Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն Ազգային ժողովում ընթացող պետական բյուջեի քննարկման ժամանակ հայտնել է, որ 2026 թվականին նախատեսվում է 20 միլիարդ դրամ հատկացնել ուսուցիչների խրախուսման ծրագրերի իրագործման համար, ինչը նախորդ տարվա բյուջեի համեմատությամբ կրկնակի աճ է։
Նախարարը անդրադարձել է նաև ուսուցչական դրույքաչափերի համակարգին՝ հիշեցնելով, որ 2000-ական թվականներին այն փոխվել էր՝ դառնալով շաբաթական 22 դասաժամ, ինչը, նրա խոսքով, արվել էր ֆինանսական նպատակներով՝ կրթության որակի հաշվին, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Սա արվել էր կրթության որակի հաշվին՝ ֆինանսական խնայողության նպատակով, ինչի հետևանքով ուսուցիչները ստիպված էին մեկ դասից վազել մյուսը՝ առանց պատշաճ նախապատրաստվելու հնարավորության»,– ասել է Անդրեասյանը։
Նրա խոսքով, վերջին տարիներին համակարգում իրականացված փոփոխությունների արդյունքում ուսուցչական մեկ դրույքը դարձել է շաբաթական 18 ժամ տարրական, և 20 ժամ՝ հիմնական ու ավագ դպրոցներում։
«2019 թվականին համակարգում ուսուցիչների մեծ մասը ուներ մինչև մեկ դրույքից քիչ ծանրաբեռնվածություն՝ 0.25 կամ 0.5 դրույք, ինչի հետևանքով բավականին մեծ էր 30-40 հազար դրամ ստացող ուսուցիչների թիվը։ Վերջին տարիները եղել են այս իրավիճակի արդյունավետ փոփոխության տարիներ։
Եթե 2019-ին մեկ դրույքով և ավել ծանրաբեռնվածությամբ 31 հազարից ընդամենը 6971 ուսուցիչ կար, ապա այսօր այդ թիվը կրկնապատկվել է։ Ներկայումս մոտ 14 հազար ուսուցիչ ունեն մեկ դրույք և ավել ծանրաբեռնվածություն։ Սա նշանակում է, որ բարձրացրել ենք համակարգի արդյունավետությունը՝ աշխատուժի ճիշտ պլանավորման շնորհիվ, ինչը բերում է նաև յուրաքանչյուր ուսուցչի վարձատրության բարձրացման»,– նշել է նախարարը։
Անդրեասյանը նաև ներկայացրել է կրթական համակարգում բարձրագույն կրթություն չունեցող ուսուցիչների թվի կրճատման միտումը։ 2019-ին նրանց թիվը կազմել է մոտ 2200, մինչդեռ այժմ այդ ցուցանիշն իջեցվել է մինչև 504։
«Այս պահին ունենք 6300-ից ավելի կամավոր ատեստավորված ուսուցիչ և 8400-ից ավել ուսուցիչ, որոնք այս տարի դիմել են կամավոր ատեստավորմանը, որի մեկնարկը նախատեսված է այս շաբաթ»,– հավելել է Անդրեասյանը։

В ходе обсуждения государственного бюджета в парламенте министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян заявила, что на 2026 год предусмотрено около 20 млрд драм на программы поощрения учителей, что составляет двукратное увеличение по сравнению с предыдущим годом.
Министр Андреасян также коснулась системы нормирования учебной нагрузки учителей, напомнив, что в 2000‑х она была изменена и составляла 22 урока в неделю, что, по её словам, было сделано по финансовым причинам за счёт качества образования.
«Это было сделано за счёт качества образования с целью финансовой экономии. В результате чего учителя были вынуждены переходить от одного урока к другому без надлежащей подготовки», — сказала она.
По её словам, в результате проведённых в последние годы реформ по одной норме учебной нагрузки для учителя теперь установлено: 18 уроков в неделю в начальной школе и 20 уроков — в основной и старшей.
«В 2019 году большинство учителей имело нагрузку менее одной нормы — 0,25 или 0,5 нормы — в результате чего довольно много учителей получали всего 30‑40 тысяч драм. В последние годы были годы эффективных изменений. Если в 2019 году из более чем 31 тысячи учителей только 6 971 имели одну или более нормы, то сегодня такое число удвоилось. В настоящий момент около 14 000 учителей имеют одну норму или более. Это означает, что мы повысили эффективность системы через правильное планирование рабочей силы, и это также ведёт к повышению оплаты каждого учителя», — отметила министр.
Андреасян также представила тенденцию сокращения числа учителей без высшего образования в системе. «В 2019 году их число составляло около 2 200, тогда как сейчас оно снижено до 504».
«В настоящее время у нас более 6 300 учителей с добровольной аттестацией, и более 8 400 учителей в этом году подали заявки на участие в добровольной аттестации, которая стартует на этой неделе», — добавила она.