Ucom-ի աշխատակիցները նոյեմբերի 7-ին կրկին միացել էին Արևորդի ՀԿ-ին և վերջինիս գործընկեր Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամին (FPWC)՝ այս անգամ մասնակցելով Ուրցաձորի էկո-կրթական կենտրոնում կազմակերպված ծառատունկին։
Այս ծառատունկը տարվա սկզբից Ucom-ի աջակցությամբ սկսված և մինչև տարեվերջ շարունակվող բնապահպանական նախաձեռնության մաս է, որի նպատակն է Հայաստանում տնկել մոտ 10,000 ծառ՝ աջակցելով բնության վերականգնմանը։
Ucom-ի աշխատակիցներն այցելել են նաև տնկիների աճեցման համար նախատեսված ջերմատներ, վայրի կենդանիների փրկարար կենտրոն, ծանոթացել են անտառապահների աշխատանքին և Ucom-ի աջակցությամբ տեղադրված տեսահսկողության համակարգին, որը կիրառվում է կենդանիների ու բնական տարածքների պահպանության համար։
«Լինելով կանաչ արժեքներին հավատարիմ ընկերություն՝ Ucom-ը կարևորում է իր մասնակցությունը բնության պահպանությանն ուղղված նախագծերին։ Մեզ համար բնապահպանությունը միայն աջակցություն կամ միջոցառում չէ, այլ վերաբերմունք է և գիտակցված ընտրություն։ Երբ մարդն իր ձեռքով ծառ է տնկում, ձևավորվում է իրական կապ բնության հետ և պատասխանատվություն՝ միջավայրի հանդեպ։ Մենք շարունակելու ենք այնպիսի ծրագրերին աջակցություն ցուցաբերել, որոնք նպաստում են Հայաստանի բնության պահպանությանը և էկոհամակարգերի վերականգնմանը», – նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Ucom-ի հետ մեր այս նախաձեռնությունը համատեղում է բնության վերականգնման գործնական աշխատանքը՝ ծառատունկը, մեր էկո-կրթական առաքելության հետ։ Ucom-ի աշխատակիցների ներգրավվածությունը, նրանց այցելությունը ջերմատներ և Փրկարար կենտրոն, ցույց է տալիս, որ մենք կառուցում ենք գիտակցված մշակույթ, որտեղ կորպորատիվ պատասխանատվությունը ուղղակիորեն կապվում է բնապահպանության համար կոնկրետ գործողությունների հետ։ Մենք շնորհակալ ենք մեր գործընկերներին՝ Հայաստանի վայրի բնության համար ունեցած այս համակարգային ներդրման համար»,- ասել է Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը։
Անտառապատման աշխատանքները կարևոր դեր ունեն բնության պահպանության համար՝ դրանք օգնում են պահպանել վտանգված ծառատեսակները, նպաստում են էկոհամակարգերի վերականգնմանը, մեղմում են կլիմայական փոփոխությունների ազդեցությունը և կանխում հողերի անապատացումը։

On November 7, Ucom employees joined the Arevordi NGO and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) for a tree-planting event held at the Eco-Education Center in Urtsadzor, continuing their collaboration in support of environmental restoration.
This tree-planting effort forms part of a long-term environmental program launched with Ucom’s support earlier this year and set to run through year-end. The initiative aims to plant approximately 10,000 trees across Armenia, supporting ecosystem restoration and biodiversity protection.
Ucom employees also visited the greenhouses where the seedlings are grown, the Wildlife Rescue Center, and learned about the work of forest rangers, as well as the Ucom-supported video surveillance system used to protect wildlife and natural habitats.
“Being a company committed to green values, Ucom places great importance on participating in projects aimed at nature conservation. For us, environmental protection is not just sponsorship or a single event, but an attitude and a conscious choice. When a person plants a tree with their own hands, a genuine connection with nature is formed, along with a sense of responsibility toward the environment. We will continue to support initiatives that contribute to the preservation of Armenia’s nature and the restoration of its ecosystems,” noted Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
“Our joint initiative with Ucom combines hands-on nature restoration — tree planting — with our eco-educational mission. The involvement of Ucom employees, their visits to the greenhouses and the Rescue Center show that we are fostering a conscious culture, where corporate responsibility is directly linked to tangible environmental action. We are grateful to our partners for this systemic contribution to the protection of Armenia’s wildlife,” said Ruben Khachatryan, Director of the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC).