Հայաստանը «Մանկական Եվրատեսիլ 2025» երգի միջազգային մրցույթում կներկայացնի 12-ամյա Ալբերտ Արմենակյանը։ Այդ մասին հայտնել է Հանրային հեռուստաընկերությունը։
Ալբերտը հաղթող է ճանաչվել մրցույթի արդյունքում, որի շրջանակում ստացվել է ավելի քան 80 մասնակցության հայտ։ Հայտադիմումներն ուսումնասիրվել են ինչպես տեղական, այնպես էլ արտասահմանյան փորձագետներից կազմված հանձնաժողովի կողմից, և հենց Ալբերտն է ճանաչվել մրցութային ընտրության լավագույնը, գրում է Արմենպրեսը։
Փորձագիտական կազմը համալրել են Եվրատեսիլի հայկական պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Ծերունյանը, Հանրային հեռուստաընկերության կրեատիվ պրոդյուսեր Աննա Թադևոսյանը, երգիչ Արամ MP3-ն, երգչուհի Ժակոն, ռեժիսոր Արթուր Մանուկյանը, երգահան Լիլիթ Նավասարդյանը, ինչպես նաև երգահան և երաժշտական պրոդյուսեր Նիկ Էգիբյանը։ Որոշման կայացման ժամանակ հաշվի է առնվել նաև միջազգային ֆոկուս խմբի տեսակետը։
Ալբերտ Արմենակյանը երաժշտական աշխարհում իր առաջին քայլերն արել է վեց տարեկանում։ Նա մանկուց հետևել է Մանկական Եվրատեսիլին որպես հավատարմագրված երկրպագու՝ սկսած 2018 թվականից։ Վերջին երեք տարիների ընթացքում նա մասնակցել է հայաստանյան նախընտրական փուլերին՝ նպատակ ունենալով իրականություն դարձնել իր մանկության երազանքը։
«Անչափ ուրախ եմ, որ ներկայացնելու եմ Հայաստանը Մանկական Եվրատեսիլում։ Երազանքներն իսկապես իրականանալու հատկություն ունեն, երբ անսահման հավատում ես դրանց։ Մանկական Եվրատեսիլի մեծ բեմում երգելն ու աշխարհին մեր երկիրը ներկայացնելը եղել է իմ ամենամեծ երազանքը, որն այսօր արդեն իրականություն է։ Սա նաև մեծ պատիվ է և միևնույն ժամանակ մեծ պատասխանատվություն, որին ես պատրաստ եմ։ Խոստանում եմ, որ կանեմ ամեն բան՝ մեր երկիրը լավագույնս ներկայացնելու համար» – ասել է Ալբերտը։
Նա սովորում է Երևանի Հայրապետ Հայրապետյանի անվան թիվ 78 հիմնական դպրոցում, միաժամանակ ուսանում է Ա. Սպենդիարյանի անվան երաժշտական մասնագիտական դպրոցի դաշնամուրի բաժնում և Զարուհի Բաբայանի երգի ստուդիայի վոկալի բաժնում։ Ալբերտն արդեն հասցրել է մասնակցել մի շարք հեղինակավոր մրցույթների թե՛ Հայաստանում, թե՛ արտերկրում։ 2025-ին նա նաև ելույթ է ունեցել ֆրանսիական «The Voice Kids» մանկական նախագծում՝ հանդես գալով ֆրանսահայ հայտնի երգիչ Պատրիկ Ֆիորիի թիմում և հասնելով մինչև եզրափակիչ փուլ։
Դավիթ Ծերունյանը, խոսելով այս տարվա ընտրության մասին, նշել է. «Հայաստանը Մանկական Եվրատեսիլի ամենահաջողակ և ամենասպասված երկրներից մեկն է։ Յուրաքանչյուր տարի, երկրպագուներն անհամբերությամբ սպասում են, թե ի՞նչ է ներկայացնելու աշխարհին Հայաստանն այս անգամ։ Պիտի խոստովանեմ, որ ժյուրիի առջև իսկապես շատ բարդ առաջադրանք էր դրված՝ ընտրել լավագույնին 80-ից ավել տաղանդավոր երեխաների շարքից, բայց անչափ ուրախ եմ, որ թե' հայաստանյան, թե' միջազգային մասնագետներն ընտրեցին հենց Ալբերտին։ Այս տարի, Հայաստանն իսկապես նորովի է ներկայանալու մրցույթին՝ նոր ձևաչափով, նոր ասելիքով և մեծ երազանքով»։
Հայաստանի ներկայացուցիչ Ալբերտ Արմենակյանի մրցութային երգն ու դրա տեսահոլովակը կհրապարակվեն առաջիկայում։
«Մանկական Եվրատեսիլ 2025» երգի միջազգային մրցույթն այս տարի անցկացվելու է դեկտեմբերի 13-ին՝ Թբիլիսիում։

Albert Armenakyan has been chosen to represent Armenia at the 2025 Junior Eurovision Song Contest, scheduled to take place on December 13 in Tbilisi. The announcement was made by Armenia’s Public Television.
Albert, 12, emerged as the winner of a competitive selection process that drew over 80 applicants. A panel of experts comprising both local and international members evaluated the submissions, with Albert ultimately selected as the standout performer, according to Armenpress.
The jury included David Tserunyan, head of Armenia’s Eurovision delegation; Anna Tadevosyan, creative producer at Public TV; singer Aram MP3; vocalist Zhako; director Artur Manukyan; composer Lilit Navasardyan; and composer/music producer Nick Egibyan. Input from an international focus group was also considered during the selection process.
Albert began his musical journey at the age of six. A devoted Eurovision fan since 2018, he has actively followed the contest and participated in national selections for the past three years, pursuing his dream of representing Armenia on the Junior Eurovision stage.
“I’m incredibly happy to represent Armenia at Junior Eurovision. Dreams really do come true when you believe in them deeply. Singing on the big stage and presenting our country to the world has always been my biggest dream. It’s a great honor and also a big responsibility, and I’m ready for it. I promise to do my best to represent our country in the best way possible,” Albert said.
Albert attends Yerevan’s School No. 78 named after Hayrapet Hayrapetyan. He also studies piano at the Spendiaryan Specialized Music School and vocal performance at Zarouhi Babayan’s music studio. He has already participated in several prestigious music competitions both in Armenia and abroad. In 2025, Albert also competed in the French edition of “The Voice Kids,” where he joined the team of French-Armenian singer Patrick Fiori and reached the finals.
Commenting on this year’s selection, David Tserunyan noted: “Armenia is one of the most successful and anticipated countries at Junior Eurovision. Every year, fans eagerly await what Armenia will present next. I must admit, the jury faced a tough task in choosing the best among over 80 talented children, but I’m very glad that both the Armenian and international experts chose Albert. This year, Armenia will approach the contest with a fresh concept, a new message, and a big dream.”