Վերարտադրողական օժանդակ տեխնոլոգիաների կիրառմամբ երեխա ունենալու ծրագրերից օգտվելու համար սահմանված տարիքային շեմը կհանվի։ Ազգային ժողովում համապատասխան օրենքի նախագիծը ներկայացրել է առողջապահության նախարարի տեղակալ Արմեն Գասպարյանը։
«Օրենքի 12-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին և 2-րդ կետերը՝ մարդու վերարտադրողական օժանդակ տեխնոլոգիաներից օգտվելու իրավունքի իրացման տարիքային սահմանափակում նախատեսելու մասին, ճանաչվել են Սահմանադրությանը հակասող և անվավեր: Ըստ այդմ՝ մշակվել է փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծ, որով առաջարկվել է հանել վերարտադրողական օժանդակ տեխնոլոգիաներից օգտվելու իրավունքի համար նախատեսված սահմանափակումները՝ կանանց և տղամարդկանց համար սահմանված որոշակի տարիքային շեմը»,- ասել է Գասպարյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նրա խոսքով՝ նախկինում երեք զույգ դիմել է այս ծրագրին, սակայն նրանց դիմումները մերժվել են տարիքային շեմի սահմանափակման հիմքով։
Ըստ գործող կանոնակարգի՝ հղիության կրումն իր վրա վերցնող կինը կարող էր լինել մինչև 53 տարեկան, իսկ եթե ծննդաբերությունը նախատեսվում էր փոխնակ մոր օգնությամբ, ապա՝ մինչև 55 տարեկան։

Armenia’s National Assembly has passed in the first reading a bill to lift the age limit for participating in state-supported assisted reproductive technology (ART) programs. The draft law was presented by Deputy Minister of Health Armen Gasparyan.
Gasparyan explained that “Article 12, Paragraph 1, Clauses 1 and 2 of the law, which imposed age restrictions on the right to use assisted reproductive technologies, were declared unconstitutional and void. As a result, a new draft was developed to remove the age-based limitations for both women and men.”
According to him, in the past, three couples were denied access to the program solely due to age restrictions.
Under the previous regulations, a woman carrying a pregnancy herself had to be under 53, while surrogates could not be older than 55.