Տեր Մաղաքիա քահանա Օհանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով Հռոմում արքեպիսկոպոս Իգնատիոս Մալոյանի և ևս 6 Երանելների սրբադասման արարողության ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հաղորդություն ստանալուն, գրել է, որ դա հակասում է Հայ առաքելական եկեղեցու դավանաբանությանը։
«Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու և Հռոմի Կաթոլիկ եկեղեցու միջև դավանաբանական մեծ տարբերություն կա։ Հայ եկեղեցին Կաթոլիկ եկեղեցու հետ ընդհանուր հաղորդակցություն և միասնական Հաղորդություն չունի, հետևաբար մեր եկեղեցու զավակը չի կարող Հաղորդություն ստանալ Կաթոլիկ եկեղեցում։ Նման պարագայում նա դավանափոխ է լինում»,-գրել է նա։
Նա շեշտել է, որ միայն ապաշխարությամբ և ներքին զղջումով կարող է որևէ մեկն իր քայլը վերանայել և վերադառնալ Մայր Եկեղեցու գիրկը։
«Եթե որևիցէ մեկը Սուրբ Հաղորդություն է ստանում այս կամ այն եկեղեցում, նա նաև հաստատում է իր հավատարմությունը տվյալ եկեղեցուն և այդ եկեղեցու անդամ լինելուն։ Դարերի ընթացքում Հռոմի Կաթոլիկ եկեղեցին փորձել է դավանափոխ անել մեր ազգին, հատկապես հայոց արքաներին և իշխաններին, սակայն չի հաջողվել, բայց կարծես այսօր հաջողվեց։ Աստված պահապան մեր Սուրբ Եկեղեցուն, ազգին և Հայրենիքին»,-գրել է նա։
Վատիկանում, Սուրբ Պետրոսի հրապարակում, տեղի է ունեցել Արքեպիսկոպոս Իգնատիոս Մալոյանի և ևս վեց Երանելիների սրբադասման արարողությունը, որը հանդիսապետել է Նորին Սրբություն Լեոն XIV Պապը։ Արարողությանը ներկա է գտնվել Փաշինյանը։
Արարողության ընթացքում Նորին Սրբություն Լևոն XIV Պապը ողջունել է դրան մասնակցող առաջնորդներին, որոնց թվում էին Փաշինյանը, Իտալիայի նախագահ Սերջիո Մատարելլան և այլ բարձրաստիճան հյուրեր։ Սրբադասման արարողության ընթացքում ի պատիվ Արքեպիսկոպոս Իգնատիոս Մալոյանի հնչել է նաև հայերեն աղոթք։

Fr. Maghakia Ohanyan has publicly criticized Prime Minister Nikol Pashinyan for receiving Holy Communion during the canonization ceremony of Archbishop Ignatius Maloyan and six other Blesseds at the Vatican. The priest stated that such an act is incompatible with the theological doctrine of the Armenian Apostolic Church.
“There are major theological differences between the Armenian Apostolic Holy Church and the Roman Catholic Church. Our Church does not share Eucharistic communion with the Catholic Church. Therefore, a member of our Church cannot receive Communion there. Doing so constitutes conversion,” he wrote on Facebook.
Fr. Maghakia stressed that only through repentance and sincere remorse can someone reconsider such a step and return to the embrace of the Mother Church.
“If someone receives the Holy Eucharist in a church, it also signifies their allegiance and membership in that church. For centuries, the Catholic Church tried to convert our nation—particularly Armenian kings and nobles—but failed. Yet it seems today they have succeeded. May God protect our Holy Church, our nation, and our homeland,” he added.
The canonization ceremony took place at St. Peter’s Square in the Vatican and was led by His Holiness Pope Leo XIV. Among the attendees were Pashinyan, Italian President Sergio Mattarella, and other high-ranking dignitaries. During the service, an Armenian-language prayer was offered in honor of Archbishop Ignatius Maloyan.