Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը Հայաստանում Չեխիայի դեսպան Պետր Պիրունչիկի հետ քննարկել է բնապահպանության ոլորտին վերաբերող մի շարք հարցեր և ձևավորված համագործակցության զարգացումը։
Քննարկման առանցքում եղել է Շրջակա միջավայրի նախարարության համակարգմամբ ու Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Հայաստանում կենսաբազմազանության ուժեղացված պահպանությունն ու կայուն օգտագործումը եվրոպական չափանիշներին համապատասխան» երկամյա Twinning ծրագիրը, որը համատեղ իրականացվում է Չեխիայի և Ֆինլանդիայի Հանրապետությունների մասնակցությամբ։
Մաթևոսյանն ընդգծել է, որ ծրագրի իրականացումը մեծ նշանակություն ունի բնապահպանական կառավարման համակարգի բարելավման գործում, մասնավորապես՝ կենսաբազմազանության պահպանության և հատուկ պահպանվող տարածքների արդյունավետ կառավարման ուղղությամբ։ Նա հավելել է, որ Twinning նախաձեռնության շրջանակում մշակված օրենսդրական և կառավարման նոր մոտեցումները կնպաստեն նաև ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով (CEPA) ստանձնած պարտավորությունների իրականացմանը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ծրագրի շարունակականության ապահովման ուղիները և հետագա փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։ Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել նաև Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (#CoP17) շրջանակում համագործակցությանը և համատեղ քայլերին։
Պիրունչիկը կարևորել է Հայաստանի և Չեխիայի միջև ձևավորված գործընկերային հարաբերությունները բնապահպանության ոլորտում՝ ընդգծելով, որ Չեխիայի Հանրապետությունը պատրաստակամ է շարունակել աջակցությունը Հայաստանի բնապահպանական բարեփոխումներին, հատկապես՝ ԵՄ չափանիշների ներդրման և կայուն զարգացման սկզբունքների կիրառման գործընթացում։
Կողմերը նաև քննարկել են բնապահպանական քաղաքականության արդյունավետ իրագործման նպատակով քաղաքացիական հասարակության և մասնավոր հատվածի ներգրավվածության խթանման մեխանիզմները, մասնավորապես՝ հանրային իրազեկվածության բարձրացման և մասնակցային կառավարման համակարգի ամրապնդման ուղղությամբ։
Համբարձում Մաթևոսյանը և Պետր Պիրունչիկը ընդգծել են, որ երկկողմ համագործակցությունը մեծապես կխթանի Հայաստանի բնապահպանական ինստիտուտների զարգացումը, միջազգային լավագույն փորձի կիրառումը և համատեղ նախաձեռնությունների ընդլայնումը՝ ուղղված շրջակա միջավայրի պահպանության և կայուն զարգացման նպատակների իրագործմանը։

Armenian Minister of Environment Hambardzum Matevosyan and Czech Ambassador to Armenia Petr Pirunčík met to discuss ongoing and future environmental cooperation between the two countries.
Central to the discussion was the EU-funded, Ministry-led two-year Twinning program, titled “Enhanced biodiversity protection and sustainable use in Armenia in line with European standards.” The initiative involves both Czechia and Finland and aims to strengthen environmental governance, particularly in biodiversity conservation and the management of protected areas.
Matevosyan emphasized the program’s significance in improving Armenia’s environmental management system. He noted that the new legal and administrative approaches developed under Twinning will also contribute to fulfilling Armenia’s commitments under the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) with the European Union.
The two officials discussed ways to ensure the program’s continuity and explored options to deepen bilateral cooperation, including joint participation in the 17th Conference of the Parties (CoP17) to the Convention on Biological Diversity.
Ambassador Piruncik highlighted the value of the Armenia-Czechia environmental partnership and affirmed his country’s readiness to continue supporting Armenia’s reforms—especially in aligning with EU standards and promoting sustainable development.
The meeting also addressed mechanisms for engaging civil society and the private sector in shaping environmental policy, with a focus on raising public awareness and strengthening participatory governance.
Both sides agreed that enhancing bilateral collaboration will boost Armenia’s environmental institutions, facilitate the adoption of international best practices, and expand joint initiatives aimed at protecting the environment and achieving sustainable development goals.