ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում իրականացվող քրեական վարույթի շրջանակում նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2020 թվականին Ս.Ա.-ն դիմել է հանգստյան գոտու ղեկավար Ս.Պ.-ին՝ միջնորդելու իր կնոջ եղբորը ազատել զորահավաքային զորակոչից, հայտնում է Քննչական կոմիտեն։
Մասնավորապես՝ Ս.Պ.-ն ռազմական դրության ժամանակ առաջարկել է 1000 ԱՄՆ դոլարի դիմաց Ա.Մ.-ին ազատել զորահավաքային զորակոչից, սակայն Ս.Ա.-ն չի համաձայնել առաջարկին։
Բացի այդ, Ս.Պ.-ն Շ.Մ.-ի հետ ունեցած խոսակցության ժամանակ տեղեկանալով, որ նրա ծանոթներից արտերկրում բնակվող Գ.Գ.-ն մտավախություն ունի իրավաչափորեն հասանելիք զինգրքույկը առանց անձամբ ներկայանալու ստանալու հարցում, դարձյալ խաբեության եղանակով, հափշտակություն կատարելու և կաշառք տալուն դրդելու դիտավորությամբ՝ ռազմական դրության ժամանակ առաջարկել է 1800 ԱՄՆ դոլարի դրամական միջոցներ տրամադրելու պարագայում կազմակերպել զինգրքույկի տրամադրումը, սակայն Գ.Գ.-ն զինգրքույկը ստանալու ուղղությամբ որևէ ապօրինի գործողություն չի իրականացրել։
Ս.Պ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 44-255-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 2-րդ մասի 3-րդ կետով (խարդախության փորձը), 46-44-436-րդ հոդվածի 1-ին մասով (կաշառք տալու փորձին դրդելը) (2 դրվագ):
Քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ»,- ասված է հաղորդագրությունում։
Ծանուցում. Հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

Гражданин Армении обвиняется в попытке подкупа с целью освободить родственника от военного призыва во время действия военного положения.
Как сообщает Главное военное следственное управление Следственного комитета Армении, в 2020 году С.А. обратился к руководителю зоны отдыха С.П. с просьбой посредничества в освобождении от мобилизационного призыва брата своей жены — А.М. В ответ С.П. предложил за 1000 долларов США организовать освобождение от призыва, однако С.А. отказался от этого предложения.
В другом эпизоде С.П., узнав от Ш.М., что их общий знакомый Г.Г., проживающий за границей, обеспокоен получением военного билета без личного присутствия, в условиях военного положения предложил за 1800 долларов организовать выдачу документа. Предложение сопровождалось обманом и намерением совершить хищение и подстрекательство к даче взятки. Однако Г.Г. не предпринял никаких противоправных действий для получения билета.
В отношении С.П. возбуждено уголовное преследование по ч. 1 и п. 3 ч. 2 ст. 44-255 УК РА (покушение на мошенничество), а также по ч. 1 ст. 46-44-436 (подстрекательство к попытке дачи взятки) — по двум эпизодам.
Уголовное дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему процессуальный контроль, с ходатайством об утверждении обвинения и направлении дела в суд для рассмотрения по существу, говорится в сообщении Следственного комитета.
Примечание: Лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным, пока его вина не будет доказана в установленном Уголовно-процессуальным кодексом порядке вступившим в законную силу приговором суда.