Անցնող շաբաթվա ընթացքում Հայաստանում արձանագրվել է սուր շնչառական վարակներով պայմանավորված հիվանդացության ցածր ակտիվություն, հայտնում էառողջապահության նախարարությունը:
Իրականացված լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքում գրիպի վիրուսի հարուցիչներ չեն հայտնաբերվել։
Այլ շնչառական վարակներից շրջանառվում են ռինովիրուսի, պարագրիպի, ադենովիրուսի և կորոնավիրուսային հիվանդության՝ SARS-Cov-2-ի հարուցիչներ։
Նշվում է, որ բժշկական կազմակերպություններում ՍՇՎ-ով հոսպիտալացումները նախորդ շաբաթվա համեմատ գտնվում են գրեթե միևնույն մակարդակի վրա, իսկ նախորդ տարվա միևնույն ժամանակահատվածի համեմատ ցածր են՝ 1․2 անգամ։
«Սուր շնչառական վարակներով և գրիպով չհիվանդանալու, ինչպես նաև բարդություններից խուսափելու նպատակով կրկին հիշեցնում և հորդորում ենք. պատվաստվե՛ք սեզոնային գրիպի դեմ՝ դիմելով պոլիկլինիկա/ամբուլատորիա կամ պատվաստումային շարժական կետեր»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

4 Ноябрь 2025 - 15:10 AMT
На прошлой неделе в Армении была зафиксирована низкая заболеваемость, обусловленная острыми респираторными инфекциями, сообщает Министерство здравоохранения.
По результатам лабораторных исследований, возбудители вируса гриппа не были обнаружены. Вместе с тем продолжают циркулировать риновирус, парагрипп, аденовирус и коронавирусная инфекция SARS-CoV-2.
Госпитализации с ОРВИ за неделю остались практически на прежнем уровне и в 1,2 раза ниже по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
«Чтобы не заболеть гриппом и ОРВИ и избежать осложнений, вновь призываем: прививайтесь от сезонного гриппа, обратившись в поликлинику, амбулаторию или к мобильным пунктам вакцинации», — говорится в сообщении.