Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում հոկտեմբերի 16-ին զանգվածային լրատվության միջոցների և սոցիալական մեդիայի մշտադիտարկման արդյունքում տեղեկություն է ստացվել առ այն, որ ձերբակալվել է փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաևը՝ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր օգտահաշվում հրապարակային խոսքի համար: Ավելի ուշ պարզվել է, որ փաստաբանի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 490 հոդվածի 2-րդ մասով և վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը՝ 2 ամիս ժամկետով:
Նշվում է, որ Կոչուբաևի կալանավորման հարցը գտնվում է ՄԻՊ-ի անմիջական ուշադրության ներքո:
« Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը բազմիցս է բարձրաձայնել մասնագիտական տարբեր համայնքների, այդ թվում փաստաբանական համայնքի ներկայացուցիչների կողմից ոչ իրավաչափ հրապարակային խոսքի օգտագործման լայն ծավալների մասին՝ ընդգծելով, որ մասնագիտական համայնքների համար պետք է ոչ թե պարզապես սահմանվեն էթիկայի ու վարքագծի կանոններ, այլ դրանք պետք է հետևողականորեն կիրառվեն: Այդ առումով Հայաստանի Հանրապետությունում առկա են լրջագույն խնդիրներ, քանի որ լայն ծավալով տարածվող էթիկայի ու վարքագծի կանոններին և մարդու իրավունքների ժամանակակից չափանիշներին հակասող խոսքի համար գրեթե չեն կիրառվում համայնքների ներսում գործող կարգապահական պատասխանատվության նախատեսված կառուցակարգերը: Միևնույն ժամանակ, Մարդու իրավունքների պաշտպանն անթույլատրելի է համարում այն տրամաբանությունը, որ ցանկացած նման խոսք կարող է հանգեցնել քրեական պատասխանատվության:
Միջազգային չափանիշների համաձայն ոչ իրավաչափ խոսքի միայն ամենածանր տեսակների և ծանրակշիրռ հիմնավորումների առկայության պայմաններում կարող է վրա հասնել քրեական պատասխանատվություն, առավել ևս անձի նկատմամբ կիրառվել ազատությունից զրկելու ձևով խափանման միջոց կամ պատիժ:
Ուստի Պաշտպանն անթույլատրելի է համարում խոսքի համար անձանց նկատմամբ իրականացվող քրեական հետապնդումները այն պայմաններում, երբ հանրությանը չի ներկայացվում պատշաճ տեղեկատվություն այն մասին, թե ինչու է կոնկրետ դեպքում խոսքը հատել նման ծանր հանրային վտանգավորության շեմն ու ինչու անձին պետք է զրկել ազատությունից: Դա հատկապես խնդրահարույց է այն պայմաններում, երբ անձն ազատությունից զրկվում է ուժի կիրառմամբ:
Չանդրադառնալով կոնկրետ գործով/գործերով կալանքի կիրառման իրավաչափության հարցին` Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը բազմիցս է ընդգծել կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու պրակտիկայի համակարգային խնդիրները:
Այս համատեքստում Պաշտպանը վերահաստատում է իր դիրքորոշումն առ այն, որ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելիս անհրաժեշտ է խստորեն պահպանել դրա կիրառման իրավաչափությանը վերաբերելի չափանիշները՝ հաշվի առնելով և այն, որ կալանքը կարող է կիրառվել միայն այն դեպքում, երբ այլընտրանքային խափանման միջոցների կիրառումն անբավարար է մեղադրյալի փախուստը, նրա կողմից հանցանք կատարելը կամ մեղադրյալի վրա դրված պարտականությունների կատարումն ապահովելու համար:
Կալանքի ինստիտուտի չարաշահումը, իր հերթին, կարող է լրջորեն վնասել քրեական արդարադատության ամբողջ շղթայի նկատմամբ վստահությունը և առաջացնել այլ համակարգային խնդիրներ։
Հավելենք, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի սեփական նախաձեռնությամբ սկսվել է նշված հարցի քննարկում, Պաշտպանի հանձնարարությամբ ՄԻՊ ներկայացուցիչներն այց են իրականացնում քրեակատարողական հիմնարկ՝ փաստաբանին տեսակցելու և վերջինիս հետ առանձնազրույց ունենալու նպատակով: Հարցը գտնվում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի անմիջական ուշադրության ներքո»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Երևանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Մասիս Մելքոնյանը որոշում է կայացրել 2 ամսով կալանավորել փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաևին։ Փաստաբանը կալանավորվել է քննիչների, դատախազների և դատավորների անարդար մոտեցումները քննադատելու պատճառով։

17 Октябрь 2025 - 10:53 AMT
16 октября в Аппарате Защитника прав человека Армении в результате мониторинга СМИ и социальных сетей поступила информация о том, что адвокат Александр Кочубаев был арестован за высказывания, сделанные на своей странице в социальной сети Facebook. Позже стало известно, что против него возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 490 Уголовного кодекса Армении, и ему назначена мера пресечения в виде двухмесячного ареста.
Указывается, что вопрос ареста Кочубаева находится под непосредственным вниманием омбудсмена.
Анаит Манасян неоднократно поднимала проблему активного использования недопустимой публичной речи представителями профессиональных сообществ, включая адвокатов. Она подчеркивала, что кроме формального наличия норм этики и поведения, необходимо их последовательное применение. По её словам, в Армении существуют серьёзные системные проблемы, так как дисциплинарные механизмы в рамках сообществ практически не применяются к подобным случаям нарушения этики и прав человека.
Вместе с тем, Манасян считает недопустимой тенденцию, при которой подобные высказывания автоматически становятся основанием для уголовного преследования. Согласно международным стандартам, к уголовной ответственности может привести лишь наиболее тяжёлый тип незаконной речи, и то при наличии весомых обоснований, особенно если речь идет о лишении свободы.
Она заявила, что невозможно оправдать уголовное преследование за высказывания, если обществу не представлено чёткое объяснение, в чём заключается их высокая степень общественной опасности и почему требуется изоляция человека. Это особенно тревожно в случаях, когда при задержании применяется сила.
Не вдаваясь в правомерность ареста по конкретному делу, омбудсмен вновь подчеркнула наличие системной проблемы в практике назначения ареста в качестве меры пресечения. По её мнению, арест может применяться только в том случае, если ни одна альтернативная мера не способна обеспечить предотвращение побега, совершения преступления или выполнение обвиняемым своих процессуальных обязанностей.
Злоупотребление институтом ареста, в свою очередь, может серьёзно подорвать доверие к системе уголовного правосудия и привести к иным системным сбоям.
По поручению омбудсмена, сотрудники офиса посетили следственный изолятор с целью проведения конфиденциальной беседы с Александром Кочубаевым. Вопрос остается в зоне постоянного внимания Защитника прав человека.
Судья суда первой инстанции Еревана Масис Мелконян постановил заключить адвоката Александра Кочубаева под стражу на два месяца. По сообщениям, поводом стала его критика в адрес следователей, прокуроров и судей.