Հաղարծինում ծառայող քահանա Տեր Տարոն Հունանյանը, ով նախորդ կիրակի ներկա է եղել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ Հովհաննավանքում կարգալույծ քահանայի կողմից մատուցած պատարագին, կանչվել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին։ Այդ մասին նա հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Սիրելինե՛ր, վաղը՝ նոյեմբեր 4-ին, ժամը 15:00-ին կանչվել եմ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին՝ հանդիպելու կարգապահական հանձնախմբին»:
Հոկտեմբերի 26–ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հովհաննավանքում մասնակցել է կարգալույծ քահանայի՝ Մայր Աթոռի կողմից անօրինական ճանաչված պատարագին։ Վարչապետ Փաշինյանի կողքին նրա անմիջական ենթականերն էին. պաշտպանության և էկոնոմիկայի նախարարները, հետևում կանգնած էր առողջապահության գերատեսչության ղեկավարը: Մայր Աթոռը կարգալույծ է հռչակել Տեր Արամին և արգելել է նրան կատարել որևէ հոգևոր ծես՝ կիրակնօրյա պատարագը որակելով որպես «հոգեկործան նախաձեռնություն» և պնդելով, թե վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փորձում է պառակտում առաջացնել եկեղեցու ներսում։ Փաշինյանը նոյեմբերի 2–ին ևս պատարագի է մասնակցել է Հովհաննավանքում։ Նա հայտարարել է, որ նոյեմբերի 9–ին մասնակցելու է Թալինում Տեր Թադեի մատուցելիք պատարագին։

Отец Тарон Унанян, священник, служащий в монастыре Агарцин, вызван в Святой Эчмиадзин, после того как в прошлое воскресенье он присутствовал на литургии в Ованаванке, которую отслужил лишённый сана священник. На службе присутствовал также премьер-министр Никол Пашинян. Об этом Унанян сообщил на своей странице в Facebook.
«Завтра, 4 ноября, в 15:00 вызван в Святой Эчмиадзин для встречи с дисциплинарной комиссией», — написал он.
26 октября премьер-министр Пашинян принял участие в литургии в Ованаванке, которую провёл Отец Арам, лишённый сана по решению Церкви и лишённый права совершать какие-либо духовные обряды. Католикосат охарактеризовал эту службу как «духовно разрушительную инициативу» и обвинил Пашиняна в попытке раскола внутри Церкви. Вместе с премьером присутствовали министры обороны и экономики, а также министр здравоохранения.
Несмотря на скандал, Пашинян вновь посетил литургию в Ованаванке 2 ноября и заявил, что 9 ноября примет участие в службе в Талине, которую проведёт Отец Тадевос.