Հաղարծինում ծառայող քահանաՏեր Տարոն Հունանյանը, ով աջակցություն է հայտնել կարգալույծ քահանա Տեր Արամին, որի աշխարհիկ անունն է Ստեփան Ասատրյան, հրաժարվել է հանդիպել կարգապահական հանձնախմբին և քննել անձնական ու ծառայական հարցեր։ Այդ մասին նա հայտնել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի բակում լրագրողների հետ զրույցում, հայտնում է Factor.am-ը։
Քահանան նոյեմբերի 3–ին էր գրառում արել և հայտնել, որ իրեն հրավիրել են Մայր Աթոռ՝ հանդիպելու կարգապահական հանձնախմբին։
«Ես ասացի, որ հրաժարվում եմ այս հանձնախմբի հետ իմ անձնական հարցերը քննելու, առավել ևս՝ ծառայական, քանզի ես պատշաճ չեմ համարում՝ տեսնելով, թե ովքեր են հանձնախմբի անդամները։ Խնդրեցի, որ հանձնախումբը նախ քննի իր անդամների կարգապահական հարցերը, հետո անդրադառնա ինձ վերաբերող հարցեին։ Ես կարծում եմ՝ բոլորդ լավ հասկանում եք, թե ում մասին է խոսքը»,- ասել է Տեր Տարոնը՝առանց կոնկրետ անուններ հնչեցնելու։
Քահանայի փոխանցմամբ՝ այդ խոսքերն ասել ու դուրս է եկել հանձնախմբի հետ հանդիպումից։
Լրագրողի հարցին՝ իշխանություն-եկեղեցի հեռակա բանավեճի լուծումը ինչպե՞ս է տեսնում, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պահանջում է կաթողիկոսի հեռացումը, կիսո՞ւմ է այս մոտեցումը, թե ոչ, Տեր Տարոնն ասել է. «Կարևոր հարց է, որին, թերևս, ավելի ուշ կանդրադառնամ», հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա նաև ասել է, որ ինքը Հովհաննավանքում հնչեցրել է իր հայացքները՝ հավելելով, որ կարգալույծ Տեր Արամմ իր ընկերն է, միասին մի քանի տարի ճեմարանում սենյակակից են եղել, իրենց մտքերը վաղուց են հատվում իրար հետ։
Ինչ վերաբերում է նրան՝ արդյո՞ք նոյեմբերի 9-ին Թալինի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում մատուցվելիք պատարագին կմասնակցի, նա ասել է, որ դա դեռ կորոշի։
Հարցին՝ կմասնակից վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրավիրած հոգևոր հավաքին, երբ որ կայանա, նա ասել է. «Կգա ժամանակը, կորոշեմ, դեռ չեմ որոշել»։
Հարցին՝ որևէ բան խոստացե՞լ են իրեն եկեղեցու դեմ դուրս գալու համար, Տեր Տարոնն ասել է. «Ես նմա՞ն եմ մի մարդու, որ Աստծուն կվաճառեմ որևէ բանով»։
Մայր Աթոռը նրան հրավիրել է հանձնախմբի նիստին՝ պարզաբանում տալու «ծառայության վայրն ինքնակամ լքելու, հոկտեմբերի 26-ին Հովհաննավանքում կարգազուրկ հռչակված Ստեփան Ասատրյանի կողմից բեմականացված հակականոնական արարողությանը մասնակցելու, նաև նույն օրը լրագրողներին հրապարակային հակաեկեղեցական հայտարարություններ կատարելու» համար։

Отец Тарон Унанян, публично выразивший поддержку лишенному сана Отцу Араму (в миру — Степан Асатрян), отказался от участия в заседании дисциплинарной комиссии Святого Эчмиадзина, заявив, что не намерен обсуждать с ней ни личные, ни духовные вопросы.
«Я сказал, что отказываюсь обсуждать с этой комиссией мои личные, тем более служебные дела, так как не считаю это надлежащим, учитывая, кто входит в состав комиссии. Я попросил, чтобы комиссия сначала рассмотрела дисциплинарные вопросы в отношении своих членов, а уже потом те, касающиеся меня», — заявил священник журналистам, сообщает Factor.am .
Он не назвал конкретные имена, отметив лишь, что эти лица «всем известны».
По словам священника, он встретился с ожидавшими его представителями, однако заранее сообщил, что не станет участвовать в обсуждении, если среди членов комиссии есть те, чьё поведение, по его мнению, должно быть предметом разбирательства. «Думаю, вы все прекрасно понимаете, о ком идёт речь», — добавил он.
Он сообщил, что после этого заявления покинул встречу с комиссией.
«Я считаю, что из Армянской церкви должны уйти все, кто не является духовными представителями. Я сейчас не хочу называть имён. Народ сам может понять», — сказал священник из монастыря Агарцин.
На вопрос журналиста, согласен ли он с позицией премьер‑министра Никола Пашиняна, который требует отставки католикоса, Отец Тарон ответил: «Это важный вопрос, к которому, пожалуй, вернусь позже», — передаёт Panorama.am .
Он также отметил, что уже высказывал свои взгляды в Ованаванке. По его словам, лишенный сана Степан Асатрян (ранее Отец Арам) — его друг и бывший сосед по комнате в семинарии, с которым их взгляды давно совпадают.
На вопрос, примет ли он участие в литургии, запланированной на 9 ноября в церкви Святой Богородицы в Талине, он ответил, что пока не решил.
Отвечая на вопрос, примет ли он участие в организованном премьером Николом Пашиняном духовном мероприятии, если оно состоится, он сказал: «Когда настанет время — решу. Пока не решил».
На вопрос, обещали ли ему что‑либо за выступления против церкви, Отец Тарон ответил: «Я похож на человека, который продаст Бога за что‑либо?»
Святой Эчмиадзин вызвал его на заседание комиссии, чтобы получить объяснения по поводу самовольного оставления места служения, участия 26 октября в Ованаванке в антиканонической церемонии, организованной лишенным сана Степаном Асатряном, а также публичных антиклерикальных заявлений в адрес церкви, сделанных в тот же день.