Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում դժգոհություն է հայտնել այն փաստի առնչությամբ, որ նորակառույց, հիմնանորոգված դպրոցներին հատկացված նոր գույքերը չեն օգտագործվում։
«Բոլոր նորակառույց և հիմնանորոգված դպրոցներն ապահովվում են նոր գույքով: Ուզում եմ կենտրոնանալ մարզական գույքի, լաբորատոր գույքի վրա: Մտահոգություն ունեմ, թե ինչքանով է այդ գույքը որակով օգտագործվում, ինչքանով է նպաստում կրթական պրոցեսի զարգացմանը: Մտնում եմ նորակառույց դպրոց, որտեղ բոլոր հնարավոր գույքերը դրված են, մտնում եմ մարզական դահլիճ, տեսնում եմ՝ թենիսի սեղանը դրված է բասկետբոլի վահանակի տակ: Բասկետբոլ ինչպե՞ս են խաղալու»,-ասել է Փաշինյանը, գրում է Արմենպրեսը։
Վարչապետը նաև նշել է, որ քիմիայի լաբորատորիաներում հատկացված սպիտակ խալաթներն, ինչպես պարզվել է, չեն օգտագործվում։ Նա անհրաժեշտ է համարել վերահսկողության մեխանիզմների ներմուծումը։
«Այսօրվանից սկսած պատահականության սկզբունքով հատկապես նորակառույց դպրոցներում պետք է դասալսումներ անցկացնենք: Պետք է գնանք, օրինակ, քիմիայի դասին, տեսնենք՝ լաբորատոր գույքն օգտագործվո՞ւմ է, թե՞ ոչ»,-նշել է վարչապետը։
Փաշինյանն ընդգծել է նաև, որ ֆիզկուլտուրայի դասերի համար հատկացված ծանր մարզագույքը պետք է ամեն դասից առաջ հանվի պահեստից, իսկ հետո՝ վերադարձվի, որովհետև դա նույնպես կրթական պրոցեսի մաս է։
Նրա խոսքով՝ նորակառույց դպրոցներում տրամադրվում է նաև էլեկտրոնային դաշնամուր, որը պետք է ծառայի երեխաների ստեղծագործական զարգացմանը։
«Դա երեխաների համար է: Այդ դաշնամուրը դրված է նրա համար, որ երեխաները նվագեն: Մի պահեք պահեստում, դրեք բեմերի վրա»,-ասել է նա։
Դիմելով մարզպետներին և ոլորտի պատասխանատուներին՝ վարչապետը հստակ նշել է, որ դաշնամուրները պետք է տեղադրված լինեն բեմերի վրա, ցնցուղները՝ շահագործման մեջ, իսկ երեխաներն իրավունք ունեն դպրոցում ստեղծագործելու և երկար մնալու պայմաններ ունենալու։

6 Ноябрь 2025 - 10:11 AMT
На заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян выразил обеспокоенность тем, что новое оборудование, предоставленное школам, часто не используется по назначению.
«Все новые и капитально отремонтированные школы оснащаются новым имуществом. Я хочу обратить особое внимание на спортивное и лабораторное оборудование. Меня волнует, насколько качественно оно используется и способствует ли образовательному процессу», — заявил он, передаёт Armenpress.
Пашинян привёл пример, как в одном из спортзалов теннисный стол оказался установлен под баскетбольным щитом. «Как в таких условиях играть в баскетбол?» — задал он риторический вопрос.
Он также отметил, что в химических лабораториях школы не используют выданные белые халаты. По его словам, необходимо внедрить действенные механизмы контроля.
«Начиная с сегодняшнего дня, нужно проводить случайные посещения уроков, особенно в новых школах. Например, прийти на урок химии и посмотреть — используется ли лабораторное оборудование или нет», — отметил премьер.
Он подчеркнул, что тяжёлое спортивное оборудование должно выноситься перед каждым уроком физкультуры и убираться обратно — это тоже часть учебного процесса.
Пашинян добавил, что в новых школах предоставляются электронные пианино, которые предназначены для развития творческих навыков детей. «Это для детей. Пианино должно быть на сцене, чтобы дети играли, а не стояло на складе», — сказал он.
Обращаясь к губернаторам и ответственным лицам в системе образования, он подчеркнул, что пианино должны находиться на сцене, душевые — быть в эксплуатации, а ученики — иметь условия для творческого роста и более длительного пребывания в школе.