Հայաստանն առաջին անգամ մասնակցել է Կաննի միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում անցկացվող կինոտոնավաճառին, որը տեղի է ունեցել մայիսի 12-22-ը: Կինոտոնավաճառին ներկայացվել են գեղարվեստական, փաստագրական եւ անիմացիոն ֆիլմեր, որոնք ստեղծվել են վերջին երեք տարիների ընթացքում:
«Ես չէի սպասում հայկական համեստ տաղավարի նկատմամբ այդպիսի մեծ հետաքրքրություն: մենք համագործակցության շուրջ 30 առաջարկներ ենք ստացել»,- այսօր տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն եւ Կաննի փառատոնում հայկական պատվիրակության ղեկավար Գեւորգ Գեւորգյանը:
Կաննի կինոփառատոնի շրջանակներում անցկացվող կինոտոնավաճառին Հայաստանը ներկայացրել է 30 ֆիլմեր, որոնցից մի քանիսը ներկայացվելու են Մոսկվայի, Սանկտ-Պետերբուրգի, Սեուլի, Վենետիկի կինոփառատոներին:
Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնի տնօրենի խոսքերով, հայկական կինոյի նկատմամբ այդպիսի բարձր հետաքրքրությունը բացատրվում է նրանով, որ «աշխարհի տարբեր կինոստուդիաներում աշխատում են մեր հայրենակիցները, որոնք անձամբ հետաքրքրված են հայկական կինեմատոգրաֆիայի զարգացմամբ»:
«Միջազգային տոնավաճառին մասնակցելը ցավալի սխալներից զերծ չմնաց: Հայկական ֆիլմերի ցուցադրման ժամանակ ավելի քիչ հանդիսատես կար, քան սպասվում էր: Կինոդահլիճների վարձույթը եւ պրոդյուսերներին հրավիրելն անհրաժեշտ է ավելի շուտ իրականացնել, քանի որ հետո բոլորի ժամանակացույցերում ազատ տեղ չի լինում»,- նշել է Գեւորգ Գեւորգյանը:

10 Июнь 2009 - 16:27 AMT
Первое участие Армении на киноярмарке в рамках Каннского кинофестиваля оказалось весьма плодотворным
Армения впервые приняла участие на киноярмарке в рамках Международного Каннского кинофестиваля, который прошел с 12 по 22 мая. На киноярмарке были представлены художественные, документальные и анимационные картины, созданные в течение последних трех лет.
“Я не ожидал столь высокого интереса к скромному армянскому павильону. Мы получили около тридцати предложений о сотрудничестве”, – на прошедшей сегодня пресс-конференции сказал директор Национального киноцентра Армении и руководитель армянской делегации на Каннском фестивале Геворк Геворкян.
На киноярмарке в рамках Каннского кинофестиваля Армения представила 30 фильмов, некоторые из которых будут представлены и на кинофестивалях в Москве, Санкт-Петербурге, Сеуле, Венеции.
По словам руководителя Национального киноцентра Армении, столь высокий интерес к армянскому кино объясняется тем, что «в различных киностудиях мира работают наши соотечественники, которые лично заинтересованы в развитии армянской кинематографии».
“Участие на международной ярмарке не обошлось и без досадных ошибок. На показы армянских фильмов пришло намного меньше зрителей, чем ожидалось. Аренду кинозалов и приглашения продюсеров необходимо проводить заранее, так как после у всех графики расписаны буквально по минутам”,- заметил Геворк Геворкян.