Մարիամ Մկրտչյանը 2025 թվականի շախմատի Եվրոպայի թիմային առաջնության շրջանակներում լրացրել է իր վերջին՝ 3-րդ կանանց գրոսմայստերի նորման և առաջին միջազգային վարպետի նորման, հայտնում էՀայաստանի շախմատի ֆեդերացիան։
Մկրտչյանը երկրորդ խաղատախտակի վրա 9 հնարավորից վաստակել է 6.5 միավոր և բարելավել իր վարկանիշը 35 կետով: Այժմ նրա վարկանիշը 2353 է:
«Քանի որ Մարիամի վարկանիշը արդեն գերազանցում է անհրաժեշտ 2300-ի շեմը նա կստանա կանանց գրոսմայստերի կոչումը»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Մարիամ ՄկրտչյանըՀայաստանի կանանց չեմպիոն (2022) է, շախմատի աղջիկների մինչև 18 տարեկանների աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն (2022), Հայաստանի շախմատի կանանց հավաքականի անդամ։

16 Октябрь 2025 - 08:17 AMT
На командном чемпионате Европы 2025 года по шахматам Мариам Мкртчян выполнила третью, заключительную норму гроссмейстера среди женщин (WGM), а также первую норму международного мастера (IM), сообщает Федерация шахмат Армении.
Выступая на второй доске, Мкртчян набрала 6,5 очка из 9 возможных и повысила рейтинг на 35 пунктов. Ее текущий рейтинг составляет 2353.
«Поскольку рейтинг Мариам превысил необходимый порог в 2300 пунктов, ей будет присвоено звание гроссмейстера среди женщин», — отмечается в сообщении.
Мариам Мкртчян — чемпионка Армении среди женщин 2022 года, а также чемпионка мира и Европы среди девушек до 18 лет. Входит в состав женской сборной Армении по шахматам.