Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի արագ արձագանքման խումբը մեկնել է ՔԿ`տեղում ծանոթանալու ազատությունից զրկված հոգևորականների իրավունքների ապահովման իրավիճակին, ինչպես նաև՝ ազատազրկման իրավական հիմքերին, հայտնում է ՄԻՊ գրասենյակը։
«Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում հոկտեմբերի 15-ին զանգվածային լրատվության միջոցների և սոցիալական մեդիայի մշտադիտարկման արդյունքում տեղեկություն է ստացվել Հայ առաքելական եկեղեցու մի խումբ հոգևորականների բերման ենթարկելու վերաբերյալ։ Նշված հարցի վերաբերյալ ՄԻՊ աշխատակազմի թեժ գծին զանգ է ստացվել նաև փաստաբանի կողմից:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի հանձնարարությամբ աշխատակազմի արագ արձագանքման խումբը մեկնել է Քննչական կոմիտե՝ ազատությունից զրկված անձանց իրավունքների ապահովման վիճակին և ազատությունից զրկելու հիմքերին տեղում ծանոթանալու նպատակով»,- նշված է հայտարարության մեջ։
Պաշտպանի աշխատակազմը շարունակելու է հետևել զարգացումներին և իր իրավասության շրջանակում գնահատել ձերբակալված անձանց իրավունքների հնարավոր խախտումները։
Հոգևորականների պաշտպանությամբ զբաղվող փաստաբաններ Մարինե Ֆարմանյանն ու Արա Զոհրաբյանը հայտնել են, որ իրենց թույլ չեն տվել մուտք գործել Քննչական կոմիտեի վարչություն, որտեղ գտնվում են Արագածոտնի թեմի հոգևորականները, հայտնում է «Ազատությունը»։
Հոգևորականների փաստաբանների խոսքով՝ թեև հոգևորականներին հարկադրաբար բերման են ենթարկել, սակայն Քննչական կոմիտեում նրանք ունեն վկայի կարգավիճակ: Փաստաբանական խումբը տեղեկացնում է՝ թեև Մայր Աթոռից ունեն լիազորագիր՝ պաշտպանելու հոգևորականների շահերը, սակայն նրանց չի թույլատրվում ներս մտնել:
Իրենց մուտքը Քննչական վարչություն խոչընդոտելու դեպքով հաղորդում է ներկայացվել ոստիկանություն:
Ավելի ուշ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» հանդես է եկել պարզաբանմամբ՝ նշելով, որ ԻՔՄ-ն պահանջել է քննել հավաքին մասնակցել պարտադրելու մասին Տեր Արամ քահանայի հայտարարությունները:

Группа быстрого реагирования аппарата Защитника прав человека Армении выехала в Следственный комитет (СК) для изучения ситуации с соблюдением прав духовных лиц, лишённых свободы, а также для ознакомления с правовыми основаниями их задержания, сообщает офис омбудсмена.
«15 октября в ходе мониторинга СМИ и социальных сетей в офис поступила информация о задержании группы священников Армянской Апостольской Церкви. Также на горячую линию поступил звонок от адвоката по этому вопросу. По поручению омбудсмена группа быстрого реагирования выехала в СК, чтобы на месте изучить условия содержания задержанных и основания их лишения свободы», — говорится в сообщении.
Аппарат омбудсмена продолжит следить за развитием событий и оценивать возможные нарушения прав задержанных в рамках своих полномочий.
Как сообщает «Азатутюн», адвокаты Марине Фарманян и Ара Зограбян, представляющие интересы священнослужителей, заявили, что им не позволили войти в административное здание СК, где содержатся духовные лица из Арагацотнской епархии.
По словам адвокатов, хотя священников принудительно доставили в СК, формально они проходят по делу как свидетели. Несмотря на наличие доверенности от Первопрестольного Эчмиадзина, адвокатам отказали во входе. По факту воспрепятствования их доступу подано заявление в полицию.
Ранее адвокат Ара Зограбян сообщил о доставке в СК шести духовных лиц из Арагацотнской епархии Армянской Апостольской Церкви: епископа Мкртича Прошяна и священников Отца Парена, Отца Манука, Отца Айка, Отца Гевонда и Отца Мкртича. СК подтвердил информацию, пояснив, что в рамках возбужденного уголовного дела проводятся следственные и доказательственные действия.
Позднее организация «Союз информированных граждан» опубликовала разъяснение, заявив, что они потребовали расследовать заявление священника Отца Арама о принуждении к участию в собрании.