Կառավարության նիստում, չզեկուցվող նախագծերի թվում, հաստատվել է Հայաստանի և Չեռնոգորիայի միջև կրթության, գիտության և նորարարության ոլորտներում համագործակցության համաձայնագրի վերաբերյալ որոշումը։
Այս համաձայնագրի շրջանակում նախատեսվում է իրականացնել մի շարք նախաձեռնություններ, որոնք հնարավորություն կտան երկու պետություններին փոխանակել կրթական համակարգերի կառուցվածքի, բովանդակության և կազմակերպման վերաբերյալ տեղեկատվություն ու աշխատանքային փորձ, հայտնում է Radar Armenia-ն։
Այդ համագործակցությամբ կողմերը կկարողանան մշակել համատեղ կրթական ծրագրեր, կազմակերպել սեմինարներ ու դասընթացներ՝ նպաստելով կրթական որակի բարելավմանը։ Եվրոպական հետազոտական տարածքի հնարավորությունների միջոցով Հայաստանը և Չեռնոգորիան կհամագործակցեն նաև գիտահետազոտական համատեղ նախագծերի իրականացման ուղղությամբ։
Փոխգործակցությունը կվերաբերի կրթական համակարգի բոլոր մակարդակներին, խթանելով ուսումնական հաստատությունների միջև կապերի ամրապնդումը։ Այդ թվում՝ կիրականացվեն ուսանողների, դասավանդողների, փորձագետների և գիտնականների փոխանակման ծրագրեր։
Բացի այդ, համաձայնագրով նախատեսվում է, որ կողմերը՝ հիմք ընդունելով փոխադարձությունը և համապատասխանեցնելով իրենց ազգային օրենսդրությանը, ամեն տարի կտրամադրեն կրթաթոշակներ՝ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ուսման և շարժունության ծրագրերում դասավանդողների ու գիտաշխատողների ներգրավման համար։

На заседании правительства Армении в числе непрезентуемых пунктов было утверждено решение по соглашению о сотрудничестве между Арменией и Черногорией в сферах образования, науки и инноваций.
Как сообщает Radar Armenia, документ предусматривает реализацию ряда инициатив, позволяющих сторонам обмениваться информацией и опытом по структуре, содержанию и организации образовательных систем.
Сотрудничество будет включать разработку совместных образовательных программ, проведение семинаров и курсов повышения квалификации, что должно способствовать улучшению качества образования.
В рамках Европейского исследовательского пространства стороны также будут реализовывать совместные научно-исследовательские проекты.
Соглашение охватывает все уровни образования, способствуя укреплению связей между учебными заведениями двух стран. Также будут действовать программы обмена студентами, преподавателями, экспертами и учёными.
Кроме того, документ предусматривает, что на взаимной и законодательной основе стороны будут ежегодно предоставлять стипендии для обучения в вузах, а также для участия преподавателей и исследователей в программах академической мобильности.