Նոյեմբերի 2-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի Գարեգին Բ–ի գահակալության 26-րդ տարեդարձի առիթով Սուրբ pատարագի ավարտին կատարվել է hայրապետական մաղթանք, հավատացյալների երկրպագության համար դուրս էր բերվել Սկևռայի սրբոց մասանց պահարանը։
Մայր տաճարում բարձրացվել է աղոթք Բաքվում պահվող հայ գերիների, Հայաստանում կալանավորված սրբազանների և գործարար Սամվել Կարապետյանի հոգու խաղաղության ու պաշտպանության համար, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Սրբազան արարողությանը ներկա էին Հայ Եկեղեցու թեմակալ առաջնորդներ, Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամներ, Մայր Աթոռ Սուրբ էջմիածնի միաբաներ և ուխտավոր հայորդիներ, հայտնում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգը
Պատարագիչն էր Մայր Աթոռի միաբան Գերաշնորհ Տ․ Հայկազուն արքեպիսկոպոս Նաջարյանը:
Պատարագիչ Սրբազանն իր քարոզում շնորհավորել է Հայոց Հովվապետին օծման ու գահակալության տարեդարձի կապակցությամբ և անդրադարձավ Վեհափառ Հայրապետի հոգևոր, մշակութային, կրթական ու եկեղեցաշեն գործունեությանը և մեծաթիվ ձեռքբերումներին՝ մաղթելով անսասան հովվապետություն` ի պայծառություն Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու, ի մխիթարություն բարեպաշտ ժողովրդի և ի զորացումն Հայրենիքի։
Այնուհետև Ամենայն Հայոց Հայրապետի օծման և գահակալության 26-րդ տարեդարձի առիթով Իջման Սուրբ Սեղանի առջև կատարվել է Հայրապետական մաղթանք՝ հանդիսապետությամբ Մայր Աթոռի Արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն Գերաշնորհ Տ. Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանի:
«Ներկաներն աղոթք են բարձրացրել առ Աստված` Ամենայն Հայոց Հայրապետության, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի անսասանության ու պայծառության, ինչպես նաև Նորին Սրբության քաջառողջության, կենաց արևշատության և բազմամյա գահակալության համար», ասվում է հաղորդագրության մեջ։

On November 2, a special prayer was held at the Mother See of Holy Etchmiadzin to mark the 26th anniversary of the enthronement of Catholicos of All Armenians Karekin II. Following the Divine Liturgy, a patriarchal blessing was delivered, and for veneration, the reliquary of the Saints of Skevra was brought out.
During the service, prayers were offered for the Armenian captives held in Baku, for the clergy currently imprisoned in Armenia, and for the soul and protection of businessman Samvel Karapetyan, according to Pastinfo.
The ceremony was attended by diocesan primates of the Armenian Apostolic Church, members of the Supreme Spiritual Council, monastics of the Mother See, and numerous pilgrims, as reported by the Information Service of the Mother See.
The celebrant was Archbishop Haykazun Najarian, a member of the brotherhood of the Mother See. In his sermon, he congratulated the Catholicos on the anniversary of his consecration and enthronement, and reflected on his spiritual, cultural, educational, and ecclesiastical achievements, wishing him a steadfast patriarchate for the glory of the Armenian Apostolic Church, the comfort of the faithful, and the strength of the homeland.
A pontifical blessing was then offered at the Holy Altar of Descent, led by Archbishop Nathan Hovhannisyan, Director of the Department of External Relations and Protocol of the Mother See.
The message stated: “Those present raised prayers to God for the steadfastness and brilliance of the Catholicosate of All Armenians and the Mother See of Holy Etchmiadzin, and for His Holiness’s good health, long life, and enduring patriarchate.”