Սյունիքի մարզի Կոռնիձոր համայնքում «Հենար» հիմնադրամի հետ ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր՝ սիրտ-անոթային համակարգի հիվանդությունների և շաքարային դիաբետի սքրինինգի ծրագիր իրականացնելու նպատակով։ Այս նախաձեռնությունը նախատեսված է 18 տարեկան և բարձր անձանց համար, ովքեր գրանցված են առաջնային բուժօգնություն մատուցող հաստատություններում, հայտնում է առողջապահության նախարարությունը։
Ծրագիրը փորձարարական եղանակով կգործի Սյունիքի մարզի Սիսիանի բժշկական կենտրոնի սպասարկման տարածքում գտնվող Շաքիի և Ախլաթյանի, Խնձորեսկի ԱԱՊԿ-ի սպասարկման տարածքում գտնվող Կոռնիձորի և Հարթաշենի բնակավայրերում:
«Բնակչության առողջության պահպանումը, հիվանդությունների վաղ հայտնաբերումը և կանխարգելումը, ինչպես նաև առողջության առաջնային պահպանման օղակում ոչ վարակիչ հիվանդությունների վաղ հայտնաբերումը, մատուցվող ծառայությունների մատչելիության ապահովումը շատ կարևոր են: Եվ, հաշվի առնելով սիրտ-անոթային հիվանդությունների, շաքարային դիաբետի տարածվածությունը, հաստատվել է առողջական այս խնդիրների վաղ հայտնաբերման սքրինինգային հետազոտությունների իրականացման ծրագիր, որն իրականացվելու է «Հենար» հիմնադրամի աջակցությամբ»,- նշել է առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Լենա Նանուշյանը հուշագրի ստորագրման ժամանակ:
Ծրագիրը ներառում է երկու փուլ՝ նախ հարցաթերթիկի լրացում և անթրոպոմետրիկ տվյալների (քաշ, հասակ), ինչպես նաև զարկերակային ճնշման գրանցում։ Եթե արդյունքները ցուցադրում են բարձր ռիսկ, ապա կազմակերպվում են հետագա լրացուցիչ հետազոտություններ՝ արյան գլյուկոզի և լիպիդային մակարդակի որոշում։ Բացահայտված ռիսկային հիվանդները ուղեգրվում են նեղ մասնագիտական բժշկական օգնության։ Իսկ եթե ռիսկի գործոններ չեն հայտնաբերվում, ապա անձը կրկին անցնում է սքրինինգ երկու տարի անց։
«Ծրագրի արդյունքները հնարավորություն կտան ապացուցողական բազա ստեղծել առողջության համընդհանուր ապահովագրության փաթեթում ներառված կանխարգելիչ այցն արդյունավետ իրականացնելու համար»,- ասված է հաղորդագրությունում։

В общине Корнидзор Сюникской области подписан меморандум о сотрудничестве с фондом «Хенар» для запуска программы скрининга сердечно-сосудистой системы и сахарного диабета, сообщает Министерство здравоохранения Армении.
Программа рассчитана на лиц старше 18 лет, зарегистрированных в учреждениях первичной медико-санитарной помощи. В пилотном формате она будет реализована в населенных пунктах Шаки и Ахлатян, обслуживаемых Сисианским медицинским центром, а также в селах Корнидзор и Арташен, находящихся в зоне обслуживания Центра первичной медико-санитарной помощи Хндзореска.
«Сохранение здоровья населения, раннее выявление и профилактика заболеваний, доступность услуг по выявлению неинфекционных заболеваний на уровне первичного звена имеют ключевое значение. С учетом распространенности сердечно-сосудистых заболеваний и сахарного диабета утверждена программа скрининговых исследований с целью их раннего выявления, при поддержке фонда "Хенар"», — заявила первый заместитель министра здравоохранения Лена Нанушян на церемонии подписания меморандума.
Программа состоит из двух этапов: сначала заполняется анкета, фиксируются антропометрические данные (вес, рост) и артериальное давление. В случае высокого риска проводятся дополнительные исследования — определение уровня глюкозы и липидов в крови. Выявленные пациенты направляются к узким специалистам. При отсутствии факторов риска скрининг повторяется через два года.
«Результаты программы позволят создать доказательную базу для эффективной реализации профилактических визитов в рамках пакета всеобщего медицинского страхования», — говорится в сообщении.