2026 թվականի փետրվարից մինչև նոյեմբեր Հայաստանի զինված ուժերում նախատեսված են վարժական հավաքներ։ Պաշտպանության նախարարությունը համապատասխան նախագիծ է շրջանառության մեջ դրել, հայտնում է Factor.am-ը։
Հավաքներն անցկացվելու են 25-օրյա ժամկետով՝ մի քանի փուլով։
Նախագծում ընդգծված է, որ «Վարժական հավաքները հայտարարվում են պահեստազորայինների ռազմական ունակությունների կատարելագործման, մասնագիտական վերապատրաստման և պատրաստման, բարձրագույն կրթություն ունեցող ենթասպայական կազմից պահեստազորի սպաների պատրաստման, մարտական հերթապահության ներգրավման նպատակով»։
Հավաքներին կմասնակցեն պահեստազորի առաջին խմբի առաջին և երկրորդ կարգերում հաշվառված շարքային, ենթասպայական և սպայական կազմի զինծառայողները։
Հավաքները նախատեսվում են անցկացնել հետևյալ ժամանակահատվածներում.
- 2026 թվականի փետրվարի 3-ից մինչև ապրիլի 10-ը ներառյալ
- 2026 թվականի մարտի 31-ից մինչև հունիսի 19-ը ներառյալ
- 2026 թվականի ապրիլի 15-ից մինչև հուլիսի 15-ը ներառյալ
- 2026 թվականի հունիսի 9-ից մինչև օգոստոսի 14-ը ներառյալ
- 2026 թվականի օգոստոսի 4-ից մինչև հոկտեմբերի 9-ը ներառյալ
- 2026 թվականի սեպտեմբերի 15-ից մինչև դեկտեմբերի 15-ը ներառյալ
- 2026 թվականի սեպտեմբերի 29-ից մինչև նոյեմբերի 20-ը ներառյալ
Նախագծում նշված է նաև, որ վարժական հավաքների համար անհրաժեշտ ծախսերն ապահովվելու են 2026 թվականի պետական բյուջեով՝ այդ նպատակով նախատեսված միջոցների հաշվին։

According to Factor.am , the Ministry of Defense of Armenia has circulated a draft decision detailing upcoming reservist training exercises scheduled to take place from February to November 2026.
The training periods will each last 25 days, organized in multiple phases.
The draft states: “The training sessions are announced to enhance the military capabilities of reservists, provide professional retraining and preparation, train reserve officers with higher education from the non-commissioned officer ranks, and to involve reservists in combat duty.”
Participants will include reserve soldiers, non-commissioned officers, and officers registered in the first group of the first and second categories.
The training is scheduled for the following periods:
- February 3 – April 10, 2026
- March 31 – June 19, 2026
- April 15 – July 15, 2026
- June 9 – August 14, 2026
- August 4 – October 9, 2026
- September 15 – December 15, 2026
- September 29 – November 20, 2026
The project also notes that all associated expenses will be covered by Armenia’s 2026 state budget, specifically from funds allocated for this purpose.