Տեր Զարեհ Աշուրյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հիշեցրել է, որ վանքերի ու եկեղեցիների մի մասը խորհդային ժամանակների իներցիայով դեռ մնում է կառավարության հաշվեկշռում՝ նշելով, որ «ՀՀ այդ վանքերի և եկեղեցիների նպատակային առաքելությունը վտանգված է»։
«Հայոց Ցեղասպանության հետևանքով շատ վանքեր ու եկեղեցիներ ոչնչացվեցին և որոշները օտարվեցին, խորհրդային Հայաստանում մի քանի գործող եկեղեցիներ էին մնացել, իսկ մյուսները կա՜մ հիմնահատակ քանդվեցին, կա՜մ օտարվելով պահեստների վերածվեցին: Արցախում 161 վանք ու եկեղեցի մնաց թշնամու վերահսկողության ներքո, որոնց մի մասն արդեն ավերվել են:
Այսօր Հայաստանի Հանրապետությունում մնացած վանքերի ու եկեղեցիների մի մասը դեռ խորհդային ժամանակների իներցիայի ուժով շարունակում են մնալ կառավարության հաշվեկշռում։ Հայաստանի Հանրապետությունում գործող այդ վանքերի և եկեղեցիների նպատակային Առաքելությունը վտանգված է»,–գրել է նա։
Ազգային ժողովում կառավարությանը ուղղված հարցուպատասխանի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է. «Հովհաննավանքը, ինչպես բազմաթիվ այլ հուշարձաններ, գտնվում են կառավարության հաշվեկշռում։ Մի շատ եկեղեցիներ անհատույց օգտագործման են տրված Հայ Առաքելական եկեղեցուն։ Կարծում եմ՝ որտեղ հոգևոր կյանք չկա, կան ինտրիգներ, խարդավանքներ, ֆեյքերեցների խմբեր են գործում, կան բոլոր իրավական և բարոյական հիմքերը այդ հուշարձանները հանրությանը վերադարձնելու համար և Տեր Արամին և նրա նման քահանաներին բոլոր ձևերով կանջակցենք, որ Հայաստանում նրանք վերականգնեն իրական հոգևոր կյանքը»։
Հոկտեմբերի 21-ին Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հայրապետական տնօրինությամբ Տ․ Արամ քահանա Ասատրյանը կարգալույծ է հռչակվել։ Կարգալույծ լինելու արդյունքում նա դասվել է աշխարհականների շարքին՝ Ստեփան Ասատրյան անունով։

Священник Зара Ашуpян в публикации на своей странице в Facebook напомнил, что значительная часть армянских монастырей и церквей до сих пор остаются на балансе правительства — по инерции, унаследованной с советских времён. Он утверждает, что «целенаправленная миссия этих святынь оказалась под угрозой».
По его словам, в результате Геноцида армян множество церквей было уничтожено или конфисковано, а в советской Армении функционировали лишь единицы — остальные либо были разрушены, либо переделаны под склады. В Арцахе после войны 161 монастырь и церковь оказались под контролем противника, и часть из них уже разрушена.
«Сегодня в Армении многие храмы до сих пор остаются на балансе государства — из-за советской инерции», — отметил он.
Во время парламентских дебатов премьер-министр Никол Пашинян подтвердил, что монастырь Ованнаванк и другие памятники действительно находятся на балансе правительства. Он добавил, что многие церкви переданы Армянской Апостольской Церкви в безвозмездное пользование. «Там, где нет духовной жизни, появляются интриги, махинации, группы фейков. У нас есть все юридические и моральные основания вернуть эти памятники обществу. Мы всячески поддержим отца Арама и подобных ему священников в деле восстановления подлинной духовной жизни в Армении», — заявил он.
21 октября по указу Католикоса всех армян оте Арам Асатрян был лишён сана. Он переведён в мирское состояние и теперь именуется Степаном Асатряном.