Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Արթուր Նահապետյանն ԱԺ-ում հայտարարել է, որ «քովիդի» գործով այս պահին ակտիվ վարութային գործողություններ են կատարվում։
«Մեծածավալ ու բազմադրվագ վարույթ է, ձեռնարկվում են միջոցներ՝ գործի բոլոր հանգամանքները համակողմանի ու անաչառ ուսումնասիրելու համար»,- նշել է նա, գրում է Aysor.am-ը։
Նահապետյանը վստահեցրել է, որ գործով ձեռք բերված արդյունքների մասին լրացուցիչ տեղեկատվություն կտրամադրվի հանրությանը։
Կոմիտեի նախկին ղեկավար Սասուն Խաչատրյանն ավելի վաղ հայտնել էր՝ անհրաժեշտ է հարցաքննել կորոնավիրուսային համավարակի օրերին առողջապահության նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Արսեն Թորոսյանին։
Այս գործով հարցաքննվել է նաև առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Ավելի վաղ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հաղորդագրություն էր տարածելայն մասին, որ 2020-2022-ին Առողջապահության փոխնախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Գևորգ Սիմոնյանը, պատասխանատու լինելով պետական ֆինանսավորման բաշխման համար, քավոր-սանիկական կապ ունենալով «Մեդլայն» կլինիկայի տնօրենի հետ, բավարար վերահսկողություն չի իրականացրել, ինչի հետևանքով Բաբկեն Շահումյանը հափշտակել է մոտ 120 միլիոն դրամ։
«Մեդլայն» բժշկական կենտրոնի տնօրեն Բաբկեն Շահումյանն ու Գևորգ Սիմոնյանը կալանավորվել էին, իսկ «Թոքաբանության ազգային կենտրոնի» դեղակայուն բաժանմունքի վարիչ Լ. Ե.-ի նկատմամբ ընտրվել էր այլընտրանքային խափանման միջոց տնային կալանքը։ Կալանավորվել էին նաև մի շարք այլ անձիք։ Ավելի ուշ Գևորգ Սիմոնյանն ազատ էր արձակվել։
«Քովիդի» ժամանակ արտակարգ դրություն էր սահմանվել ՀՀ տարածքում. ՀՀ պարետ էր նշանակվել այն ժամանակ փոխվարչապետ, այժմ` Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:

Председатель Антикоррупционного комитета Армении Артур Наапетян в парламенте сообщил, что в рамках дела о злоупотреблениях в период пандемии COVID-19 в настоящее время ведётся активное расследование.
«Это масштабное и многоэпизодное производство. Предпринимаются меры для всестороннего и беспристрастного изучения всех обстоятельств», — заявил он, передаёт Aysor.am .
Нахапетян заверил, что по мере поступления результатов будет предоставлена дополнительная информация.
Бывший глава Антикоррупционного комитета Сасун Хачатрян ранее заявлял о необходимости допросить Арсена Торосяна, занимавшего пост министра здравоохранения во время пандемии. Уже была допрошена нынешний министр здравоохранения Анаит Аванесян.
Ранее комитет сообщал, что в 2020–2022 годах бывший заместитель министра здравоохранения Геворг Симонян, отвечавший за распределение госфинансирования, из-за кумовских связей с директором клиники «Медлайн» Бабкеном Шаумяном не обеспечил должный контроль. В результате Шаумян, как утверждается, присвоил около 120 миллионов драмов.
Бабкен Шаумян и Геворг Симонян были арестованы, заведующий отделением лекарственно-устойчивого туберкулёза Национального центра фтизиатрии Л. Е. помещён под домашний арест. Были задержаны и другие фигуранты дела. Впоследствии Симонян был освобождён.
Во время пандемии COVID-19 в Армении был введён режим чрезвычайного положения. Тогдашний вице-премьер Тигран Авинян, ныне мэр Еревана, был назначен оперативным руководителем.