Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղափոխված քաղաքացիների զբաղվածության ապահովման պետական ծրագրով 2024-2025 թվականների ընթացքում նախատեսված 2469 ծրագրից այս տարվա ընթացքում իրականացվել է 670-ը։ Այդ մասին հայտնել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատանքի և զբաղվածության վարչության պետ Ժորա Սարգսյանը:
Նա հավելել է, որ 2025 թվականին ընդհանուր առմամբ պլանավորվում է իրականացնել 1000 ծրագիր, հայտնում է Արմենպրեսը։
Բռնի տեղահանված անձանց զբաղվածության ապահովման ծրագիրը բաղկացած է 3 բաղադրիչից:
Առաջինը նախատեսում է մինչև վեց ամիս տևողությամբ մասնագիտական ուսուցում շահառուների համար։ Այս ընթացքում նրանց տրամադրվում է ամսական առավելագույնը 50,000 դրամ՝ ուսման վարձի փոխհատուցման նպատակով, ինչպես նաև 50,000 դրամի չափով կրթաթոշակ։ Դասընթացներն ավարտելուց հետո շահառուն պարտավոր է առնվազն երեք ամսով կնքել աշխատանքային պայմանագիր գործատուի հետ, որի դեպքում գործատուին տրամադրվում է ամսական առավելագույնը 50,000 դրամ՝ աշխատավարձի մասով, ինչպես նաև մինչև երեք ամիս նույն չափով՝ հարկային ու սոցիալական վճարների փոխհատուցման նպատակով։
«Գործատուն անպայման պետք է ունենա թափուր հաստիք և դա տրամադրի միասնական սոցիալական ծառայությանը, իսկ մենք կտրամադրենք մարդկանց ցուցակ, որոնք կհամապատասխանեն գործատուի պահանջներին: Գործատուն նրանցից կընտրի որևիցե մեկին, որի հետ կցանկանա լինել աշխատանքային հարաբերությունների մեջ»,- մանրամասնել է Ժորա Սարգսյանը։
Ծրագրի երկրորդ բաղադրիչը նախատեսում է նվազագույնը վեց ամսով աշխատանքային պայմանագրի կնքում շահառուի և գործատուի միջև։ Առաջին եռամսյակում շահառուն հնարավորություն է ստանում աշխատանքային փորձ ձեռք բերել, իսկ գործատուին այդ ընթացքում տրամադրվում է ամսական 165,000 դրամ՝ որպես փոխհատուցում աշխատավարձի համար։ Այս փուլից հետո երեք ամիս ժամկետով իրականացվում է եկամտային հարկի, դրոշմանիշային վճարի և անհրաժեշտության դեպքում սոցիալական վճարի փոխհատուցում՝ մինչև 50,000 դրամ ամսական։
«Ցանկացած ծրագրի համար մենք կազմում ենք շահառուների քանակ, որպեսզի կարողանանք տեսնել, թե մեր ծրագրի համար ինչքան գումար է անհրաժեշտ, հետևաբար ծրագրից օգտվողների քանակը չի կարող լինել անսահմանափակ»,- ընդգծել է նախարարության աշխատանքի և զբաղվածության վարչության ղեկավարը։
Երրորդ բաղադրիչը համադրում է մասնագիտական ուսուցումն ու փորձառությունն ավելի երկար ժամանակահատվածի ընթացքում։ Այս տարբերակով շահառուն նախ ստանում է մասնագիտական ուսուցում մինչև վեց ամիս ժամկետով՝ նույն պայմաններով՝ 50,000 դրամ ուսման վճարի և այդքան էլ կրթաթոշակի տեսքով։ Դասընթացն ավարտելուց հետո կնքվում է առնվազն վեց ամսյա պայմանագիր գործատուի հետ, որից երեք ամիսը նախատեսված է փորձառության համար։ Այդ ընթացքում գործատուին տրամադրվում է փոխհատուցում՝ ամսական 165,000 դրամ։ Այնուհետև, մինչև երեք ամիս ժամկետով, վճարվում է մինչև 50,000 դրամ ամսական՝ եկամտային հարկի և պարտադիր վճարների փոխհատուցման համար։
«Հիմնականում շահառուները դիմում են այն ոլորտների համար, որտեղ շատ բարձր որակավորում չի պահանջվում: Այսինքն՝ այն դեպքերում, երբ հնարավոր է շատ կարճ դասընթացներով կամ գործատուի մոտ պրակտիկայով անցնել աշխատանքի: Ամենամեծ պահանջարկ ունեցող մասնագիտություններն են՝ վաճառող, դիմահարդար, մատնահարդար, հրուշակագործ, հացթուխ, հաշվապահ, հաշվետար, վարորդ, առաքիչ, գանձապահ, դերձակ, բանվոր և այլն: Ծրագրից օգտվողների հետաքրքրվածությունը անցյալ տարի բավականին բարձր էր, դրա համար մենք ավելացրեցինք շահառուների թիվը։ Այս տարի ծրագրից օգտվողների քանակը գնահատում ենք բավարար»,- եզրափակել է Ժորա Սարգսյանը։

A total of 670 employment programs for forcibly displaced citizens from Nagorno-Karabakh have been implemented in 2025 as part of the Armenian government’s broader initiative to ensure job placement and professional reintegration. The program, which covers 2024–2025, includes 2,469 planned interventions. This year alone, the Ministry of Labor and Social Affairs plans to implement 1,000 of them, according to Zhora Sargsyan, head of the ministry’s Employment Department.
The program consists of three components:
- Professional training (up to 6 months): Participants receive a monthly stipend of up to 50,000 AMD for tuition reimbursement and an additional 50,000 AMD scholarship. Upon completion, they must sign a three-month employment contract with an employer, who in turn receives up to 50,000 AMD monthly as wage compensation and similar support for covering taxes and social contributions. “Employers must have an open vacancy registered with the Unified Social Service. We match them with eligible candidates, and they choose who to hire,” Sargsyan explained.
- Work placement (minimum 6 months): In this model, the beneficiary signs a work contract for at least six months. The employer receives 165,000 AMD monthly for the first three months as wage compensation, followed by up to 50,000 AMD monthly for taxes and contributions for another three months.“We set beneficiary caps for each program to match budget availability. The number of participants cannot be unlimited,” he added.
- Combined model (training + internship): This long-term format starts with up to six months of training (same 50,000 AMD support per month), followed by a six-month employment contract. During the first three months, employers receive 165,000 AMD monthly. The next three months include compensation of up to 50,000 AMD monthly for taxes and social contributions.
Popular professions among applicants include sales assistant, makeup artist, nail artist, pastry chef, baker, accountant, delivery driver, cashier, tailor, and general laborer. According to Sargsyan, interest in the program remained high this year following a significant increase in participation in 2024.
On September 19, 2023, Azerbaijan launched a large-scale offensive against Nagorno-Karabakh. One day later, on September 20, the Artsakh authorities agreed to a Russian-mediated ceasefire and disarmament. On September 24, mass displacement began, with over 100,000 people forcibly relocated to Armenia. By January 1, 2024, the Republic of Artsakh was officially dissolved. Only around 20 Armenians reportedly remain in the region.