Երևանի Աջափնյակ և Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանների Լենիգրադյան փողոցը կանվանափոխվի։ Որոշման նախագիծը Երևանի ավագանու նիստի օրակարգում է, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Ղեկավարվելով «Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի 12-րդ հոդվածի 1-ին մասի 23-րդ կետի դրույթներով, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2005 թվականի դեկտեմբերի 29-ի հ.2387-Ն որոշման հավելվածով սահմանված կարգի 4-րդ կետով՝ Երևան քաղաքի ավագանին որոշում է.
Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանների Լենիգրադյան փողոցը (սկսվում է Հրազդանի մեծ կամրջից, հասնում Սեբաստիայի և Գ. Հասրաթյան փողոցների խաչմերուկ) անվանափոխել բարերար Քըրք Քըրքորյանի անվամբ՝ «Քըրք Քըրքորյան փողոց»,-նշված է նախագծում։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Երևանի ավագանու «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ներկայացուցիչ Քրիստինե Վարդանյանը ներկայացրել է նախաձեռնություն, որով առաջարկվել է փողոցներ անվանակոչել Աջափնյակում:
Նախատեսվում է Աջափնյակ վարչական շրջանի Սիլիկյան թաղամասի 5-րդ փողոցը վերանվանել ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ, հայտնի կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Աճեմյանի անունով, իսկ Սիլիկյան 6-րդ փողոցը՝ նշանավոր կոմպոզիտոր Արամ Սաթունցի անունով։

Yerevan’s Leningradyan Street, located in the Ajapnyak and Malatia-Sebastia administrative districts, is set to be renamed in honor of renowned Armenian-American philanthropist Kirk Kerkorian. The proposal is on the agenda of the Yerevan City Council, Aysor.am reports.
According to the draft resolution: “Based on Article 12, Clause 23 of the Law on Local Self-Government in the City of Yerevan, and Clause 4 of the procedure approved by Government Decision No. 2387-N of December 29, 2005, the Yerevan City Council resolves to rename Leningradyan Street (from the Great Hrazdan Bridge to the intersection of Sebastia and G. Hasratyan streets) in the Ajapnyak and Malatia-Sebastia administrative districts to ‘Kirk Kerkorian Street’.”
Earlier, it was announced that Kristine Vardanyan, a member of the “Civil Contract” faction in the City Council, had initiated a proposal to rename additional streets in the Ajapnyak district.
The plan includes renaming 5th Street in the Silikyan neighborhood after celebrated composer and People’s Artist of the Armenian SSR, Alexander Arutyunyan, and renaming 6th Street after notable composer Aram Satunts.