազն մեկ ծառ։
«Մի դրամի ուժի» բարի գործերին մասնակից դառնալու համար բոլոր վճարումները պետք է կատարել Idram&IDBank հավելվածով, http://IDBanking.am եւ banking.idram.am առցանց հարթակներով, Իդրամի եւ IDBank-ի տերմինալներով, և յուրաքանչյուր վճարման դիմաց ընկերությունները մեկ դրամ կուղղեն կարևոր ծրագրերին։

15 Октябрь 2025 - 09:30 AMT
«Сила одного драма», «My Forest Armenia» и Государственный симфонический оркестр Армении подписали меморандум о сотрудничестве
Как уже сообщалось ранее, бенефициаром инициативы «Сила одного драма» в октябре стала общественная организация «My Forest Armenia» со своей уникальной и символической программой «Симфонический лес». Идея лесовосстановления принадлежит художественному руководителю Государственного симфонического оркестра Армении Сергею Смбатяну, и оркестр таким необычным образом отмечает свой 20-й юбилейный концертный сезон.
Перед этим впечатляющим и памятным событием стороны-партнеры собрались в IDBank для подписания меморандума о сотрудничестве.
В результате сотрудничества в Армении будет создан новый лес, который станет символом непрерывности жизни и вечности искусства. Процесс посадки деревьев будет осуществляться общественной организацией «My Forest Armenia».
«Создать лес в десять раз сложнее, чем построить десятиэтажное здание. Это сотрудничество — очень символичная, но и отличная идея, и мы очень рады быть её частью», — отметил основатель и директор экологической общественной организации «My Forest Armenia» Антре Гумушджян.
Для художественного руководителя и главного дирижёра Государственного симфонического оркестра Армении Сергея Смбатяна это важный момент — идея, над которой он долго размышлял, становится реальностью: «Я очень рад, что мои хорошие друзья — IDBank и Idram — присоединились к этой идее, потому что выражение "Симфонический лес" у многих вызывало вопросы. Но скоро лес появится, и люди увидят, каким может быть лес, вдохновлённый симфоническим оркестром».
Председатель правления IDBank-а Мгер Абрамян отметил: «Идея "Силы одного драма" заключается в том, что даже самое маленькое участие может привести к большим изменениям. У нас уже есть несколько прекрасных реализованных проектов с ОО “My Forest Armenia”, благодаря которым в Армении было посажено более 30 000 деревьев. На этот раз деревья будут высажены в "Симфоническом лесу" в честь 20-го концертного сезона Государственного симфонического оркестра Армении. Мы очень рады быть частью этого красивого, важного и запоминающегося события, потому что "Симфонический лес" объединяет не только природу и классическую музыку, но и является прекрасным примером того, как можно соединить важные идеи во благо будущих поколений и природы нашей Родины».
По словам директора компании Idram Арсена Кденяна, сама идея — замечательная, и тот факт, что благодаря инициативе «Сила одного драма» в лесу появится около 6000 деревьев, говорит не только о важности охраны окружающей среды, но и об общественной ответственности и единстве: «Мы верим, что каждый вложенный драм, каждое посаженное дерево, каждый шаг к зелёной Армении имеет долгосрочное значение».
Напомним, что 23 октября оркестр даст концерт в честь основания нового леса, спонсором которого также выступит IDBank. Покупая билет, зритель сажает дерево в «Симфоническом лесу»: каждый билет станет, как минимум, одним деревом. Чтобы присоединиться к благим делам инициативы «Сила одного драма», все платежи необходимо осуществлять через приложение Idram&IDBank, онлайн-платформы IDBanking.am и banking.idram.am , а также терминалы Idram и IDBank. За каждый платёж компании направят один драм на важные программы.