Հայաստանի ներկայացուցիչները մասնակցել են Եվրոպայի խորհրդի կազմակերպած 14-րդ խորհրդատվական ֆորումին, որը տեղի է ունեցել Թուրքիայի Կապադովկիա տարածաշրջանում՝ «Մշակութային ուղիներ» ծրագրի շրջանակում։ Այդ մասին հայտնել է Երևանի փոխքաղաքապետ Լևոն Հովհաննիսյանը՝ կարևորելով մշակութային երկխոսության զարգացումը։
Երևանը հյուրընկալելու է Եվրոպայի մշակութային ֆորումը 2026-ին։
«Ֆորումը միավորում է եվրոպական քաղաքներն ու կառույցները՝ միևնույն արժեքի շուրջ՝ մշակույթի, կրթության և ժառանգության պահպանումը։
Հայաստանի պատվիրակությունը ներկայացված էր ԿԳՄՍ նախարարության և Երևանի քաղաքապետարանի կողմից։
Ֆորումին մասնակցում էր նաև ԿԳՄՍՆ մշակութային ժառանգության վարչության պահպանության և զարգացման բաժնի պետ Լիլիթ Պողոսյանը։
Մեծ պատիվ ունեցա հանդես գալ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության անունից՝ մասնավորապես ԿԳՄՍ նախարարության կողմից, ինչպես նաև Երևանի քաղաքապետարանի անունից, պաշտոնապես հրավիրելով գործընկերներին մասնակցել 2026 թվականի սեպտեմբերին Երևանում կայանալիք 15-րդ խորհրդատվական ֆորումին։
Այն կլինի հոբելյանական և կարևոր իրադարձություն՝ եվրոպական մշակութային համագործակցության շրջանակում։
Ֆորումի ընթացքում ներկայացրի Հայաստանի և Երևանի մշակութային, կրթական և ստեղծարար ներուժը՝ ընդգծելով մեր երկրի դերը եվրոպական մշակութային երկխոսության զարգացման գործում։
Մենք մեր կողմից կանենք ամեն ինչ, որպեսզի Երևանում կայանալիք ֆորումը անցնի բարձր մակարդակով՝ արժանի մեր քաղաքի և երկրի մշակութային պատմությանը։
Հայաստանը այսօր հպարտությամբ հանդիսանում է Եվրոպայի խորհրդի կողմից հավաստագրված վեց մշակութային ուղիների անդամ, և մենք շարունակելու ենք զարգացնել մեր մասնակցությունը այս միջազգային նախաձեռնությանը»,-նշել է նա։

Представители Армении приняли участие в 14-м консультативном форуме, организованном Советом Европы в рамках программы «Культурные маршруты». Мероприятие прошло в регионе Каппадокия в Турции. Об этом сообщил вице-мэр Еревана Левон Ованнисян, подчеркнув важность развития культурного диалога.
Форум 2026 года пройдет в Ереване и станет юбилейным 15-м мероприятием.
«Форум объединяет европейские города и организации вокруг общих ценностей — сохранения культуры, образования и наследия.
В состав армянской делегации вошли представители Министерства образования, науки, культуры и спорта, а также мэрии Еревана. В работе форума также участвовала Лилит Погосян — начальник отдела охраны и развития культурного наследия Министерства.
Для меня было большой честью выступить от имени правительства Армении, в частности Министерства образования, науки, культуры и спорта, а также от имени мэрии Еревана и официально пригласить партнеров принять участие в 15-м консультативном форуме, который пройдет в Ереване в сентябре 2026 года.
Это будет знаковое событие в рамках европейского культурного сотрудничества.
В ходе форума я представил культурный, образовательный и креативный потенциал Армении и Еревана, подчеркнув важную роль нашей страны в развитии европейского культурного диалога.
Мы сделаем все возможное, чтобы проведение форума в Ереване прошло на высоком уровне и соответствовало богатому культурному наследию нашего города и страны.
Армения сегодня с гордостью является участником шести культурных маршрутов, сертифицированных Советом Европы, и мы намерены продолжать активное участие в этой международной инициативе», — отметил он.