Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանին վերագրվող ինտիմ բնույթի տեսանյութերի հրապարակումից չորս օր անց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը որևէ հայտարարություն չի արել։ Տեղեկատվական համակարգի ղեկավար տեր Եսայի քահանա Արթենյանն, այդ մասին հարցին ի պատասխան, ասել է․ «առանց մեկնաբանության», հայտնում է Factor.am-ը։
Նա նշել է, որ «սրբազանը դրան անդրադարձել է»։
Տեսանյութերի տարածման օրը արքեպիսկոպոսն էր հայտարարություն տարածել՝ նշելով, որ «շահագրգիռ անձանց հրապարակավ «հղում է» արհամարհանքն ու քմծիծաղը»։ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանը, ըստ էության, չէր հերքել տեսանյութերի իսկությունը։ 5-րդ ալիքին տված հարցազրույցում էլ նշել է՝ հնարավոր է գաղտնի նկարահանումներ արված լինեն իրեն իդենտիֆիկացնելու համար, հետո էլ մոնտաժային հնարքներով ստանան տեսանյութերը։
Այն դիտարկմանը, որ արքեպիսկոպոսը, ըստ էության, չի հերքել դրանց իսկությունը, Տեր Եսային ասել է․ «Դա ամբողջությամբ հերյուրանք է, զազրելի արարք, որ տեղի է ունեցել»։
Նա չի հստակեցրել, թե կոնկրետ ինչն է հերյուրանք համարում։
Հոկտեմբերի 25-ին «Armenian WikiLeaks» անվամբ Telegram ալիքում տարածվել են տեսանյութեր, որոնք վերագրվում են Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի դիվանապետ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանին։ Տեսանյութերի բովանդակությունն ըստ ալիքի, ենթադրում է նրա ինտիմ կապն իր քեռակնոջ հետ։
Չնայած Telegram-ը արգելափակել է այդ բովանդակությունը՝ խախտման հիմքով, տեսանյութերն արդեն տարածվել և պահվել են այլ հարթակներում։ Հրապարակումից անցած չորս օրերի ընթացքում իրավապահ մարմինները որևէ վարույթ չեն նախաձեռնել։

30 Октябрь 2025 - 07:54 AMT
Священник Кафедрального собора Святого Эчмиадзина отверг обвинения в адрес архиепископа Аршака Хачатряна, заявив, что всё происходящее — «абсолютная клевета». Он не уточнил, какие именно обвинения имеет в виду.
Спустя четыре дня после публикации видео интимного характера, приписываемых архиепископу Аршаку Хачатряну, Церковь не сделала официальных заявлений. Руководитель информационной службы, священник Тер Есаи Артенян, в ответ на вопрос журналиста Factor.am ответил: «без комментариев».
Тер Есаи также отметил, что «владыка уже дал ответ по данному вопросу».
В день появления видео архиепископ опубликовал заявление, в котором отметил, что публично «адресует заинтересованным лицам презрение и насмешку». Он фактически не опроверг подлинность видео. В интервью телеканалу «5-й канал» он допустил, что его могли тайно снимать, чтобы идентифицировать, а затем смонтировать видео.
На замечание, что архиепископ не опроверг подлинность роликов, Тер Есайи заявил: «Это — абсолютная клевета, мерзкий поступок, который произошёл».
Однако он не пояснил, какую именно часть происходящего считает клеветой.
25 октября в Telegram-канале под названием «Armenian WikiLeaks» были опубликованы видео, якобы с участием архиепископа Аршака Хачатряна. По утверждению канала, содержание видео указывает на его интимную связь с женой дяди.
Хотя Telegram удалил материалы за нарушение правил, видео уже распространились и сохранились на других платформах. За четыре дня после публикации правоохранительные органы не начали никаких производств.