Հայաստանի ներքին գործերի նախարարությունն ընդունելություն է հայտարարել ոստիկանության պարեկային ծառայությունը համալրելու նպատակով։Դիմել կարող են առնվազն միջնակարգ կրթություն և 1․55սմ-ից ոչ պակաս հասակ ունեցող ՀՀ այն քաղաքացիները, որոնք իրենց առողջական վիճակով և ֆիզիկական պատրաստվածությամբ ունակ են կատարելու ոստիկանության ծառայողի պարտականությունները։
ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության պարեկային ծառայության Երևան քաղաքի գնդի 2-րդ գումարտակի 1-ին վաշտի ավագ պարեկ Աստվածատուր Կակոսյանը նշել է, որ ընդունելությունը բաղկացած է երեք փուլից, հայտնում է Արմենպրեսը։
Առաջին փուլում ստուգվում է դիմորդների ֆիզիկական պատրաստվածությունը, որը ներառում է պտտաձողի վրա ձգումներ, 1000 մետր վազք և համալիր ուժային վարժությունների կատարում։
Երկրորդ փուլը բաղկացած է հոգեբանական թեստավորումից, այդ թվում՝ IQ թեստից, որի միջոցով գնահատվում է դիմորդների համապատասխանությունը ընդհանուր մասնագիտական հմտություններին։
Երրորդ փուլում դիմորդը մասնակցում է հարցազրույցի, որն անցկացվում է հստակ ձևակերպված հարցաշարով։ Հանձնաժողովը նպատակ ունի պարզել դիմորդի հոգեբանական նկարագիրը, ունկնդրելու կարողությունը և արժեքային համակարգը։ Եթե հանձնաժողովի մեծամասնությունը գնահատում է, որ թեկնածուն դրական պատասխաններ է տվել, նա անցնում է հաջորդ փուլ։
«Մինչև քննություններին անցնելը, դիմորդներն անցնում են բժշկական զննություն, ստուգվում է նրանց առողջական և ֆիզիկական վիճակը»,- նշել է ավագ պարեկը։
Երեք փուլերն անցած թեկնածուները, նախքան ծառայությանն անցնելը, կանցնեն վեցամսյա ուսումնական ծրագիր։
Այս փուլում սահմանվել է 250 տեղ՝ 100-ը Երևանում, իսկ մնացածը՝ մարզերում։
Աստվածատուր Կակոսյանը կարևորել է նաև կանանց ներգրավվածությունը պարեկային ծառայությունում՝ շեշտելով, որ փորձը ցույց է տվել՝ կանայք արագ յուրացնում են թե՛ տեսական, թե՛ գործնական հմտությունները։ Նրանք աչքի են ընկնում բարեխիղճ աշխատելով, բարձր որակով սպասարկելով քաղաքացիներին և լիարժեք կատարելով առաջադրանքները։
«Բացի այդ, հատկապես այնպիսի իրավիճակների դեպքում, ինչպիսիք են ընտանեկան բռնությունը կամ կանանց նկատմամբ սեռական ոտնձգությունը, կին ծառայողներն ավելի արդյունավետ են գործում»,- ասել է Կակոսյանը։
Նա տեղեկացրել է, որ այս փուլով ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության պարեկային ծառայությունում աշխատանքի անցնելու համար Երևանում սահմանված 100 տեղերից 30-ը նախատեսված են կանանց համար։

7 Ноябрь 2025 - 14:26 AMT
Министерство внутренних дел Армении объявило прием заявок на пополнение состава патрульной службы полиции. Подать заявку могут граждане Армении с минимум средним образованием и ростом не ниже 1,55 м, физически и медицински пригодные к несению службы.
Как сообщил старший патрульный 1-го взвода 2-го батальона ереванского полка патрульной службы полиции МВД Армении Аствацатур Какосян, отбор состоит из трех этапов, передает «Арменпресс».
На первом этапе проверяется физическая подготовка: подтягивания на перекладине, бег на 1000 метров и выполнение комплекса силовых упражнений.
Второй этап — психологическое тестирование, в том числе тест IQ, оценивающий профессиональные способности кандидата.
На третьем этапе проводится собеседование по заранее составленному перечню вопросов. Цель комиссии — выявить психологический портрет кандидата, его способность слушать и систему ценностей. В случае положительного заключения большинства членов комиссии кандидат проходит дальше.
«До начала испытаний все претенденты проходят медицинский осмотр — оценивается их здоровье и физическое состояние», — отметил Какосян.
Кандидаты, успешно прошедшие все три этапа, перед началом службы пройдут шестимесячную программу обучения.
На этом этапе предусмотрено 250 мест: 100 — в Ереване, остальные — в регионах.
Аствацатур Какосян подчеркнул важность участия женщин в патрульной службе, отметив, что женщины быстро осваивают как теоретические, так и практические навыки, отличаются добросовестной работой и высоким качеством обслуживания граждан.
«Кроме того, в ситуациях, таких как домашнее насилие или сексуальные домогательства, женщины-сотрудники действуют более эффективно», — добавил он.