Հայաստանն այս տարի սկսել է սկրինինգային ընդլայնված ծրագիր, որի շրջանակում պետական պատվերով իրականացվում են մամոգրաֆիկ հետազոտություններ մի շարք սոցիալական խմբերի համար։ Կառավարության նիստում այդ մասին հայտարարել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«Այս ծրագիրը հնարավորություն է տալիս սոցիալական փաթեթի շահառուներին, հաշմանդամություն ունեցող անձանց, ինչպես նաև տարբեր սոցիալական խմբերի ներկայացուցիչներին անվճար մամոգրաֆիկ հետազոտություն անցնել։ Մասնավորապես, մեր ուսուցիչները, բժիշկները, պետական ծառայողները, զինծառայողների ընտանիքի անդամները կարող են օգտվել այս հնարավորությունից։ Մեր կարգախոսն է՝ «մեկ հետազոտությունը կարող է կյանք փրկել»»,– ընդգծել է նախարարը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ավանեսյանի խոսքով՝ կրծքագեղձի քաղցկեղը շարունակում է մնալ ամենատարածված ու մահացու հիվանդություններից մեկը ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ համաշխարհային մակարդակով։
Նա հավելել է, որ նմանատիպ կանխարգելիչ ծրագրերի միջոցով հնարավոր է ոչ միայն նվազեցնել հիվանդության հետևանքով մահվան ցուցանիշները, այլև բարելավել կյանքին վերաբերող ընդհանուր որակը։
«Նման կանխարգելիչ արշավների միջոցով մենք կարող ենք ոչ միայն նվազեցնել մահացությունը, այլև ապահովել ավելի բարձր կյանքի որակ։ Շնորհակալ եմ բոլորին, որ Կառավարությունը ևս միացել է այս իրազեկման արշավին»,-նշել է Ավանեսյանը։
Ըստ «Առողջություն և առողջապահություն» վիճակագրական տարեգրքի տվյալների` 2023թ.-ին Հայաստանում կյանքում առաջին անգամ հաստատված կրծքագեղձի քաղցկեղի 1511 դեպք է գրանցվել, որի 56%-ը հայտնաբերվել է I-II փուլում, 22.5%-ը III փուլում, իսկ 21.5%-ը` IV: Ըստ 2023թ.-ի տարեվերջյան տվյալների` կրծքագեղձի քաղցկեղ ունեցող պացիենտրենի թիվը կազմել է 14,632:

This year, Armenia has launched an expanded screening program under state commission, under which mammographic examinations are conducted free of charge for several social groups, announced Health Minister Anahit Avanesyan during a government session.
“This program allows beneficiaries of the social package, persons with disabilities, and members of certain social groups to receive free mammographic screening. In particular, our teachers, doctors, civil servants, and family members of military personnel can take advantage of this opportunity. Our motto is: ‘one screening can save a life,’” the minister emphasized, Armenpress reports.
Avanesyan noted that breast cancer remains among the most common and fatal diseases both in Armenia and globally.
She added that preventive programs like this can not only reduce mortality rates but also improve overall quality of life.
“Through such preventive campaigns, we can not only lower mortality, but also ensure a higher quality of life. I thank everyone for joining this awareness campaign,” Avanesyan said.
According to the “Health and Healthcare” statistical yearbook, in 2023 Armenia registered 1,511 new cases of breast cancer in life (of which 56 % were detected at stage I–II, 22.5 % at stage III, and 21.5 % at stage IV). By year‑end 2023, the number of patients with breast cancer was 14,632.