Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը հայտնել է, որ ԱԺ ութերորդ գումարման տասներորդ նստաշրջանի նոյեմբերի 13-ի նիստում ներկայացրել է 2026 թվականի պետական բյուջեով իր ղեկավարած գերատեսչության համար նախատեսված միջոցառումները։ Այդ մասին նա հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նախարարը, ելնելով համաժողովի քաղաքական և միջազգային կարևորությունից, հատուկ անդրադարձ է կատարել 2026 թվականի հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին՝ COP17-ին։
Նա նշել է, որ COP17-ի հյուրընկալմամբ Հայաստանը լինելու է գլոբալ բնապահպանական երկխոսության հարթակ։
«Խոսել եմ միջոցառման նշանակությունից և բյուջետային շրջանակից, ներկայացրել կազմակերպչական աշխատանքները։
Իմ ելույթում անդրադարձել եմ համաժողովի հյուրընկալմամբ և նախագահությամբ մեր երկրի համար ստեղծվող հնարավորություններին։
COP17-ի հյուրընկալմամբ Հայաստանը լինելու է ոչ միայն միջոցառման կազմակերպիչ, այլև՝ գլոբալ բնապահպանական երկխոսության հարթակ և գործընթացների գլխավոր բանակցային միջնորդ և հանդես է գալու որպես միջազգային և տարածաշրջանային կամուրջ։
Իրականացվող բոլոր աշխատանքները լիովին համապատասխանում են ՄԱԿ-ի համաժողովների միջազգային ստանդարտներին՝ ապահովելով ներառականություն և բաց երկխոսության մթնոլորտ»,–գրել է նա։
Նախարարը շեշտել է, որ Հայաստանը համաժողովի անցկացման շնորհիվ ոչ միայն կուժեղացնի իր դիրքը բնապահպանական քաղաքականության միջազգային շրջանակում, այլև կդառնա առանցքային հարթակ՝ խթանելով գործընկերային ներգրավվածությունն ու տարածաշրջանային համագործակցությունը։

Minister of Environment Hambardzum Matevosyan announced that during the November 13 session of Armenia’s 8th National Assembly, he presented the 2026 state budget allocations for his ministry. The update was shared via his Facebook page.
Highlighting the political and international significance of the upcoming summit, Matevosyan focused on the 17th Conference of the Parties (COP17) to the UN Convention on Biological Diversity, set to take place in Yerevan in October 2026.
He emphasized that by hosting COP17, Armenia will become a platform for global environmental dialogue.
“I spoke about the importance of the event, its budgetary framework, and outlined the organizational process. In my speech, I also addressed the opportunities that come with hosting and presiding over the summit,” the minister stated.
Matevosyan stressed that Armenia will not only serve as an organizer but will also take on the role of a primary mediator in negotiations, acting as an international and regional bridge for environmental dialogue.
“All efforts are being carried out in full compliance with the UN conference standards, ensuring inclusivity and a climate of open discussion,” he added.
The minister noted that hosting COP17 will strengthen Armenia’s position within international environmental policy frameworks and turn the country into a central hub for fostering partnerships and regional cooperation.