2026 թվականի փետրվարից մինչև նոյեմբեր Հայաստանի զինված ուժերում նախատեսված են վարժական հավաքներ։ Պաշտպանության նախարարությունը համապատասխան նախագիծ է շրջանառության մեջ դրել, հայտնում է Factor.am-ը։
Հավաքներն անցկացվելու են 25-օրյա ժամկետով՝ մի քանի փուլով։
Նախագծում ընդգծված է, որ «Վարժական հավաքները հայտարարվում են պահեստազորայինների ռազմական ունակությունների կատարելագործման, մասնագիտական վերապատրաստման և պատրաստման, բարձրագույն կրթություն ունեցող ենթասպայական կազմից պահեստազորի սպաների պատրաստման, մարտական հերթապահության ներգրավման նպատակով»։
Հավաքներին կմասնակցեն պահեստազորի առաջին խմբի առաջին և երկրորդ կարգերում հաշվառված շարքային, ենթասպայական և սպայական կազմի զինծառայողները։
Հավաքները նախատեսվում են անցկացնել հետևյալ ժամանակահատվածներում.
- 2026 թվականի փետրվարի 3-ից մինչև ապրիլի 10-ը ներառյալ
- 2026 թվականի մարտի 31-ից մինչև հունիսի 19-ը ներառյալ
- 2026 թվականի ապրիլի 15-ից մինչև հուլիսի 15-ը ներառյալ
- 2026 թվականի հունիսի 9-ից մինչև օգոստոսի 14-ը ներառյալ
- 2026 թվականի օգոստոսի 4-ից մինչև հոկտեմբերի 9-ը ներառյալ
- 2026 թվականի սեպտեմբերի 15-ից մինչև դեկտեմբերի 15-ը ներառյալ
- 2026 թվականի սեպտեմբերի 29-ից մինչև նոյեմբերի 20-ը ներառյալ
Նախագծում նշված է նաև, որ վարժական հավաքների համար անհրաժեշտ ծախսերն ապահովվելու են 2026 թվականի պետական բյուջեով՝ այդ նպատակով նախատեսված միջոցների հաշվին։

Как сообщает Factor.am , Министерство обороны Армении распространило проект постановления о проведении учебных сборов для резервистов, которые запланированы с февраля по ноябрь 2026 года.
Каждый сбор будет длиться 25 дней и пройдет в несколько этапов.
В проекте подчеркивается: «Сборы проводятся с целью повышения военных навыков резервистов, их профессиональной переподготовки, подготовки офицеров из числа военнослужащих запаса с высшим образованием и привлечения к несению боевого дежурства».
В сборах примут участие военнослужащие запаса — солдаты, сержанты и офицеры, входящие в первую группу первой и второй категории.
Сборы запланированы на следующие даты:
- с 3 февраля по 10 апреля 2026 года
- с 31 марта по 19 июня 2026 года
- с 15 апреля по 15 июля 2026 года
- с 9 июня по 14 августа 2026 года
- с 4 августа по 9 октября 2026 года
- с 15 сентября по 15 декабря 2026 года
- с 29 сентября по 20 ноября 2026 года
В проекте также указано, что расходы на проведение сборов будут покрываться за счет государственного бюджета Армении на 2026 год, в рамках предусмотренных для этого средств.