Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հայտնել է, որ ՖԻՖԱ-ն դեռ վերջնական որոշում չի կայացրել 2029 թվականի աշխարհի երիտասարդական առաջնության համատեղ անցկացման մասին՝ Հայաստանում և Վրաստանում։
Նա այդպես է պատասխանել այն հարցինպատասխանելով հարցին, թե 2029 թվականին տեղի ունենալիք աշխարհի երիտասարդական առաջնությունը հնարավո՞ր է, որ տեղի ունենա Կապանի մարզադաշտում, որն այս պահին վերակառուցվում է, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Նախարարը ընդգծել է, որ Կառավարությունը կատարել է անհրաժեշտ քայլերը՝ համապատասխանեցնելու ՖԻՖԱ-ի պահանջներին և դրական որոշման հասնելու նպատակով։
«Բնականաբար, շատ ուրախ կլինենք, որ Կապանում մարզադաշտը պատշաճ վիճակում լինի մինչև հնարավոր առաջնությունը՝ 2029 թվականը: Ուղղակի հիշեցնեմ, որ խոսքը Հայաստան-Վրաստան համատեղ հյուրընկալության մասին է, և լոգիստիկ առումով այնպիսի վայրեր պետք է ընտրվեն, որպեսզի հարմար լինեն երկու երկրներում զուգահեռաբար առաջնություն անցկացնելու համար:
Հաշվի առնելով, որ Կապան թռիչքներ կան, ոչինչ չի կարելի բացառել: Եկեք մենք գործերը անենք, մնացածը կլինեն կազմակերպչական հարցեր»,- ասել է նա:

Armenia's Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan said FIFA has not yet made a final decision on the joint bid by Armenia and Georgia to host the 2029 FIFA U-20 World Cup.
She made the statement in response to a question about whether the newly renovated stadium in Kapan could host matches during the tournament, as reported by 1lurer.am .
The minister emphasized that the Armenian government has already taken necessary steps to align with FIFA’s requirements in hopes of securing a favorable decision.
“Of course, we would be very pleased if the stadium in Kapan is in proper condition by 2029. I want to remind everyone that this is a joint bid with Georgia, and from a logistical standpoint, host cities must be selected to enable simultaneous matches in both countries.
Given that Kapan has flight access, nothing can be ruled out. Let’s focus on doing our part — the rest will come down to organizational matters,” she said.