Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում կայացած Գերագույն հոգևոր խորհրդի նիստում խոր մտահոգություն է արտահայտվել այն ճնշումների ու քրեական գործընթացների վերաբերյալ, որոնք ուղղված են Եկեղեցու և հոգևորականների դեմ՝ ընդգծելով անօրինական զարգացումների անհանդուրժելի լինելը և անհրաժեշտությունը՝ պաշտպանելու հոգևորականների ու հավատացյալների իրավունքները։
Մայր Աթոռի հրապարակած հաղորդագրության համաձայն՝ նիստի չորս օրերի ընթացքում քննարկման առարկա են դարձել քրեական գործերը, որոնք առնչվում են հոգևորականներին, արդար դատաքննության իրավունքների խնդիրները, ինչպես նաև գերեվարված անձանց և Արցախից հարկադրաբար տեղահանվածների վիճակը։
Նիստի ընթացքում ուշադրություն է դարձվել նաև հայկական հոգևոր և մշակութային ժառանգության պահպանման հրատապությանը։ Գերագույն հոգևոր խորհուրդը խիստ քննադատության է արժանացրել հոգևորականների և Եկեղեցու իրավունքների ոտնահարման դեպքերը, ատելության խոսքի տարածումը՝ շեշտելով, որ նման դրսևորումները վտանգում են հանրության համերաշխությունը։ Միաժամանակ, խորհուրդը վերահաստատել է իր հանձնառությունը՝ աջակցելու ազատազրկված հոգևորականներին և հավատարիմներին՝ պաշտպանելով նրանց իրավունքները։
Ժողովի շրջանակում որոշում է ընդունվել կազմել հատուկ հանձնախմբեր՝ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ հայրապետի վախճանման 1700-ամյակին նվիրված միջոցառումները կազմակերպելու և Կոմիտաս վարդապետի սրբադասման հարցը խորությամբ ուսումնասիրելու նպատակով։

На заседании Высшего духовного совета, состоявшемся в Первопрестольном Святом Эчмиадзине, была выражена глубокая обеспокоенность по поводу давления и уголовных дел, направленных против Армянской церкви и духовенства. Подчёркнута недопустимость подобных незаконных процессов и необходимость защиты прав священнослужителей и верующих.
Согласно сообщению в ходе четырёхдневного заседания были обсуждены уголовные дела, касающиеся духовных лиц, проблемы права на справедливое судебное разбирательство, а также ситуация пленных и насильственно перемещённых лиц из Арцаха.
Совет также обратил внимание на срочную необходимость сохранения армянского духовного и культурного наследия. Он подверг резкой критике случаи нарушения прав духовенства и церкви, распространение языка вражды, подчеркнув, что такие проявления подрывают общественную солидарность. Одновременно Совет подтвердил свою приверженность поддержке заключённых священнослужителей и верующих, а также защите их прав.
В рамках заседания принято решение создать специальные комиссии для организации мероприятий, посвящённых 1700-летию со дня кончины святого Григория Просветителя, и углублённого изучения вопроса канонизации Комитаса.
Премьер-министр Никол Пашинян, дважды посетив литургию отстранённого от сана священника, признанного церковью нелегитимным, заявил, что 9 ноября примет участие в литургии, которую в Талине отслужит Тер Тадевос.