Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը համոզվածություն է հայտնել, որ կառուցվելիք Ակադեմիական քաղաքը հնարավորություն ունի դառնալու տարածաշրջանային հաբ։ Այդ մասին նա ասել է «Ակադեմիական քաղաք Հայաստան. գիտելիքի միջազգային ֆորումի» բացման ժամանակ։
«Սա այն ծրագիրն է, որ, հետևելով մեր կառավարության առաջնահերթ օրակարգին՝ «Խաղաղության խաչմերուկին», ցույց է տալիս այն հնարավորությունները, որ կարող են լրացնել բաց սահմանները՝ բովանդակային համագործակցության նոր հեռանկարով՝ «Խաղաղության խաչմերուկը» վերածելով նաև գիտելիքի և նորարարության խաչմերուկի»,- նշել է Անդրեասյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նախարարը հավելել է, որ Ակադեմիական քաղաքի զարգացումը նախատեսում է նաև մասնավոր հատվածի ներգրավվածություն։
«Օրինակ՝ տեխնոլոգիական կազմակերպությունները կարող են ունենալ իրենց գրասենյակներն ակադեմիական քաղաքի ստարտափ թաղամասում, համատեղ հետազոտություններ և կրթական ծրագրեր նախաձեռնել, բազմաթիվ միջոցառումներ կարող են պլանավորվել և կազմակերպվել Ակադեմիական քաղաքում նախատեսվող ազգային ստադիոնում։ Սպորտային մյուս ենթակառուցվածքներով, բազմաֆունկցիոնալ մշակութային կենտրոնը կարող է հյուրընկալել փառատոններ, համերգներ, ներկայացումներ, համաժողովներ ու քննարկումներ»,- ասել է Անդրեասյանը։
«Ակադեմիական քաղաք Հայաստան. գիտելիքի միջազգային ֆորումին» իրենց մասնակցությունն են ցուցաբերել նաև Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը և Վրաստանի կրթության, գիտության և երիտասարդության նախարար Գիվի Միկանաձեն։
Ակադեմիական քաղաքը կառուցվելու է Երևանի 17-րդ թաղամասին հարող մոտ 680 հա տարածքում, որը սահմանակից է Արմավիրի, Արագածոտնի և Կոտայքի մարզերին և տրանսպորտային տարբեր միջոցներով կապված է լինելու ինչպես Երևանին, այնպես էլ մարզերին։ Ակադեմիական քաղաքի տարածքում հնարավոր կլինի տեղակայել մինչև 16 բուհ՝ օրենքով նախատեսված մինչև 8 պետական խոշորացված բուհ և մինչև 8 ոչ պետական կամ միջազգային բուհ:
Ակադեմիական քաղաքում առաջին փուլով նախատեսվում է գործարկել բուհական կլաստերներից չորսը՝ կրթական, արվեստների, տեխնոլոգիական, սպայական ուղղություններով։ Նշված կլաստերներում և դրանց հարակից տարածքներում նախնական հաշվարկով աշխատելու և բնակվելու է մոտ 44,000 մարդ:

Armenia’s Minister of Education, Science, Culture, and Sport, Zhanna Andreasyan, expressed confidence that the planned Academic City has the potential to become a regional hub. She made the remarks during the opening of the "Academic City Armenia: International Forum of Knowledge."
“This is a project that, in line with our government’s strategic priority—the Crossroads of Peace—demonstrates how open borders can be complemented by cross-border cooperation, turning the Crossroads of Peace into a crossroads of knowledge and innovation,” she said, as reported by Armenpress.
Andreasyan noted that the project also envisions private sector participation.
“For instance, tech companies could establish offices in the startup district of the Academic City, launch joint research and educational programs, and organize events in the future national stadium. With its sports infrastructure and multifunctional cultural center, the campus can also host festivals, concerts, performances, conferences, and public discussions,” she added.
The event was also attended by Armenian President Vahagn Khachaturyan and Georgia’s Minister of Education, Science, and Youth Givi Mikadze.
The Academic City will be built on around 680 hectares near Yerevan’s 17th district, bordering the Armavir, Aragatsotn, and Kotayk provinces. It will be accessible via various transport links to both the capital and regional areas. The campus will accommodate up to 16 universities—8 major public institutions and up to 8 private or international universities.
In the first stage, four university clusters will be launched, focusing on education, the arts, technology, and military training. Preliminary estimates suggest the city and its surroundings will host around 44,000 residents and workers.