Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Եղիշե Մելիքյանը հայտարարել է, որ հավաքականի նոր ավագը կլինի ռուսական «Կրասնոդար» ակումբի կիսապաշտպան Էդուարդ Սպերցյանը։
«Առաջիկա խաղերում ու ապագայում մեր հավաքականի ավագը կլինի Էդուարդ Սպերցյանը»,- ասել է Մելիքյանը, հայտնում է Factor.am-ը։
Մելիքյանը հայտնել է նաև, որ արգենտինական «Բելգրանոյի» կիսապաշտպան Լուկաս Սելարայանն ավարտել է կարիերան Հայաստանի հավաքականում, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Մինչև իմ գալը Լուկասը ցանկանում էր ավարտել իր կարիերան հավաքականում։ Խոսեցի նրա հետ, ասացի, որ հավաքականն ունի նրա կարիքը։ Իռլանդիայի դեմ խաղից առաջ նա ասաց, որ ունի ընտանեկան խնդիրներ և այլևս չի կարող գալ։ Շնորհակալություն հայտնեցի և ասացի, որ հավաքականի դռները միշտ բաց են նրա համար»,-ասել է հավաքականի մարզիչը։
Մելիքյանը հայտնել է նաև, որ խոսել է հավաքականի նախկին ավագ Հենրիխ Մխիթարյանի հետ, սակայն դեռ չի հանդիպել նրան:
«Հենրիխ Մխիթարյանն այն ֆուտբոլիստն է, որին բոլորը կերազեն ունենալ իրենց հավաքականում, ցանկացած ազգ կուզենա ունենալ։ Ես խոսել եմ նրա հետ, բայց չեմ հանդիպել։ Կհանդիպեմ և ցանկացած պարագայում կհարգեմ նրա որոշումը՝ և՛ գալու, և՛ չգալու դեպքում»,-ասել է Եղիշե Մելիքյանը։
Սեպտեմբերին Եղիշե Մելիքյանը հայտարարել էր, որ մտադիր է մեկնել Իտալիա և անձամբ հանդիպել ազգային թիմի նախկին ավագ Հենրիխ Մխիթարյանի հետ: Մխիթարյանը հավաքականում կարիերան ավարտելու մասին հայտարարել էր 2022 թվականի մարտի սկզբին:
Աշխարհի 2026 թվականի առաջնության ընտրական փուլի նախորդ հանդիպումներում Հայաստանի հավաքականի ավագն էր Տիգրան Բարսեղյանը, ով հանդես է գալիս Սլովակիայի չեմպիոն Բրատիսլավայի «Սլովան» ակումբում։
Բարսեղյանը պատժվել էր կարմիր քարտով՝ Իռլանդիայի դեմ խաղում մրցակցին գլխով հարվածելու համար։ Այդ խաղում Հայաստանի թիմը պարտվել էր 0:1 հաշվով։

Главный тренер сборной Армении Егище Меликян назначил полузащитника «Краснодара» Эдуарда Сперцяна новым капитаном национальной команды и подтвердил завершение карьеры Лукаса Зелараяна.
«В ближайших матчах и в дальнейшем капитаном сборной Армении будет Эдуард Сперцян», — заявил Меликян в интервью http://Factor.am .
Он также сообщил, что полузащитник аргентинского клуба «Бельграно» Лукас Зелараян завершил выступления за сборную Армении. «До моего назначения Лукас уже собирался завершить карьеру в сборной. Я поговорил с ним, сказал, что он нам нужен. Перед матчем с Ирландией он сообщил, что из-за семейных обстоятельств больше не сможет приезжать. Я поблагодарил его и подчеркнул, что двери команды всегда открыты для него», — сказал Меликян Sputnik Армения.
Меликян добавил, что поговорил с бывшим капитаном Генрихом Мхитаряном, но личной встречи пока не было. «Генрих — игрок, о котором мечтает каждая сборная. Я уважаю его решение независимо от того, вернётся он или нет».
Напомним, в сентябре Меликян заявлял, что собирается лично встретиться с Мхитаряном в Италии. Мхитарян объявил о завершении международной карьеры в марте 2022 года.
В предыдущих матчах отборочного этапа ЧМ-2026 капитаном сборной был Тигран Барсегян, выступающий за словацкий «Слован». Он был дисквалифицирован за красную карточку, полученную за удар соперника головой в матче с Ирландией, который завершился поражением Армении со счётом 0:1.