Հայաստանն այս տարի սկսել է սկրինինգային ընդլայնված ծրագիր, որի շրջանակում պետական պատվերով իրականացվում են մամոգրաֆիկ հետազոտություններ մի շարք սոցիալական խմբերի համար։ Կառավարության նիստում այդ մասին հայտարարել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«Այս ծրագիրը հնարավորություն է տալիս սոցիալական փաթեթի շահառուներին, հաշմանդամություն ունեցող անձանց, ինչպես նաև տարբեր սոցիալական խմբերի ներկայացուցիչներին անվճար մամոգրաֆիկ հետազոտություն անցնել։ Մասնավորապես, մեր ուսուցիչները, բժիշկները, պետական ծառայողները, զինծառայողների ընտանիքի անդամները կարող են օգտվել այս հնարավորությունից։ Մեր կարգախոսն է՝ «մեկ հետազոտությունը կարող է կյանք փրկել»»,– ընդգծել է նախարարը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ավանեսյանի խոսքով՝ կրծքագեղձի քաղցկեղը շարունակում է մնալ ամենատարածված ու մահացու հիվանդություններից մեկը ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ համաշխարհային մակարդակով։
Նա հավելել է, որ նմանատիպ կանխարգելիչ ծրագրերի միջոցով հնարավոր է ոչ միայն նվազեցնել հիվանդության հետևանքով մահվան ցուցանիշները, այլև բարելավել կյանքին վերաբերող ընդհանուր որակը։
«Նման կանխարգելիչ արշավների միջոցով մենք կարող ենք ոչ միայն նվազեցնել մահացությունը, այլև ապահովել ավելի բարձր կյանքի որակ։ Շնորհակալ եմ բոլորին, որ Կառավարությունը ևս միացել է այս իրազեկման արշավին»,-նշել է Ավանեսյանը։
Ըստ «Առողջություն և առողջապահություն» վիճակագրական տարեգրքի տվյալների` 2023թ.-ին Հայաստանում կյանքում առաջին անգամ հաստատված կրծքագեղձի քաղցկեղի 1511 դեպք է գրանցվել, որի 56%-ը հայտնաբերվել է I-II փուլում, 22.5%-ը III փուլում, իսկ 21.5%-ը` IV: Ըստ 2023թ.-ի տարեվերջյան տվյալների` կրծքագեղձի քաղցկեղ ունեցող պացիենտրենի թիվը կազմել է 14,632:

16 Октябрь 2025 - 11:30 AMT
В этом году Армения запустила расширенную скрининговую программу по государственному заказу, в рамках которой маммографические исследования проводятся бесплатно для ряда социальных групп, сообщила министр здравоохранения Анаит Аванесян на заседании правительства.
«Эта программа позволяет получателям социального пакета, инвалидам, а также представителям различных социальных групп пройти бесплатную маммографию. В частности, наши учителя, врачи, государственные служащие и члены семей военнослужащих могут воспользоваться этой возможностью. Наш слоган: «одно исследование может спасти жизнь»», — подчеркнула министр, сообщает «Арменпресс».
Аванесян отметила, что рак молочной железы по‑прежнему остаётся одной из наиболее распространённых и смертельных болезней как в Армении, так и во всём мире.
Она добавила, что подобные профилактические программы позволяют не только снизить показатели смертности, но и повысить общее качество жизни.
«С помощью таких профилактических кампаний мы можем не только сократить смертность, но и обеспечить более высокий уровень жизни. Благодарю всех за участие в этой информационной кампании», — сказала Аванесян.
Согласно статистическому ежегоднику «Здоровье и здравоохранение», в 2023 году в Армении зарегистрировано 1 511 впервые подтверждённых случаев рака молочной железы (56 % выявлены на I–II стадиях, 22,5 % — на стадии III, а 21,5 % — на стадии IV). По состоянию на конец 2023 года число пациентов с раком молочной железы составляло 14 632.