Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում հոկտեմբերի 16-ին զանգվածային լրատվության միջոցների և սոցիալական մեդիայի մշտադիտարկման արդյունքում տեղեկություն է ստացվել առ այն, որ ձերբակալվել է փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաևը՝ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր օգտահաշվում հրապարակային խոսքի համար: Ավելի ուշ պարզվել է, որ փաստաբանի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 490 հոդվածի 2-րդ մասով և վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը՝ 2 ամիս ժամկետով:
Նշվում է, որ Կոչուբաևի կալանավորման հարցը գտնվում է ՄԻՊ-ի անմիջական ուշադրության ներքո:
« Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը բազմիցս է բարձրաձայնել մասնագիտական տարբեր համայնքների, այդ թվում փաստաբանական համայնքի ներկայացուցիչների կողմից ոչ իրավաչափ հրապարակային խոսքի օգտագործման լայն ծավալների մասին՝ ընդգծելով, որ մասնագիտական համայնքների համար պետք է ոչ թե պարզապես սահմանվեն էթիկայի ու վարքագծի կանոններ, այլ դրանք պետք է հետևողականորեն կիրառվեն: Այդ առումով Հայաստանի Հանրապետությունում առկա են լրջագույն խնդիրներ, քանի որ լայն ծավալով տարածվող էթիկայի ու վարքագծի կանոններին և մարդու իրավունքների ժամանակակից չափանիշներին հակասող խոսքի համար գրեթե չեն կիրառվում համայնքների ներսում գործող կարգապահական պատասխանատվության նախատեսված կառուցակարգերը: Միևնույն ժամանակ, Մարդու իրավունքների պաշտպանն անթույլատրելի է համարում այն տրամաբանությունը, որ ցանկացած նման խոսք կարող է հանգեցնել քրեական պատասխանատվության:
Միջազգային չափանիշների համաձայն ոչ իրավաչափ խոսքի միայն ամենածանր տեսակների և ծանրակշիրռ հիմնավորումների առկայության պայմաններում կարող է վրա հասնել քրեական պատասխանատվություն, առավել ևս անձի նկատմամբ կիրառվել ազատությունից զրկելու ձևով խափանման միջոց կամ պատիժ:
Ուստի Պաշտպանն անթույլատրելի է համարում խոսքի համար անձանց նկատմամբ իրականացվող քրեական հետապնդումները այն պայմաններում, երբ հանրությանը չի ներկայացվում պատշաճ տեղեկատվություն այն մասին, թե ինչու է կոնկրետ դեպքում խոսքը հատել նման ծանր հանրային վտանգավորության շեմն ու ինչու անձին պետք է զրկել ազատությունից: Դա հատկապես խնդրահարույց է այն պայմաններում, երբ անձն ազատությունից զրկվում է ուժի կիրառմամբ:
Չանդրադառնալով կոնկրետ գործով/գործերով կալանքի կիրառման իրավաչափության հարցին` Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը բազմիցս է ընդգծել կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու պրակտիկայի համակարգային խնդիրները:
Այս համատեքստում Պաշտպանը վերահաստատում է իր դիրքորոշումն առ այն, որ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելիս անհրաժեշտ է խստորեն պահպանել դրա կիրառման իրավաչափությանը վերաբերելի չափանիշները՝ հաշվի առնելով և այն, որ կալանքը կարող է կիրառվել միայն այն դեպքում, երբ այլընտրանքային խափանման միջոցների կիրառումն անբավարար է մեղադրյալի փախուստը, նրա կողմից հանցանք կատարելը կամ մեղադրյալի վրա դրված պարտականությունների կատարումն ապահովելու համար:
Կալանքի ինստիտուտի չարաշահումը, իր հերթին, կարող է լրջորեն վնասել քրեական արդարադատության ամբողջ շղթայի նկատմամբ վստահությունը և առաջացնել այլ համակարգային խնդիրներ։
Հավելենք, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի սեփական նախաձեռնությամբ սկսվել է նշված հարցի քննարկում, Պաշտպանի հանձնարարությամբ ՄԻՊ ներկայացուցիչներն այց են իրականացնում քրեակատարողական հիմնարկ՝ փաստաբանին տեսակցելու և վերջինիս հետ առանձնազրույց ունենալու նպատակով: Հարցը գտնվում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի անմիջական ուշադրության ներքո»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Երևանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Մասիս Մելքոնյանը որոշում է կայացրել 2 ամսով կալանավորել փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաևին։ Փաստաբանը կալանավորվել է քննիչների, դատախազների և դատավորների անարդար մոտեցումները քննադատելու պատճառով։

On October 16, the Office of the Human Rights Defender of Armenia received information through media and social network monitoring that lawyer Aleksandr Kochubayev had been arrested for public statements made on Facebook. It was later confirmed that he is under public criminal prosecution under Article 490(2) of Armenia’s Criminal Code, and has been placed in pre-trial detention for two months.
The Ombudsman, Anahit Manasyan, issued a statement emphasizing that the matter is under her direct supervision.
Manasyan has repeatedly addressed the growing use of inappropriate public speech by members of professional communities, including lawyers. She stressed that beyond setting codes of ethics and conduct, consistent enforcement is crucial. She noted that serious systemic issues exist in Armenia, as disciplinary mechanisms within professional communities are rarely applied to regulate speech that violates ethical norms and human rights standards.
However, Manasyan warned against the notion that all such speech should lead to criminal liability. According to international standards, only the gravest forms of unlawful speech, backed by serious justification, should trigger criminal responsibility, especially if deprivation of liberty is involved.
The Ombudsman stated that prosecuting individuals for speech without offering the public adequate information on how that speech crossed the threshold of public danger is unacceptable. This is particularly troubling in cases involving the use of force and imprisonment.
Without commenting on the legality of the arrest in this or any specific case, Manasyan reiterated concerns about the systemic misuse of detention as a pre-trial measure. She emphasized that detention must only be used when no alternative measure can adequately prevent flight, repeat offenses, or ensure compliance with judicial obligations.
She warned that abuse of detention erodes public trust in the justice system and creates broader systemic problems.
The Ombudsman’s Office has initiated a review of the matter, and, on her directive, representatives have visited the detention facility to meet with Kochubayev for a private conversation. The case remains under the direct attention of the Ombudsperson.
Judge Masis Melkonyan of the Yerevan First Instance Court ordered a two-month detention for lawyer Aleksandr Kochubayev, reportedly due to his criticism of investigators, prosecutors, and judges.