Հոկտեմբերի 23-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում տեղի է ունեցել Հայ օգնության միության (ՀՕՄ) անկախ կանանց բարեգործական կազմակերպության ներկայացուցիչների ընդունելությունը, որի ընթացքում նրանց հյուրընկալել է Մայր Աթոռի Արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն, Գերաշնորհ Տ. Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը։
Հանդիպման ընթացքում Սրբազան Հայրը միության անդամներին է փոխանցել Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հայրական օրհնությունն ու ջերմ բարեմաղթանքները։
Նաթան արքեպիսկոպոսը, շնորհավորելով ՀՕՄ-ի հիմնադրման 115-ամյակը, բարձր էն գնահատել է միության անխոնջ նվիրումը՝ սոցիալական, կրթական և առողջապահական ոլորտներում կատարած գործի համար՝ հատկապես շեշտադրելով հայրենազրկված արցախահայությանն ուղղված օգնությունն ու զորակցությունը։
Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերներին անդրադառնալով՝ Սրբազանը կոչ է արել ՀՕՄ-ի անդամներին ակտիվ մասնակցություն ունենալ դրանց հաղթահարման գործընթացներում։
Հանդիպման ավարտին Սրբազան Հայրը ներկաներին պատգամել է՝ ամուր պահել կապը Հայոց Եկեղեցու և մայր հայրենիքի հետ ու շարունակել իրենց հանձնառությունը ի սպաս հայ ժողովրդի բարօրության։

25 Октябрь 2025 - 10:01 AMT
23 октября в Первопрестольном Святом Эчмиадзине состоялся приём представителей независимой благотворительной организации “Союз армянской помощи” (САП). Их принял директор отдела внешних связей и протокола Святого Эчмиадзина, архиепископ Натан Ованнисян.
Во время встречи он передал членам организации отеческое благословение и тёплые пожелания от имени Католикоса всех армян.
Поздравив САП с 115-летием, архиепископ Натан высоко оценил неустанную самоотверженность организации в социальной, образовательной и медицинской сферах, особо подчеркнув оказанную помощь и поддержку армянам Арцаха, оставшимся без Родины.
Коснувшись нынешних вызовов, стоящих перед Арменией, он призвал членов организации активно участвовать в их преодолении.
В завершение встречи архиепископ Натан обратился к присутствующим с наставлением сохранять крепкую связь с Армянской Апостольской Церковью и родиной, продолжая свою миссию на благо армянского народа.