Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Եղիշե Մելիքյանը հայտարարել է, որ հավաքականի նոր ավագը կլինի ռուսական «Կրասնոդար» ակումբի կիսապաշտպան Էդուարդ Սպերցյանը։
«Առաջիկա խաղերում ու ապագայում մեր հավաքականի ավագը կլինի Էդուարդ Սպերցյանը»,- ասել է Մելիքյանը, հայտնում է Factor.am-ը։
Մելիքյանը հայտնել է նաև, որ արգենտինական «Բելգրանոյի» կիսապաշտպան Լուկաս Սելարայանն ավարտել է կարիերան Հայաստանի հավաքականում, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Մինչև իմ գալը Լուկասը ցանկանում էր ավարտել իր կարիերան հավաքականում։ Խոսեցի նրա հետ, ասացի, որ հավաքականն ունի նրա կարիքը։ Իռլանդիայի դեմ խաղից առաջ նա ասաց, որ ունի ընտանեկան խնդիրներ և այլևս չի կարող գալ։ Շնորհակալություն հայտնեցի և ասացի, որ հավաքականի դռները միշտ բաց են նրա համար»,-ասել է հավաքականի մարզիչը։
Մելիքյանը հայտնել է նաև, որ խոսել է հավաքականի նախկին ավագ Հենրիխ Մխիթարյանի հետ, սակայն դեռ չի հանդիպել նրան:
«Հենրիխ Մխիթարյանն այն ֆուտբոլիստն է, որին բոլորը կերազեն ունենալ իրենց հավաքականում, ցանկացած ազգ կուզենա ունենալ։ Ես խոսել եմ նրա հետ, բայց չեմ հանդիպել։ Կհանդիպեմ և ցանկացած պարագայում կհարգեմ նրա որոշումը՝ և՛ գալու, և՛ չգալու դեպքում»,-ասել է Եղիշե Մելիքյանը։
Սեպտեմբերին Եղիշե Մելիքյանը հայտարարել էր, որ մտադիր է մեկնել Իտալիա և անձամբ հանդիպել ազգային թիմի նախկին ավագ Հենրիխ Մխիթարյանի հետ: Մխիթարյանը հավաքականում կարիերան ավարտելու մասին հայտարարել էր 2022 թվականի մարտի սկզբին:
Աշխարհի 2026 թվականի առաջնության ընտրական փուլի նախորդ հանդիպումներում Հայաստանի հավաքականի ավագն էր Տիգրան Բարսեղյանը, ով հանդես է գալիս Սլովակիայի չեմպիոն Բրատիսլավայի «Սլովան» ակումբում։
Բարսեղյանը պատժվել էր կարմիր քարտով՝ Իռլանդիայի դեմ խաղում մրցակցին գլխով հարվածելու համար։ Այդ խաղում Հայաստանի թիմը պարտվել էր 0:1 հաշվով։

Head coach Yeghishe Melikyan has officially named Eduard Spertsyan, midfielder for Russia’s FC Krasnodar, as the new captain of the Armenian national football team.
“In the upcoming matches and going forward, Eduard Spertsyan will be our team captain,” Melikyan told Factor.am .
He also confirmed that Lucas Zelarayán, who plays for Belgrano in Argentina, has retired from the Armenian national team. “Before I took over, Lucas already intended to end his national team career. I spoke with him, said we still needed him. Before the Ireland match, he informed me of family issues and said he couldn’t continue. I thanked him and made it clear the door is always open for him,” Melikyan said, according to Sputnik Armenia.
Melikyan added that he has spoken with former captain Henrikh Mkhitaryan, though they haven’t yet met in person. “Henrikh is the kind of player every country would dream to have. I respect his decision, whether he chooses to return or not.”
Back in September, Melikyan had announced plans to meet Mkhitaryan in Italy. Mkhitaryan retired from the national team in March 2022.
In previous World Cup 2026 qualifiers, team captain duties had been held by Tigran Barseghyan, who plays for Slovan Bratislava. He was suspended after receiving a red card for headbutting an opponent in the match against Ireland, which Armenia lost 0–1.