Երևանի «Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկում գտնվող Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի առողջական վիճակն նոյեմբերի 6–ին կտրուկ վատացել է, Ղուկասյանը տեղափոխվել է հիվանդանոց: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է նրա փաստաբան Զարուհի Փոստանջյանը։
«Նոյեմբերի 6-ին, ժամը 16։00-ի սահմաններում, կտրուկ վատացել է Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի առողջական վիճակը, ով գտնվել է Երևանի «Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկում։
Քրեակատարողական հիմնարկի անձնակազմը անմիջապես հրավիրել է շտապ բժշկական օգնություն, և Վարդան Ղուկասյանը տեղափոխվել է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն։
Նախնական տվյալներով՝ այս պահին Վարդան Ղուկասյանը գտնվում է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ-ում։ Նրա առողջական վիճակի մանրամասները ճշտվում են։
Վարդան Ղուկասյանը կալանավայրում էր արդեն 18 օր, մինչ այդ վարույթն իրականացնող մարմինը և դատարանը տեղեկացված էին նրա առողջական խնդիրների մասին, սակայն այնուամենայնիվ որոշում էր կայացվել նրա կալանավորման վերաբերյալ», – գրել է փաստաբանը։

Состояние здоровья мэра Гюмри Вардана Гукасяна, который содержится в ереванском уголовно-исполнительном учреждении «Кентрон», резко ухудшилось 6 ноября. Об этом сообщила его адвокат Заруи Постанджян на своей странице в Facebook.
«6 ноября, около 16:00, резко ухудшилось состояние здоровья Вардана Гукасяна. Персонал пенитенциарного учреждения незамедлительно вызвал скорую помощь, и Гукасян был переведен в медицинский центр «Сурб Григор Лусаворич», — написала она.
По предварительным данным, в настоящее время Гукасян находится в этом медцентре. Подробности о его состоянии уточняются.
Гукасян находился под арестом 18 дней. По словам адвоката, следственные органы и суд были осведомлены о его проблемах со здоровьем, но несмотря на это, постановили применить меру пресечения в виде ареста.
По информации Антикоррупционного комитета, ряд должностных лиц мэрии Гюмри обвиняются в получении и даче взяток в крупных размерах. По делу были задержаны восемь человек, в том числе глава общины и главный архитектор.