Ծանրամարտի երիտասարդների Եվրոպայի առաջնությունում Գառնիկ Չոլակյանը դարձել է չեմպիոն։
Չոլակյանը (60 կգ) պոկում վարժությունում գլխավերևում պահել է 115 և 120 կգ ծանրություն՝ նվաճելով ոսկե մեդալ։ Հրում վարժությունում ևս Չոլակյանը ցուցադրել է գերազանց արդյունք՝ բարձրացնելով հաջորդաբար 140, 145 և 147 կգ։ Երկամարտի 267 կգ արդյունքը նա ապահովել է Եվրոպայի Մ23 տարիքային խմբի չեմպիոնի տիտղոսը, հայտնում է Ծանրամարտի ֆեդերացիան։
Չեմպիոնի տիտղոս է նվաճել նաև կանանց ազգային հավաքականի ներկայացուցիչ Ալեքսանդրա Գրիգորյանը։
Նա հանդես է գալիս 58 կգ քաշային կարգում և հանդիսանում է նաև Եվրոպայի գործող չեմպիոն, Եվրոպայի երիտասարդների առաջնությունում պոկում վարժությունում իր բոլոր երեք մոտեցումներում հաջողություն է գրանցել՝ բարձրացնելով համապատասխանաբար 85 կգ, 89 կգ և 91 կգ։ Այս վարժության արդյունքում նա արժանացել է ոսկե մեդալի։
Հրում վարժության ժամանակ նա կատարել է 112 կգ, 116 կգ և 123 կգ արդյունքներ՝ կրկին գերազանցելով մրցակիցներին։ Երկամարտի ընդհանուր 214 կգ արդյունքով Ալեքսանդրա Գրիգորյանը նվաճել է Եվրոպայի երիտասարդների չեմպիոնի տիտղոսը։
Սեյրան Խուդանյանը (60 կգ), պոկում վարժությունում բարձրացրել է 110 և 115 կգ՝ գրավելով երկրորդ հորիզոնականը։ Սակայն հրում վարժությունում նա հաղթահարել է միայն 135 կգ։ Երկամարտի 250 կգ ընդհանուր արդյունքով Խուդանյանը եզրափակել է մրցաշարը հինգերորդ հորիզոնականում։

30 Октябрь 2025 - 07:07 AMT
На молодежном чемпионате Европы по тяжелой атлетике Гарник Чолакян стал чемпионом в весовой категории до 60 кг.
В упражнении рывок он поднял штангу весом 115 и 120 кг, что принесло ему золотую медаль. В толчке Чолакян показал также отличные результаты, последовательно справившись с весами 140, 145 и 147 кг. Общий результат в двоеборье составил 267 кг, что обеспечило ему титул чемпиона Европы до 23 лет, сообщает Федерация тяжелой атлетики.
Александра Григорян, представительница женской сборной Армении, также стала чемпионкой.
Выступая в весовой категории до 58 кг, действующая чемпионка Европы успешно справилась со всеми тремя подходами в рывке — подняв 85, 89 и 91 кг, и завоевала золото в этом упражнении.
В толчке она показала результаты 112, 116 и 123 кг, вновь превзойдя соперниц. Суммарный результат 214 кг обеспечил Александре Григорян титул чемпионки Европы среди молодежи.
Сейран Худанян, выступающий в той же категории (до 60 кг), поднял 110 и 115 кг в рывке и занял второе место. Однако в толчке он справился только с 135 кг. Общий результат — 250 кг, что позволило ему занять пятое место в итоговом зачете.