Հոկտեմբերի 31-ին աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Ֆրանսուազ Ժակոբի հետ քննարկել է աշխատանքային, ժողովրդագրական, զբաղվածության և սոցիալական աջակցության ոլորտներում իրականացվող ծրագրերին, ինչպես նաև մարդկային կապիտալի զարգացման ուղղությամբ նախաձեռնությունները։
Ժակոբն կարևորել է նախարարության հետ արդյունավետ համատեղ աշխատանքը և վերահաստատել է ՄԱԿ-ի պատրաստակամությունը շարունակելու աջակցությունը ՀՀ սոցիալական ոլորտի զարգացման գործընթացներին։
Նրա խոսքով՝ ՄԱԿ-ի գործակալությունները ներկայումս ակտիվորեն ներգրավված են Հայաստանի ծրագրերում՝ նպատակ ունենալով զգալի ներդրում ունենալ ոլորտի առաջընթացում։
Նախարար Թորոսյանը բարձր է գնահատել ՄԱԿ-ի գործակալությունների մասնակցությունը սոցիալական պաշտպանության համակարգի բարելավմանը։ Նա ընդգծել է, որ տարիների ընթացքում ձևավորված վստահելի ու արդյունավետ համագործակցությունը հիմք է տալիս ՄԱԿ-ի հետ համագործակցությունը դիտարկել նաև երկարաժամկետ հեռանկարի մեջ։
Հանդիպման ավարտին քննարկվել են նաև խնամքի տնտեսության ռազմավարության մշակման հնարավորությունները, ինչպես նաև ՀՀ մասնակցությունը սպասվող Համաշխարհային սոցիալական գագաթնաժողովին։ Երկուստեք ընդգծվել է փոխգործակցությունը շարունակելու պատրաստակամությունը։

On October 31, Armenia’s Minister of Labor and Social Affairs Arsen Torosyan met with Françoise Jacob, the United Nations Resident Coordinator in Armenia, to discuss ongoing programs in employment, labor policy, demographics, social support, and human capital development.
Jacob emphasized the importance of continued effective cooperation with the ministry and reaffirmed the UN’s readiness to support the development of Armenia’s social protection sector. She noted that various UN agencies are actively involved in Armenian programs aimed at advancing the field.
Minister Torosyan praised the UN's role in enhancing the country’s social protection system, noting that the trust and efficiency built over the years form a solid basis for long-term collaboration.
The meeting also addressed potential strategies for developing Armenia’s care economy and discussed the country’s upcoming participation in the World Social Summit. Both sides confirmed their commitment to maintaining close cooperation.