Նոյեմբերի 2-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի Գարեգին Բ–ի գահակալության 26-րդ տարեդարձի առիթով Սուրբ pատարագի ավարտին կատարվել է hայրապետական մաղթանք, հավատացյալների երկրպագության համար դուրս էր բերվել Սկևռայի սրբոց մասանց պահարանը։
Մայր տաճարում բարձրացվել է աղոթք Բաքվում պահվող հայ գերիների, Հայաստանում կալանավորված սրբազանների և գործարար Սամվել Կարապետյանի հոգու խաղաղության ու պաշտպանության համար, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Սրբազան արարողությանը ներկա էին Հայ Եկեղեցու թեմակալ առաջնորդներ, Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամներ, Մայր Աթոռ Սուրբ էջմիածնի միաբաներ և ուխտավոր հայորդիներ, հայտնում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգը
Պատարագիչն էր Մայր Աթոռի միաբան Գերաշնորհ Տ․ Հայկազուն արքեպիսկոպոս Նաջարյանը:
Պատարագիչ Սրբազանն իր քարոզում շնորհավորել է Հայոց Հովվապետին օծման ու գահակալության տարեդարձի կապակցությամբ և անդրադարձավ Վեհափառ Հայրապետի հոգևոր, մշակութային, կրթական ու եկեղեցաշեն գործունեությանը և մեծաթիվ ձեռքբերումներին՝ մաղթելով անսասան հովվապետություն` ի պայծառություն Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու, ի մխիթարություն բարեպաշտ ժողովրդի և ի զորացումն Հայրենիքի։
Այնուհետև Ամենայն Հայոց Հայրապետի օծման և գահակալության 26-րդ տարեդարձի առիթով Իջման Սուրբ Սեղանի առջև կատարվել է Հայրապետական մաղթանք՝ հանդիսապետությամբ Մայր Աթոռի Արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն Գերաշնորհ Տ. Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանի:
«Ներկաներն աղոթք են բարձրացրել առ Աստված` Ամենայն Հայոց Հայրապետության, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի անսասանության ու պայծառության, ինչպես նաև Նորին Սրբության քաջառողջության, կենաց արևշատության և բազմամյա գահակալության համար», ասվում է հաղորդագրության մեջ։

3 Ноябрь 2025 - 08:10 AMT
2 ноября в Кафедральном соборе Святого Эчмиадзина состоялась торжественная служба, посвящённая 26-й годовщине интронизации Католикоса всех армян Гарегина II. По завершении Божественной литургии был совершен Патриарший молебен, в ходе которого для поклонения верующим была выставлена рака с мощами святых Скевры.
В ходе службы была вознесена молитва за армянских пленных, удерживаемых в Баку, за находящихся под арестом в Армении священнослужителей, а также за упокой души и защиту предпринимателя Самвела Карапетяна, сообщает «Пастинфо».
В церемонии приняли участие епископы Армянской Апостольской Церкви, члены Верховного духовного совета и многочисленные паломники, сообщает Информационная служба Святого Эчмиадзина.
Праздничную литургию совершил архиепископ Айказун Наджарян. В своей проповеди он поздравил Первосвятителя с годовщиной хиротонии и интронизации, отметив его духовную, культурную, образовательную и церковно-строительную деятельность, пожелав непоколебимого первосвятительства на благо Армянской Апостольской Церкви, утешение народа и укрепление Родины.
Затем перед Святым Престолом Сошествия был совершён Патриарший молебен под председательством архиепископа Натанa Ованнисяна.
«Присутствующие вознесли молитвы ко Господу за непоколебимость Первосвятительства всех армян и Святого Эчмиадзина, а также за здравие, долголетие и продолжительное служение Его Святейшества», — говорится в сообщении.