Մայր աթոռի տեղեկատվական համակարգի ղեկավար տեր Եսայի քահանա Արթենյանը հայտնել է, որ Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հրաժարականի, ինչպես նաև Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի կարգալուծման պահանջի մասին լուրերն ապատեղեկատվություն են։, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
«Մամուլում Վեհափառ հայրապետի հրաժարականի և Արշակ արք. Խաչատրյանի կագալուծության պահանջի մասին տեղ գտած տեղեկատվությունը իրականությանը չի համապատասխանում և կեղծ է: Արշակ արքեպիսկոպոսին վերագրվող անպարկեշտ բովանդակությամբ տեսանյութերի հետ կապված հարցի ուսումնասիրության և եզրակացություն ներկայացնելու համար Վեհափառ հայրապետը, հաշվի առնելով ներկայացված առաջարկները, ստեղծել է հանձնախումբ»,- նշել է Տեր Եսային։
Հոկտեմբերի 25-ին «Հայկական Վիկիլիկս» անունով նոր ստեղծված տելեգրամյան ալիքը հրապարակել է ինտիմ բնույթի տեսագրություն՝ այն վերագրելով Մայր աթոռի դիվանապետ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանին։ Վերջինս արձագանքել է՝ նշելով, որ նույնիսկ գերլարված ջանքերի դեպքում ի վիճակի չէ զբաղվել հորինված և զրպարտչական նյութերի հերքմամբ՝ նախընտրելով անտեսման տարբերակը։
Հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ դատախազությունը ընթացք է տվել «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» ներկայացրած հաղորդմանը՝ կապված Արշակ սրբազանին վերագրվող տեսագրության հետ։ ՀՀ քննչական կոմիտեն մեկնարկել է վարույթ՝ անձնական կամ ընտանեկան կյանքի գաղտնիության խախտման հատկանիշներով, կիրառելով տեղեկության գաղտնի հավաքման համար նախատեսված հատուկ տեխնիկական միջոց։

Father Yesayi Artenyan, head of the Information Department of the Mother See of Holy Etchmiadzin, stated that claims about the resignation of Catholicos of All Armenians Karekin II and demands for the defrocking of Archbishop Arshak Khachatryan are false, according to Sputnik Armenia.
“The information circulated in the press about the resignation of His Holiness and the defrocking of Archbishop Arshak Khachatryan does not correspond to reality and is false. Regarding the videos of alleged indecent content attributed to the Archbishop, His Holiness has set up a commission to examine the matter and provide a conclusion, based on submitted proposals,” said Father Yesayi.
On October 25, a newly created Telegram channel called “Armenian Wikileaks” published an intimate video allegedly involving Archbishop Arshak Khachatryan, Chief of Staff of the Mother See. The Archbishop responded, saying that even under extreme pressure, he is not inclined to refute fabricated and defamatory materials, preferring to ignore them.
On October 27, Armenia’s Prosecutor General’s Office launched a review of a complaint submitted by the Union of Informed Citizens. The Investigative Committee has opened a case for violation of privacy, involving the alleged use of special technical equipment for secretly gathering information.