Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ասել է, որ առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի ներդրումը 3 տարվա ընթացքում է իրականացվելու:
«Այսինքն՝ 2028-ին արդեն մեր երկրի ամբողջ բնակչությունը պետք է դառնա ապահովագրության շահառու, բայց մինչ այդ մենք, տարեցտարի ավելացնելով ապահովագրավճարների շրջանակը, անցում կկատարենք պետպատվերից դեպի ապահովագրություն»,–ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը։
2026-ին պետպատվերը՝ որպես միջոցառում, արտահայտված է պետական բյուջեում, և բոլոր այն խմբերը, որոնք առաջին կամ երկրորդ տարում դեռ չեն ներառվելու ապահովագրության մեջ, ըստ նախարարի, կշարունակեն օգտվել պետական պատվերի իրենց ծառայությունների շրջանակից:
«2026-ից առաջին փուլով պետական բյուջեի միջոցներով ներառվող խմբերի մեջ հաշմանդամություն ունեցող անձինք և սոցիալական անապահովության՝ 28 միավորից ավելի ունեցող ընտանիքները ևս ներառվելու են ապահովագրության շրջանակներում:
Սա է պետության քաղաքականությունը՝ առաջնահերթ լուծելու մինչև 18 տարեկան երեխաների, 65+ տարիքի անձանց և այս խոցելի խմբերի ապահովագրական խնդիրը»,- ասել է նա։
Ավանեսյանը հիշեցրել է, որ առաջին փուլով կներառվեն նաև 200 հազար դրամից ավելի աշխատավարձ ստացող անձինք:

Health Minister Anahit Avanesyan, during a government–parliament Q&A session, said that the universal health insurance system will be introduced over a three-year period.
“This means that by 2028, our country’s entire population must become health insurance beneficiaries. Until then, we will gradually expand the insurance contribution base year by year, transitioning from state-funded care to insurance,” she said, as reported by 1lurer.am .
In 2026, state-funded healthcare will still be reflected in the state budget. According to the minister, all groups not yet included in the insurance system during the first or second year will continue receiving services through the state order framework.
“Starting in 2026, the first phase funded by the state budget will also cover individuals with disabilities and families scoring more than 28 points on the social vulnerability scale.
This is the government's policy to prioritize resolving the insurance issue for children under 18, individuals aged 65 and older, and other vulnerable groups,” she said.
Avanesyan also noted that in the first phase, individuals earning over 200,000 drams will be included in the system as well.