Օտարերկրյա վարորդական վկայականով ՀՀ–ում կարելի է մեքենա վարել միայն մինչև 3 ամիս: Այդ մասին հիշեցրել էՆԳՆ ոստիկանությունը։
Նշվում է, որ օգոստոսի 2-ից գործող օրենսդրական փոփոխությամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների, այդ թվում նաև երկքաղաքացիություն ունեցող անձանց համար նախատեսվել էր արտոնություն տրանսպորտային միջոց վարել օտարերկրյա վարորդական վկայականով Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործելու պահից սկսած երեք ամսվա ընթացքում։
Գերատեսչության փոխանցմամբ՝ այն քաղաքացիներն, ովքեր օգոստոսի 2-ի դրությամբ արդեն իսկ գտնվել են Հայաստանի Հանրապետությունում ևս օգտվել են այդ իրավունքից:
«Նոյեմբերի 2-ին լրացել է արտոնության համար սահմանված հերթական եռամսյա ժամկետը։ Այն անձինք, ովքեր Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործելու պահից երեք ամիս անց դեռևս վարում են տրանսպորտային միջոց օտարերկրյա վարորդական վկայականով, կենթարկվեն Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքով սահմանված պատասխանատվության՝ նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկի կամ 10, 000 դրամի չափով։
Միաժամանակ, հորդորում ենք, այն քաղաքացիներին, որոնց դեպքում եռամսյա ժամկետը չի ավարտվել իրենց հետ ունենալ ոչ միայն օտարերկրյա վարորդական վկայականը, այլև այն փաստաթուղթը, որով մուտք են գործել Հայաստանի Հանրապետություն։
Փաստաթուղթն անհրաժեշտ է եռամսյա ժամկետի հաշվարկը հստակ պարզելու համար»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Министерство внутренних дел Армении напомнило, что управление транспортным средством с иностранным водительским удостоверением на территории Республики Армения допускается лишь в течение трёх месяцев.
Согласно законодательным изменениям, вступившим в силу 2 августа, гражданам Армении, в том числе имеющим двойное гражданство, предоставляется право управлять автомобилем по иностранному водительскому удостоверению в течение трёх месяцев с момента въезда в страну.
В ведомстве уточнили, что те граждане, которые уже находились на территории Армении на 2 августа, также могли воспользоваться этой льготой.
«2 ноября истёк очередной трёхмесячный срок, установленный для пользования данным правом. Лица, которые продолжают водить автомобиль по иностранным правам спустя три месяца после въезда в РА, будут привлечены к административной ответственности в соответствии с Кодексом об административных правонарушениях в виде штрафа в размере десятикратного минимального размера оплаты труда, или 10 000 драмов», — говорится в сообщении.
Одновременно гражданам, у которых трёхмесячный срок ещё не истёк, рекомендуют иметь при себе не только иностранные права, но и документ, по которому они въехали в Армению.
«Этот документ необходим для точного определения начала трёхмесячного периода», — подчеркнули в МВД.