Երևանի Աջափնյակ և Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանների Լենիգրադյան փողոցը կանվանափոխվի։ Որոշման նախագիծը Երևանի ավագանու նիստի օրակարգում է, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Ղեկավարվելով «Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի 12-րդ հոդվածի 1-ին մասի 23-րդ կետի դրույթներով, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2005 թվականի դեկտեմբերի 29-ի հ.2387-Ն որոշման հավելվածով սահմանված կարգի 4-րդ կետով՝ Երևան քաղաքի ավագանին որոշում է.
Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանների Լենիգրադյան փողոցը (սկսվում է Հրազդանի մեծ կամրջից, հասնում Սեբաստիայի և Գ. Հասրաթյան փողոցների խաչմերուկ) անվանափոխել բարերար Քըրք Քըրքորյանի անվամբ՝ «Քըրք Քըրքորյան փողոց»,-նշված է նախագծում։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Երևանի ավագանու «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ներկայացուցիչ Քրիստինե Վարդանյանը ներկայացրել է նախաձեռնություն, որով առաջարկվել է փողոցներ անվանակոչել Աջափնյակում:
Նախատեսվում է Աջափնյակ վարչական շրջանի Սիլիկյան թաղամասի 5-րդ փողոցը վերանվանել ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ, հայտնի կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Աճեմյանի անունով, իսկ Սիլիկյան 6-րդ փողոցը՝ նշանավոր կոմպոզիտոր Արամ Սաթունցի անունով։

22 Октябрь 2025 - 11:41 AMT
Ленинградский проспект, проходящий через административные районы Ачапняк и Малатия-Себастия в Ереване, будет переименован в улицу Керка Керкоряна — американского армянского бизнесмена и благотворителя. Как сообщает Aysor.am , проект решения включен в повестку заседания Ереванского совета старейшин.
В документе указано: «Руководствуясь пунктом 23 части 1 статьи 12 Закона Республики Армения „О местном самоуправлении в городе Ереван“ и пунктом 4 порядка, утвержденного постановлением Правительства РА №2387-Н от 29 декабря 2005 года, Совет старейшин города Еревана решает: Ленинградский проспект (от Большого моста через Раздан до перекрестка улиц Себастия и Г. Асатряна) переименовать в улицу Керка Керкоряна».
Ранее стало известно, что представитель фракции «Гражданский договор» в Совете старейшин Кристине Варданян инициировала проект переименования нескольких улиц в Ачапняке.
В частности, планируется переименовать 5-ю улицу в квартале Силикян в честь народного артиста Армянской ССР и известного композитора Александра Арутюняна, а 6-ю улицу — в честь выдающегося композитора Арама Сатунца.