Հունվարի 27-ը կսահմանվի որպես «Հանուն հայրենիքի զոհվածների հիշատակի և խոնարհումի օր» ու կլինի ոչ աշխատանքային: Կառավարությունը հավանություն է տվել ՔՊ-ական պատգամավոր Ռուբեն Ռուբինյանի ու «Հայաստան» խմբակցությունից հեռացած Գեղամ Նազարյանի նախագծին, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվել է, որ ներկայումս չկա հատուկ օր, որը կնվիրվի բոլոր ժամանակաշրջաններում ռազմական գործողությունների ընթացքում զոհված զինծառայողների և քաղաքացիների հիշատակին։ Արդյունքում՝ հանրությունը սովորաբար հարգանքի տուրք է մատուցում տարբեր ռազմական իրադարձությունների օրերին կամ հունվարի 28-ին՝ Բանակի օրը, որը հիմնականում ընկալվում է որպես տոնական, այլ ոչ թե հիշատակի օր։
Այս նախագծի ընդունման դեպքում կձևավորվի մեկ միասնական օր՝ նվիրված բոլոր ռազմական գործողությունների ընթացքում նահատակվածներին՝ հունվարի 27-ը։ Այն կնախորդի Բանակի օրվան։

The Armenian government has approved a proposal to designate January 27 as “Remembrance and respect day for those who died for the Homeland”, which will be recognized as a non-working day. The bill was co-authored by Ruben Rubinyan from the ruling Civil Contract party and Gegham Nazaryan, a former member of the opposition “Armenia” faction, Aysor.am reports.
The justification for the bill noted that Armenia currently lacks a dedicated day to honor all service members and civilians who have died during military operations across different time periods. As a result, public commemorations usually occur on specific war anniversaries or on Army Day, January 28, which is generally perceived as celebratory rather than reflective.
If adopted, the new day of remembrance would establish a unified national occasion to honor all who perished in wartime. It would be observed on January 27, the day before Army Day.