Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը հայտնել է, որ ԱԺ ութերորդ գումարման տասներորդ նստաշրջանի նոյեմբերի 13-ի նիստում ներկայացրել է 2026 թվականի պետական բյուջեով իր ղեկավարած գերատեսչության համար նախատեսված միջոցառումները։ Այդ մասին նա հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նախարարը, ելնելով համաժողովի քաղաքական և միջազգային կարևորությունից, հատուկ անդրադարձ է կատարել 2026 թվականի հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին՝ COP17-ին։
Նա նշել է, որ COP17-ի հյուրընկալմամբ Հայաստանը լինելու է գլոբալ բնապահպանական երկխոսության հարթակ։
«Խոսել եմ միջոցառման նշանակությունից և բյուջետային շրջանակից, ներկայացրել կազմակերպչական աշխատանքները։
Իմ ելույթում անդրադարձել եմ համաժողովի հյուրընկալմամբ և նախագահությամբ մեր երկրի համար ստեղծվող հնարավորություններին։
COP17-ի հյուրընկալմամբ Հայաստանը լինելու է ոչ միայն միջոցառման կազմակերպիչ, այլև՝ գլոբալ բնապահպանական երկխոսության հարթակ և գործընթացների գլխավոր բանակցային միջնորդ և հանդես է գալու որպես միջազգային և տարածաշրջանային կամուրջ։
Իրականացվող բոլոր աշխատանքները լիովին համապատասխանում են ՄԱԿ-ի համաժողովների միջազգային ստանդարտներին՝ ապահովելով ներառականություն և բաց երկխոսության մթնոլորտ»,–գրել է նա։
Նախարարը շեշտել է, որ Հայաստանը համաժողովի անցկացման շնորհիվ ոչ միայն կուժեղացնի իր դիրքը բնապահպանական քաղաքականության միջազգային շրջանակում, այլև կդառնա առանցքային հարթակ՝ խթանելով գործընկերային ներգրավվածությունն ու տարածաշրջանային համագործակցությունը։

Министр окружающей среды Армении Амбардзум Матевосян сообщил, что 13 ноября на десятом заседании восьмого созыва парламента он представил запланированные мероприятия министерства в рамках госбюджета на 2026 год. Об этом он написал на своей странице в Facebook.
Особое внимание министр уделил 17-й Конференции сторон Конвенции ООН о биоразнообразии (COP17), которая состоится в Ереване в октябре 2026 года. Он подчеркнул, что Армения, принимая COP17, станет площадкой для глобального экологического диалога.
«Я представил значимость мероприятия, рамки бюджета и организационные работы. В своём выступлении я также отметил возможности, которые открываются для страны в связи с проведением и председательством на саммите», — отметил он.
Матевосян добавил, что Армения будет не просто организатором, но и главным переговорным посредником, играя роль международного и регионального моста в экологических процессах.
Он подчеркнул, что вся подготовка ведется в полном соответствии с международными стандартами ООН, обеспечивая инклюзивность и атмосферу открытого диалога.
Министр также отметил, что проведение COP17 укрепит позиции Армении в сфере международной экологической политики и сделает страну ключевой площадкой для расширения партнерских связей и регионального сотрудничества.