Վերարտադրողական օժանդակ տեխնոլոգիաների կիրառմամբ երեխա ունենալու ծրագրերից օգտվելու համար սահմանված տարիքային շեմը կհանվի։ Ազգային ժողովում համապատասխան օրենքի նախագիծը ներկայացրել է առողջապահության նախարարի տեղակալ Արմեն Գասպարյանը։
«Օրենքի 12-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին և 2-րդ կետերը՝ մարդու վերարտադրողական օժանդակ տեխնոլոգիաներից օգտվելու իրավունքի իրացման տարիքային սահմանափակում նախատեսելու մասին, ճանաչվել են Սահմանադրությանը հակասող և անվավեր: Ըստ այդմ՝ մշակվել է փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծ, որով առաջարկվել է հանել վերարտադրողական օժանդակ տեխնոլոգիաներից օգտվելու իրավունքի համար նախատեսված սահմանափակումները՝ կանանց և տղամարդկանց համար սահմանված որոշակի տարիքային շեմը»,- ասել է Գասպարյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նրա խոսքով՝ նախկինում երեք զույգ դիմել է այս ծրագրին, սակայն նրանց դիմումները մերժվել են տարիքային շեմի սահմանափակման հիմքով։
Ըստ գործող կանոնակարգի՝ հղիության կրումն իր վրա վերցնող կինը կարող էր լինել մինչև 53 տարեկան, իսկ եթե ծննդաբերությունը նախատեսվում էր փոխնակ մոր օգնությամբ, ապա՝ մինչև 55 տարեկան։

Национальное собрание Армении в первом чтении приняло законопроект об отмене возрастного порога для участия в программах по применению вспомогательных репродуктивных технологий. Законопроект представил заместитель министра здравоохранения Армен Гаспарян.
По его словам, «пункты 1 и 2 части 1 статьи 12 закона, предусматривающие возрастные ограничения на право пользоваться вспомогательными репродуктивными технологиями, были признаны противоречащими Конституции и недействительными. В связи с этим был подготовлен проект изменений, предусматривающий отмену возрастных ограничений как для женщин, так и для мужчин».
Гаспарян отметил, что ранее трое пар обращались за участием в программе, но им было отказано именно из-за возрастного ограничения.
Согласно действующим правилам, женщина, вынашивающая беременность самостоятельно, не должна была быть старше 53 лет, а в случае суррогатного материнства — 55 лет.