Շարունակվում է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ընտանիքների համար նախատեսված բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագրի շրջանակում առցանց դիմումների ընդունման գործընթացը, հայտնում է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը ։
Ծրագրի շրջանակում այս պահին հավաստագիր է տրամադրվել 3323 ընտանիքի՝ ընդհանուր 13,308 անձի համար։ Այդ ընտանիքներից 1237-ը՝ 5333 անդամով, արդեն իսկ իրացրել են ստացած աջակցությունը։
Ծրագրի միջոցով աջակցության տրամադրումը կատարվում է հետևյալ տարբերակներից մեկով՝
- բնակարան կամ կառուցվող շենքից գնելու իրավունք ապահովող հավաստագիր, ինչպես նաև անհատական բնակելի տան գնման հավաստագիր,
- անհատական տուն կառուցելու համար հավաստագիր,
- գործող հիփոթեքային վարկի մարման նպատակով աջակցություն։
Տրամադրվող աջակցությունը հաշվարկվում է ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի հաշվով՝ 3-5 միլիոն դրամի սահմանում։
Ծրագրի շահառու կարող են հանդիսանալ այն ընտանիքները, որոնք՝
- տեղահանվել են 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից հետո,
- ունեն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն,
- չեն ունենում անշարժ գույքի սեփականության իրավունք,
- չեն ընդգրկվել Արցախի առանձին շրջաններից տեղահանվածների կամ սահմանամերձ համայնքներում բնակարանային ապահովման այլ ծրագրերի շրջանակում։

The Ministry of Labor and Social Affairs reports that the online application process continues under the state housing support program for families forcibly displaced from Nagorno-Karabakh.
So far, 3,323 families, totaling 13,308 individuals, have received housing certificates. Of these, 1,237 families (5,333 people) have already used the support.
The program provides assistance in one of the following forms:
- A certificate for purchasing an apartment (including under-construction buildings) or an individual house
- A certificate for building a private house
- Support for repaying an existing mortgage loan
The aid is calculated per family member and ranges between AMD 3 to 5 million.
Eligible families must:
- Have been displaced after September 27, 2020
- Hold Armenian citizenship
- Not own real estate
- Not have previously received housing support under other programs related to displaced persons from specific Artsakh regions or border communities.