Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն անթույլատրելի է համարել անձնական կյանքի անձեռնմխելիության և անձնական տվյալների պաշտպանության իրավունքի շարունակական ու զանգվածային խախտումները՝ միաժամանակ նշելով, որ դրանց կանխարգելման ուղղությամբ պետությունը բավարար քայլեր չի ձեռնարկում։ Այդ մասին նշված է ՄԻՊ աշխատակազմի կողմից տարածված հայտարարության մեջ։
Նա նշել է, որ անձնական տվյալների հավաքագրումը կամ օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ անձնական տվյալների տարածումը ոչ միայն հակասում են Սահմանադրությանն ու միջազգային պարտավորություններին, այլև հանդիսանում են մարդու մի շարք հիմնարար իրավունքների խախտում:
«Այս իրավունքները խախտվում են ամենօրյա ռեժիմով, բայց հատկապես մեծ ծավալներ ու տարածում են ստանում հանրային հնչեղություն ունեցող դեպքերով:
Ընդամենը շաբաթներ առաջ հանրային հնչեղություն ունեցող դեպքերից մեկով Մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակային մտահոգություն էր հայտնել այս իրավունքների խախտման դեպքերի աճի մասին՝ արձանագրելով, որ մասնավոր կյանքին միջամտության դեպքերը հաճախ արտահայտվում են անձնական տվյալների կամ մասնավոր կյանքին վերաբերող տեղեկությունների ապօրինի ձեռքբերմամբ և/կամ ապօրինի տարածմամբ։
Անահիտ Մանասյանն ընդգծում է, որ օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ անձնական տվյալների հավաքագրումը կամ օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ անձնական տվյալների տարածումը ոչ միայն հակասում են Սահմանադրությանն ու միջազգային պարտավորություններին, այլև հանդիսանում են մարդու մի շարք հիմնարար իրավունքների խախտում։
Այդպիսի գործողությունները պետք է հանգեցնեն օրենքով սահմանված պատասխանատվության։ Անձնական տվյալների ապօրինի ձեռքբերման կամ ապօրինի տարածման հարցում դերակատարություն ունեն բոլոր սուբյեկտները, և խախտումները համատարած են Հայաստանի Հանրապետությունում:
Միևնույն ժամանակ, Մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդգծում է, որ պետությունն է պատասխանատու խախտումները կանխարգելելու կառուցակարգեր մշակելու, իսկ դեպքերի առկայության պարագայում` անձանց պատասխանատվության ենթարկելու հարցում:
Ուստի, Պաշտպանը պահանջում է իրավասու պետական մարմիններից պատշաճ քննության առարկա դարձնել մասնավոր կյանքի անձեռնմխելիության և անձնական տվյալների պաշտպանության իրավունքների խախտման դեպքերը:
Պաշտպանը պահանջում է նաև բոլոր շահագրգիռ սուբյեկտներից՝ պետական մարմիններից, կազմակերպություններից և քաղաքացիներից, խստորեն պահպանել անձնական տվյալների պաշտպանության և մասնավոր կյանքի անձեռնմխելիության իրավունքի երաշխիքները՝ տվյալներ հավաքել և տարածել բացառապես օրենքով նախատեսված հիմքերով և կարգով։
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն ընդգծում է, որ ցանկացած հարց կարող է դառնալ ժողովրդավարական բանավեճի առարկա, բայց դա չի կարող իրականացվել մարդու իրավունքների արժեքներին հակասող եղանակով:
Անձնական տվյալների պաշտպանության ու մասնավոր կյանքի անձեռնմխելիության նկատմամբ հարգանքը ոչ թե պարզապես իրավական երաշխիքներ են, այլ արժեքներ, որոնց պահպանման մակարդակն ի ցույց է դնում նաև պետության ու հասարակության իրավական մշակույթը»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Human Rights Defender Anahit Manasyan has condemned the persistent and large-scale violations of the right to privacy and protection of personal data, noting that the Armenian government is not taking sufficient preventive action. This was stated in an official release from the Ombudsman’s Office.
She emphasized that the unauthorized collection or distribution of personal data, in violation of legal procedures, not only contradicts the Constitution and Armenia’s international obligations but also constitutes a breach of several fundamental human rights.
“These rights are violated daily, but especially during cases that receive public attention,” the statement reads.
Just weeks ago, following a high-profile incident, the Human Rights Defender publicly voiced concern over the growing number of such violations, noting that intrusions into private life often involve the unlawful acquisition and/or dissemination of personal or sensitive data.
Manasyan stressed that illegal data collection or distribution must lead to legal accountability. She also stated that all actors involved in data misuse bear responsibility, and such violations have become widespread in Armenia.
She called on the state to take responsibility by creating effective mechanisms for prevention and ensuring accountability in confirmed cases.
The Ombudsman demanded that competent state authorities thoroughly investigate any breach of privacy or data protection rights.
She also urged all parties—government bodies, organizations, and individuals—to strictly respect legal safeguards for personal data and privacy, collecting and sharing information only as permitted by law.
“Any topic can be part of a democratic debate, but such discourse must not violate the core values of human rights,” Manasyan said.
She concluded that respect for privacy and data protection is not merely a legal obligation but a reflection of a society’s and state’s legal culture.
The statement follows the circulation of a video online allegedly linked to Archbishop Arshak’s private life.